İzmir Valiliği'nden alınan karara göre içki ve sigara ürünleri satan yerlere kamera zorunluluğu getirildi

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE her alkol tüketen kişi alkol bağımlısı olmayacağı gibi, bünyesi az miktarda alkolde de etkilenen insanlar da alkolik değil. Kişi, istediği sıvıyı istediği miktarda tüketmekte özgür. Eğer sarhoş oluyor ve bunun farkında ise, tüketmeye devam eder ya da etmez. Kişiyi yasak yoluyla caydırmaktansa, kontrollü alkol tüketimi hakkında bilgilendirmek daha mantıklı geliyor bana.

@Bilişsel Hack alkolü savunmak ya da savunmamakla alakalı herhangi bir şey söylemedim. Ayriyeten, alkol konusunda yeterince bilgili olsanız bu cümleyi kurmazdınız. Olaya hangi boyutundan bakıyorsunuz bilmiyorum ama, 18 yaş altına yasak koymaktansa, kişileri akıllarının ereceği yaştan itibaren kontrollü yaşamak hakkında bilgilendirmek daha mantıklı diye fikrimi beyan ettim. Ayrıca, alkolün toplumda tüketilip tüketilmeyeceğine siz ya da ben karar veremem, öyle bir hakkımız yok. İsteyen istediğini tüketir.

Bizde lisede sigara da alkol de içtik. Eskiden bu kadar denetim yoktu. Zaten mekanlarda da veriyorlardı ama hiçbirimiz bağımlı olmadık. Bağımlılık kişinin kendinde bitiyor, yaşla alakası yok. Tabii hala gelişim çağında olan gençler için zararlılar, o ayrı konu. Bunun denetimini de valiliğin değil ailelerin yapması gerektiği kanaatindeyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Eren.exe bira, eğer amacı doğrultusunda konsantre alkol içermiyorsa hacmen %4-5 arası alkol içerir. Eğer kontrollü şekilde alkol tüketimi yaparsanız vücudunuza hiçbir zarar vermeden sindirir, atıklarını ayrıştırıp atarsınız. Amerika dahil pek çok ülkede orta yaş insanlar viski gibi içecekleri sindirime yardımcı olması adına yemeklerden belirli bir süre sonra tüketiyor. Pek çok gencin her yaş aralığında sürekli tükettiği kola, bardak başına küp küp şekerin kimyasal şekilde işlenmiş halini barındırıyor. Emin olun tek bira ile ne sarhoş olursunuz, ne de vücudunuza kola kadar zarar verirsiniz. :)
Her türlü kötü hocam ara sıra içen birinin tam içtiği zaman trafiğe çıktığını düşünün kaza yapıp bir kişinin ve kendisinin ölümüne sebep olması olasılığı çok yüksek ya da yolda yürürken birini rahatsız etme olasılığı sonuçta ne yaptığını bilmiyorsun. Ayrıca Müslümansanız dinen de haram olan bir şey. Sindirimi vücudun yapar zaten viskiye gerek yok sindirime yardimci olmak için alternatif başka şeyler yapılabilir.

Son düzenleme:
Her türlü kötü hocam ara sıra içen birinin tam içtiği zaman trafiğe çıktığını düşünün kaza yapıp bir kişinin ve kendisinin ölümüne sebep olması olasılığı çok yüksek ya da yolda yürürken birini rahatsız etme olasılığı sonuçta ne yaptığını bilmiyorsun. Ayrıca Müslümansanız dinen de haram olan bir şey. Sindirimi vücudun yapar zaten viskiye gerek yok sindirime yardimci olmak için alternatif başka şeyler yapılabilir.
Çok yanlış düşünüyorsunuz. İçki içip sarhoş olduktan sonra trafiğe çıkan bir insan zaten eğitimsiz bir insandır. Ben de alkol kullanıyorum sık şekilde, hiç trafiğe çıkmadım alkol aldıktan sonra. Ayriyeten, yine bahsettiğim gibi bir kişinin içip sarhoş olduktan sonra birine sataşacak kıvama gelmesi demek alkolün KONTROLSÜZ tüketildiği anlamına gelir. Alkolü kontrollü tüketmenin önemini vurguladım zaten mesajlarımda.

Yeni konular

Geri
Yukarı