İzmir'de 6.6 şiddetinde deprem 17 ölü 709 yaralı

Biraz daha şiddetli olsa 99 depreminden farksız olacakmış. 6,5 şiddetli bir deprem ile 7,5 arasında 30-40 kat fark var. Şu haliyle çok ucuz atlatıldı. Ölenlere Allah rahmet eylesin.

Eki Görüntüle 720891

Büyüklük ve şiddet kavramları birbiriyle sıklıkla karıştırılıyor. 6,5 Mw ile 7,5 Mw arasında büyüklük olarak 10 kat, şiddet olarak 31,6 kat fark var.

Gölcük Depremi 7,4 Mw, İzmir Depremi 6,9 Mw. Gölcük Depremi İzmir Depremi'nden 3,1 kat daha büyük 5,6 kat daha şiddetli gerçekleşmiş. İzmir'in şansı merkez üssünün yoğun bina stoğu olan şehir merkezine yaklaşık 55-60 km uzaklıkta olması. Gölcük Depremi tam şehir merkezinde gerçekleşmişti. İzmir'in ucuz atlatmış olmasının sebebi budur!

@Factotum Ucuz atlatılan bir şey yok ölü var bir ton yaralı var. Hala atlatılmış değil. Gölcük'deki deprem oldu geçti bu İzmir'deki artçı deprem. Tekrar olabilir İzmir veya çevresinde. Şuan atlatıldı demek için erken ki sabah 4 saat boyunca 6 ölü 257 yaralı var deniyordu birden fırladı sayılar. Benim tahminim medyanın ve bizim bilmediğimiz daha ne yıkılan binalar ve kayıplar vardır...

Ufak gibi gözüküyor ama değil arkadaşlar. Deprem orta şiddetli olsa da uzun müddet hissedilmesi kötü sonuçlar doğurdu. @bados123 O sığda olan , şehir içinde şiddeti azalıyor.

@Factotum Ucuz atlatılan bir şey yok ölü var bir ton yaralı var. Hala atlatılmış değil. Gölcük'deki deprem oldu geçti bu İzmir'deki artçı deprem. Tekrar olabilir İzmir veya çevresinde. Şuan atlatıldı demek için erken ki sabah 4 saat boyunca 6 ölü 257 yaralı var deniyordu birden fırladı sayılar. Benim tahminim medyanın ve bizim bilmediğimiz daha ne yıkılan binalar ve kayıplar vardır...

Ufak gibi gözüküyor ama değil arkadaşlar. Deprem orta şiddetli olsa da uzun müddet hissedilmesi kötü sonuçlar doğurdu. @bados123 O sığda olan , şehir içinde şiddeti azalıyor.

99 Depremi'ne göre kıyas yapılmıştı, ona katkıda bulunmak ve bir düzeltme yapmak istedim.

Yoksa, İzmir Depremi'ni ucuz atlattık demek mümkün değil. Bunu diyebilmek için; Japonya'daki benzer büyüklükteki depremlerin istatistiklerini yakalamak gerek. Bir çok can kaybımız ve bir çok yıkılan bina var. Kayıp giden her can değerli, şüphesiz.

Ölenlere Allah rahmet eylesin, yaralılara Allah şifa versin. Acınız acımızdır Türkiyem🇦🇿🇹🇷!

Arkadaşlar 1 saat önceki habere göre ölü sayısı 25'e, yaralı sayısı 831'e çıkmıştır. Tahmin ettiğim gibi yükseliyor 1 işçi de yüksekten düşerek vefat etmiş. Umarım daha da yükselmez bu sayılar 😞

Yeni konular

Geri
Yukarı