İzmir'de nükleer çöplük!

Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Fukuşima değil. Çernobil de değil. Neresi mi? Burası Türkiye!
İzmir'in Gaziemir ilçesinde Emrez mahallesinde kaçak nükleer çöplük ortaya çıktı.
1940 yılında kurulan Aslan Avcı kurşun döküm atölyesi aküleri eriterek kurşun kısmını ayırıp kullanmaktaydı.
Kurşun nükleer santrallerde de radyasyon yalıtımında kullanılan madde.
Firma kurşun eritme lazemeleri içine yurtdışında kapatılan ve hizmet dışı bırakılan nükleer santralleri de eklemişti.
Nükleer santral parçaları kurşun içinde satın alınarak kurşun eritilerek ayrıştırılıyor.
Santral parçaları radyasyonlu ve toprak derin kazılıp gömülüyor.
Kurşun absorbe ederken radyasyonu tuttuğu için radyasyonlu. Nükleer ışıma yapıyor.
Geiger sayacı ile alanı ölçen Gaziemir belediye başkanı ve Profesör Enver Yaser Küçükgül radyasyon seviyesinin çok yüksek olduğunu görmüş.
Alanın temizlenmesi için TAEK temizleme çalışması planlamış ancak ege bölgesinin nükleer serpinti yaşayacağı nedeniyle vazgeçilmiş.
Döküm yapan, nükleer parçayls aynı ortamda bulunan kişiler zehirlenerek hastalanırlar.
Temizleme maliyeti Gaziemir belediyesini geçelim İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gücünün çok üstündeymiş.
Her yağmur sonrası patlama, yangın olup duman çıkıyormuş.
Oldukça kötü koku çıktığı için 30 yıldır pencere açmadıklarını söylemişler.
Olay 2007'de ortaya çıkmış. İki farklı senaryo var. İlkine göre TAEK fabrikaya gelip tespit etmiş ancak kamuoyuna açıklamamış. İkincisine göre atıklar İZAYDAŞ tesisine gönderilince tespit edilmiş.
Kamuoyu gündemine 2012 yılında gelmiş.
Bu nedenle midir bilinmez ama İzmir başvurduğu Expo'yu kaybetti.
Firmaya 5.7 milyon TL ceza kesilse de ödenmemiş.
Firma sahipleri 2012 yılında Heper Metal ismini kullanmaya başlamış. 2012'de Gaziemir'deki atıklı fabrika kapatılarak çok daha büyüğü Torbalı'ya açılmış.
Uzmanlara göre zehirli kaçak çöp en az 500 bin ton.
Firma halen nükleer çöp getiriyor mu bilgi yok.
İthalat deniz veya karayolu üzerinden yapılmış olabilir. İki türlü de başta Ege bölgesi olmak üzere tüm yurt tehlikede. Sonuçta kamyon ve tırların gitmeyeceği yer yok.
Tüm bu olaylar gerçek olmayıp hayal ürünü olsaydı bilim kurgu, gizem ve macera kategorisinde iyi bir bilim kurgu filmi olurdu.
Ben olayı ilk DW Haber'de gördüm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Temiz ve sağlıklı günlerde görüşmek üzere.

Türkiye gibi Orta Doğu ulkeleri batinin coplugudur ne yazik ki. Dogru duzgun bir hukumet gelmedigi surece de oyle kalacaktir.

Şu ülke baştan beri almanların olsa yerde değil çöp izmarit olmazdı, tüm denizler çarşaf gibi ve berrak olurdu Marmara denizi dahil, o salyalar sümükler olmazdı, topraklar daha verimli olurdu.

Ciddi diyorum şu topraklar denizler türklere rağmen iyi bile dayanıyor diyebilirim.

Ülkede kar bile yağmaması insanımızdan ötürü iklimi bile mahvettik, bugün türkler İngiltere'ye Avrupa'da herhangi bir ülkeye gitse o yağmurun loş havanın yerini yakıcı güneş alır ortalama 10 sene içinde.

Kimse kusura bakmasın milliyetçiyim ama bir de gerçekler var.

Tabiri caiz ise Allah günümüz türkleri şayet cennete alırsa o yeşil ırmaklı cennet çorak arazi olur kısa sürede, yani daha nasıl bir örnek vereyim bilmiyorum.

Siyah beyaz filmlerdeki türklere bakıyorumda insan be onlar keşke o dönem yaşasaydım 😔

Şu ülke baştan beri almanların olsa yerde değil çöp izmarit olmazdı, tüm denizler çarşaf gibi ve berrak olurdu Marmara denizi dahil, o salyalar sümükler olmazdı, topraklar daha verimli olurdu.

Ciddi diyorum şu topraklar denizler türklere rağmen iyi bile dayanıyor diyebilirim.

Ülkede kar bile yağmaması insanımızdan ötürü iklimi bile mahvettik, bugün türkler İngiltere'ye Avrupa'da herhangi bir ülkeye gitse o yağmurun loş havanın yerini yakıcı güneş alır ortalama 10 sene içinde.

Kimse kusura bakmasın milliyetçiyim ama bir de gerçekler var.

Tabiri caiz ise Allah günümüz türkleri şayet cennete alırsa o yeşil ırmaklı cennet çorak arazi olur kısa sürede, yani daha nasıl bir örnek vereyim bilmiyorum.

Siyah beyaz filmlerdeki türklere bakıyorumda insan be onlar keşke o dönem yaşasaydım 😔
Kesinlikle katiliyorum. Bu cografya dunya uzerinde baska bir yerde yok, ama gelin bir de bu milletin bu cografyaya nasil davrandigina bakin. Her taraf cop dolu, betona bogulmus. Bunu dusundukce uzuluyorum.

70 dönümlük arazideki nükleer çubuklar Europium 152 izotopundan. Yarı ömrü 13516 yıl. Fabrika Türkiye'nin ilk nükleer çöplüğü.

Yeni konular

Geri
Yukarı