J7 2015 Custom/Stock ROM Nasıl Atabilirim?

Aydın Bekoğlu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
Uzun süredir telefonumun performansından memnun değilim. Sistem 8-9 GB hafıza yiyor bir de hafıza sorumun var. Bundan dolayı Custom/Stock ROM atmak istiyorum, daha önce bu işlemi yapmadım. İnternette birkaç siteye baktım ama güvenemedim. Ne yapmamı önerirsiniz? 2.5 yıllık telefon.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayarlara gidip Telefon Hakkında'ya basın.
Yapım numarasına 8 kere arka arkaya dokunun.Geliştirici seçenekleri diye ayar menüsü açılacak.
Geliştirici ayarlarını açın. USB hata ayıklama ve OEM kilit açma ayarlarını açın.(açmassanız yazılımı yüklediğinizde cihaz kilitlenir.)
Cihazınıza ROM bulun.(XDA Forum'da bulma olasılığınız yüksektir.)
Odin 3 yazılımını indirin ve çalıştırın.(Windows'ta.)
Telefonu kapatın ve Güç + Ses açma + Home tuşlarına aynı anda basın.
Karşınıza camgöbeği renginde menü çıkacak. Ses tuşlarıyla continue tuşuna basın.
Karşınıza downloading ve sol üst köşede yazılar olacak. FRP Lock:Off yazıyorsa devam edebilirsiniz ancak FRP Lock:On yazıyorsa Güç + Ses kısma tuşuna 7 saniye basıp ilk işlemleri tekrarlayın.
Telefonu USB ile bağlayın.
Sağ üstte cihazınız COM1 vb. şekilde gözükmesi gerekir.
Odin 3'e Romu seçin.(Romu yüklediğiniz sitede nereleri seçmeniz gerektiği yazar.)
Start'a basıp yüklenmesini bekleyin.(Uzun sürebilir ve USB'yi asla çıkartmayın.)
Yükleme bittiğinde yeniden başlar.(Yeniden başlamadıysa Güç + Ses kısma tuşuna 7 saniye basın.)
Açıldığında yüklenmesi lazım ancak cihazınız bozulabilir. Bu riski alarak yapın.

Ayarlara gidip Telefon Hakkında'ya basın.
Yapım numarasına 8 kere arka arkaya dokunun.Geliştirici seçenekleri diye ayar menüsü açılacak.
Geliştirici ayarlarını açın. USB hata ayıklama ve OEM kilit açma ayarlarını açın.(açmassanız yazılımı yüklediğinizde cihaz kilitlenir.)
Cihazınıza ROM bulun.(XDA Forum'da bulma olasılığınız yüksektir.)
Odin 3 yazılımını indirin ve çalıştırın.(Windows'ta.)
Telefonu kapatın ve Güç + Ses açma + Home tuşlarına aynı anda basın.
Karşınıza camgöbeği renginde menü çıkacak. Ses tuşlarıyla continue tuşuna basın.
Karşınıza downloading ve sol üst köşede yazılar olacak. FRP Lock:Off yazıyorsa devam edebilirsiniz ancak FRP Lock:On yazıyorsa Güç + Ses kısma tuşuna 7 saniye basıp ilk işlemleri tekrarlayın.
Telefonu USB ile bağlayın.
Sağ üstte cihazınız COM1 vb. şekilde gözükmesi gerekir.
Odin 3'e Romu seçin.(Romu yüklediğiniz sitede nereleri seçmeniz gerektiği yazar.)
Start'a basıp yüklenmesini bekleyin.(Uzun sürebilir ve USB'yi asla çıkartmayın.)
Yükleme bittiğinde yeniden başlar.(Yeniden başlamadıysa Güç + Ses kısma tuşuna 7 saniye basın.)
Açıldığında yüklenmesi lazım ancak cihazınız bozulabilir. Bu riski alarak yapın.
Zamanında çok PSP kıran birisi olarak bu yazdıklarınızdan sonra tırsmadım değil :)

Custom ROM kurmak için (Tavsiyemdir.):
OEM kilidini açıp Odin ile TWRP kurun.
XDA'dan veya başka bir yerden bir Custom ROM .zip'i indirip telefonu Format Data yaptıktan sonra kurun.

Stock ROM'a dönmek/kurmak için:
OEM kilidini açın.
SamMobile sitesinden indirdiğiniz orjinal imajı Odin ile kurun.

Custom ROM kurmak için (Tavsiyemdir.):
OEM kilidini açıp Odin ile TWRP kurun.
XDA'dan veya başka bir yerden bir Custom ROM .zip'i indirip telefonu Format Data yaptıktan sonra kurun.

Stock ROM'a dönmek/kurmak için:
OEM kilidini açın.
SamMobile sitesinden indirdiğiniz orjinal imajı Odin ile kurun.
Stock Rom mu daha performanslı olur yoksa Custom mu?

Kendi ROM rehberim ayrıca custom romlar daha performanslı oluyor genellikle.

Yeni konular

Geri
Yukarı