İnceleme Jabra Elite 4 İle 1 Yıllık Deneyimim

IMG20231022114258.jpg

Merhaba, bugün 1 yıla yakındır kullandığım Jabra Elite 4 Active modeliyle ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ürünü geçen yıl Kasımın sonunda aldım, neredeyse 1 yıl oldu.

Ürünün Malzeme Kalitesi: Kulaklıkların malzeme kalitesi güzel. Kutunun da aynı şekilde ancak sağdan soldan biraz ittirince tık sesi geliyor niye bilmiyorum tam ayarlayamamışlar sanki. Çok önemli bir sorun mu derseniz değil tabii. Kutunun kapağı açıkken salladığımda kapağı kapanmıyor, sağlam. (Halının üstünde çektiğim için kedi tüyü gelmiş üstüne çizik değil 😅)
IMG_20231022_115331.jpg

Kulaklığın Yapısı: Bu kulaklık ile ilgili sevdiğim en güzel şey bu. Kulaklığın ucu bir filin hortumunu andırıyor ve bu tasarım öyle güzel ki kulaktan asla düşmüyor kulaklık. Kafanızı çok şiddetli sallasanız da kulaklık kulağınızda duruyor, tabii kulağınıza uygun kulak ucu da kullanmanız lazım. Görseldeki gibi farklı kulak uçları var, buradakilerin daha küçüğü de var, ben onları kullanıyorum. Elite 4 modelinin kontrolleri dokunmatik değil, kulaklığın üstüne basarak kontrol edebiliyorsunuz. Ancak dokunmatik olmadığı için kulaklığa bastığınızda kulağınıza biraz daha itiyorsunuz kulaklığı bu da rahatsız edebilir. Ben kullanmadığım için bir sorun yok işlemleri uygulamadan yapıyorum.
IMG_20231022_115749.jpg

Kutu İçeriği: Kutunun içinden çıkanlar diğer kulaklar gibi, kulak ucu, şarj kablosu (çekmeceme koymuştum bulamadığımdan görseli yok), kullanımla ilgili kitapçık, garanti belgesi ve kulaklığın kendisi.
IMG_20231022_120637.jpg

Ses Kalitesi, kulaklığın sunduğu özelikler ve mikrofon kalitesi: Ses kalitesi gayet yerinde. Enstrümanları güzelce duyabiliyorum. Tabii bunda şarkının da önemi var. Bazı şarkılarda enstrümanları öyle güzel duyamıyorum. Spotify'da bazı kişilerin Hi-Fi listelerinden dinliyorum bazen o şarkılarda güzelce duyuyorum mesela. Ses yüksekliği fazla, ben ortalarda kullanıyorum o yüzden ortada kullanınca da ses çok kısık da değil çok yüksek de değil tam istediğim gibi verebiliyor. Basslardan tatmin olmadım, ben bass seviyorum bu kulaklık donk donk diye veremiyor bassları maalesef ama yine de şarkıdaki bassları hissedebiliyorsunuz. Bu kulaklıkla keyifle müzik dinlenir fiyatını sonuna kadar hak ediyor. Sadece dediğim gibi bassları daha şiddetli duymak isterdim.

Bu kulaklıkta ANC yani aktif gürültü engelleme özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde dışarıyla bağlantınızı koparıyorsunuz. Bu da toplu taşımada ve kalabalık ortamlarda büyük bir avantaj sağlıyor. Bu güne kadar gürültüyü engelleyemediği durumlar bir çok abartı şekilde ses çıkaran motorlar, yanımdan hızla geçen arabalar oldu onun dışında bir şeyini görmedim.

Jabra Elite 4 Active 4 adet mikrofonla geliyor, bu mikrofonlar kulaklığın çeşitli yerlerine yerleştirilmiş. Tasarımı güzelleştirmiş bence. Konuşma sırasında dışarıdaki sesi engelleyebiliyor. Buna ENC adını veriyoruz. Mikrofon kalitesi gayet güzel, sesim karşı tarafa yüksek gidiyor (konuştuğum kişilere sorduğumda gürültünün çok az olduğu ve sesimin yüksek olduğu hakkında geri dönüş alarak bu yorumu yapıyorum, daha önce ses kaydı da aldım ancak ev içinde aldığım için gürültüyü nasıl engellediğini YouTube incelemelerinden bakabilirsiniz.) mikrofon konusunda çok memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Şeffaf Mod, bu özellik sayesinde dışarıdaki sesleri kulağınızda kulaklık olmasına rağmen duyabiliyorsunuz, bu mod gayet yerinde çalışıyor. ANC modu ne kadar güzel bir şey olsa da şeffaf modu da kullanmakta fayda var çünkü arkanızdan bir araba geldiği zaman onu duymayabilirsiniz bu da oldukça güzel bir özellik.

IMG20231022114709.jpg

Kulaklığın yapısı, tasarımı oldukça güzel normalde bu tarz kemiksiz kulaklıkların ucunda böyle bir yapı yok, Jabra'nın böyle bir şey yapması güzel olmuş. Kullandığım ve kulağımda en sağlam duran kulaklık bu oldu.

Uygulaması: Jabra'nın sunduğu uygulama bence yeterli. Uygulamadan şeffaf mod, anc modu ve bu modları kapatma arasında geçiş yapabiliyoruz. Ekolayzır ayarı, kulaklığın kontrollerini değiştirebiliyorsunuz.
Screenshot_2023-10-22-12-33-36-37_d35e13c50f629f61e0c41243c685a6e0.jpgScreenshot_2023-10-22-12-33-43-04_d35e13c50f629f61e0c41243c685a6e0.jpgScreenshot_2023-10-22-12-34-17-02_d35e13c50f629f61e0c41243c685a6e0.jpgScreenshot_2023-10-22-12-35-08-14_d35e13c50f629f61e0c41243c685a6e0.jpg

Ekran görüntüsünden inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu kulaklıkta Spotify Tap (belirlediğiniz kulaklığa iki kez tıklayarak Spotify'ı açabiliyorsunuz) ve Sesli asistan özelliği bulunuyor asistanı da iki kez tıklayarak açabilirsiniz. Ayrıca uygulamaya cihazınızı kaydederseniz Jabra size 2 yıl boyunca suya ve tuza karşı garanti sağlıyor. Ayrıca kulaklığı bildirim çubuğundan da yönetebilirsiniz.
Screenshot_2023-10-22-12-37-11-99_b783bf344239542886fee7b48fa4b892.jpg

Böyle bir özellik de gayet güzel olmuş.

Sonuca gelirsek bu kulaklık hâlâ güncel fiyatıyla alınabilecek bir ürün. Mavisini daha ucuza alabiliyorsunuz bu arada. 1 yıllık deneyimim bu şekildeydi. Belki unuttuğum şeyler de olmuş olabilir ama anlatabildiğim kadarını anlattım. İyi sosyaller.

Jabra Elite 2 kullanıyorum. Mükemmel bir kulaklık. Elite serisi genel olarak güzel.

Merhaba forumda artık aktif olmadığım için bakamadım. Hayır dip ses sorunu yaşamadım hala.

Geçte olsa zahmet edip yazmanız güzel bir davranış. İlk elden deneyimledim ve kulaklık güzel. Dip ses sorunu yok dediğin gibi. Koskoca AVM'yi alt üst ettik yine de siyah rengini bulamadık mecbur lacivert rengini aldım ama sandığımdan daha güzelmiş bu renk. Gözüme iğrenç görünüyordu ama hiç fena değil. Rengine takılanlar varsa ön yargımı kırdığını rahatlıkla söylerim.

Merhaba forumda artık aktif olmadığım için bakamadım. Hayır dip ses sorunu yaşamadım hala.

Geçte olsa zahmet edip yazmanız güzel bir davranış. İlk elden deneyimledim ve kulaklık güzel. Dip ses sorunu yok dediğin gibi. Koskoca AVM'yi alt üst ettik yine de siyah rengini bulamadık mecbur lacivert rengini aldım ama sandığımdan daha güzelmiş bu renk. Gözüme iğrenç görünüyordu ama hiç fena değil. Rengine takılanlar varsa ön yargımı kırdığını rahatlıkla söylerim.
Spor için kulak üstü kulaklık düşünüyordum başta ama ergonomik düşününce kulak içi modellerine de bakmaya başladım ve çoğu kişi bu modeli öneriyor. Acaba şu an 2200 TL'ye bu kulaklık alınır mı? Sporda kafadan düşme yapar mı?

Spor için kulak üstü kulaklık düşünüyordum başta ama ergonomik düşününce kulak içi modellerine de bakmaya başladım ve çoğu kişi bu modeli öneriyor. Acaba şu an 2200 TL'ye bu kulaklık alınır mı? Sporda kafadan düşme yapar mı?
Doğru kulak ucunu kullanırsanız düşme yapmaz. Uzun süredir kulaklık araştırmıyorum güncel piyasa hakkında fikrim yok o yüzden bir şey diyemem.

Geri
Yukarı