Jak lehimi nasıl yapılır?

munzay

Hectopat
Daha fazla  
20220529_112023.jpg

20220529_112047.jpg

20220529_112138.jpg

20220529_112110.jpg

Hangi kablonun yeri neresi hiç bilmiyorum. Kulaklık çalışmıyordu çıkardım ve jakları hepsi kopmuş. Şimdi ben bunları nasıl lehimlerim?
Biri mikrofon diğeri hoparlör.

Hangi kablonun yeri neresi hiç bilmiyorum. Kulaklık çalışmıyordu çıkardım ve jakları hepsi kopmuş. Şimdi ben bunları nasıl lehimlerim?

Uçlarını hafif soyun sonra bakır kısımlarından hafif lehim ile tutturun. Renkleri bulmanız için bir deneme yanılma yapmanız gerek.
Dokundurursanız temasdan anlaşılabilir.

En dipteki eksi olması lazım. Deneme yanılma yoluyla bulabilirsin, rastgele iki pine kalem pil dokundur, çıtırtı geliyorsa iki kablodan biri eksi demektir. Daha sonra kablonun birini değiştir hala diğer taraftan ses geliyorsa değişen iki kablo R ve L pinleridir, elinde kalan da GND yani eksi pinidir.

Bu şekilde pinlerin ne olduğunu bulduk, şimdi jack kısmında dediğim gibi GND pini en alttaki oluyor diye hatırlıyorum. İnternette şemaları olur zaten. Lehimlemesini yaptıktan sonra çok sağlan yapıştırman lazım. Elinde varsa silikon kullan(sıcak olmayan)

Bu kablo kulaklık ise ;
20220529_112047.jpg

Yeşil olan Tip+
Kırmızı ve etrafında dolanan - ve sleeve (toprak)
TRRS-Audio-Jack-Pinout_0.png

Zaten trs ve trrs de tek fark iki adet ring olması (Stereo). Bu şema kafanda oturursa lehimleyebilirsin.

Bu kablo kulaklık ise ;
Eki Görüntüle 1402775

Yeşil olan Tip+
Kırmızı ve etrafında dolanan - ve sleeve (toprak)
Eki Görüntüle 1402778

Zaten trs ve trrs de tek fark iki adet ring olması (Stereo). Bu şema kafanda oturursa lehimleyebilirsin.
Hocam, sizin örnek olarak verdiğiniz erkek jak 4 lehim noktalı, arkadaşımız ise lehimlemek için 3 lehim noktalı sıradan bir erkek jakı resimleyerek sorusunu bunun üzerinden sormuş. Bu tip 4 uçlu jaklarda, 4. jaka dış blendaj (ekran) kısmı lehimlenip örneğin kulaklıkla cebin radyosu dinlenirken bu bağlantı şekli anten görevini görüyor. Bu tip jaklı kulaklığı takmadığınızda cepte zaten bir uyarı yazısı çıkmış oluyor, kulaklık jakını takarsanız anten görevini görüp radyonuzu dinlerseniz şeklindedir, bu uyarı. Tip, ring 1, ring 2 dışında sleeve kısmına kablonun blendaj (tel örgülü ekran kısmı) bağlanıp sesle ilgili direk bağlantısı olmuyor bu tip jaklarda, anten görevli iletken tel görevini kablo dış örgüsüyle görmüş oluyor şeklinde biliyorum bu iç bağlantıyı. Bunun tam farkında olmadan bunu paylaşmış olabilirsiniz, kendi düşünceme göre. Bilginize. Kolay gelsin.

Normal erkek jakın iç lehim bağlantısını "stereo jak bağlantısı" şeklinde google'da görselden arama yaparak kolayca bulursunuz hocam. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam, sizin örnek olarak verdiğiniz erkek jak 4 lehim noktalı, arkadaşımız ise lehimlemek için 3 lehim noktalı sıradan bir erkek jakı resimleyerek sorusunu bunun üzerinden sormuş. Bu tip 4 uçlu jaklarda, 4. jaka dış blendaj (ekran) kısmı lehimlenip örneğin kulaklıkla cebin radyosu dinlenirken bu bağlantı şekli anten görevini görüyor. Bu tip jaklı kulaklığı takmadığınızda cepte zaten bir uyarı yazısı çıkmış oluyor, kulaklık jakını takarsanız anten görevini görüp radyonuzu dinlerseniz şeklindedir, bu uyarı. Tip, ring 1, ring 2 dışında sleeve kısmına kablonun blendaj (tel örgülü ekran kısmı) bağlanıp sesle ilgili direk bağlantısı olmuyor bu tip jaklarda, anten görevli iletken tel görevini kablo dış örgüsüyle görmüş oluyor şeklinde biliyorum bu iç bağlantıyı. Bunun tam farkında olmadan bunu paylaşmış olabilirsiniz, kendi düşünceme göre. Bilginize. Kolay gelsin.

Normal erkek jakın iç lehim bağlantısını "stereo jak bağlantısı" şeklinde google'da görselden arama yaparak kolayca bulursunuz hocam. Kolay gelsin.
Evet evet farkındayım da aceleden karşıma çıkan ilk şemayı indirip göndermiştim. Mesajımda da belirttim zaten iki ring tek ring farkını olay mantğını anlamasıydı arkadaşın yani tip jakın neresine gidiyo ring hangisi vs.. Sağolun yine de uyarınız için arkadaş aynısını yapmaya çalışıp bende niye tek ring var da diyebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı