James Donkey JD240 ile JD240 LE Arasındaki Fark Nedir?

• Konuyu başlatan nqqk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 29
  • Görüntüleme 18B
Bende 2 adet James Donkey SSD var. Biri 480 GB, biri 240 GB LE olan model, hiçbir sıkıntım yok ve bildiğim kadarıyla James Donkey SSD'lerinde Samsung'un parçalarını kullanıyor.
Doğru ancak tamamen değil. Birçok markanın çiplerini alıp kullanıyorlar. Samsung denk gelirse zaten uzun ömürlü olacağı garanti gibi.

Son düzenleme:
Merhaba,
Konuyu biraz hortlatmış olacağım farkındayım ama bende uzun süredir kullandığım James Donkey SSD'nin değerlerini paylaşmak istedim. Bazı arkadaşlar çok kötü demişler ama ben bunun tamamen şansa bağlı bir durum olduğunu düşünüyorum.

James Donkey SSD'mi 2018'in haziran ayında almıştım. Yaklaşık olarak 2.5 senedir aktif olarak neredeyse her gün kullanıyorum. Aşağıdaki resimlerde CrystalDiskInfo ile aldığım değerleri ve CrystalDiskMark ile aldığım değerleri görebilirsiniz.

CrystalDiskInfoSonucu.pngCrystalDiskMarkSonucu.png

CrystalDiskInfo'nun söylediğine göre James Donkey SSD diskim şu an 9831. saatinde ve hâlâ çalışıyor. İçine dönem dönem aktif olarak oynadığım oyunları kopyala yapıştır yapıyorum. Şimdiye kadar büyük bir miktarda okuma/yazma yapmış olmalı ama az önce söylediğim gibi problemsiz bir şekilde çalışıyor. İlk aldığım zamanlarda da yaklaşık 400/380 civarı bir hız alıyordum şu anda da hâlâ buna yakın değerler alıyorum.

Fiyat ile ilgili de şunu söylemek istiyorum, ben bu diski aldığım sırada(2018 Haziran) gerçekten Samsung Evo ile arasında 2 kat fiyat farkı vardı ama artık böyle bir şey söz konusu değil. Şu an bir disk alacak olsam James Donkey almam. Hatta Cuma günü(27.11.2020) Adata XPG sipariş ettim kendime m2 SSD olarak. Merak eden olursa diye onun da sonuçlarını aşağıda paylaştım.
AdataXPGSonucu.png

Arkadaşlar siz kafayı yemişsiniz çok ciddiyim. Markalara takıntınız ve düşmanlığınız uç noktalarda yani bir şeye ya fanatiksiniz ya düşmansınız.
Bütçenin el verdiğini alır kullanırsın. Ben anlamadım bu marka fanatikliğini ve düşmanlığını.
Evo plus 6 ay demedi bad verdi hani bu olabilir, ufak tefek sorunlar olur bunları abartmamak gerek.
Bir çok markanın ürününü satıyor ve kullandırtıyoruz. Hiç bir marka %100 güvenli veya güvensiz değildir. Senin için hangisi uygunsa al geç.
Kendi PC'mde 10yıl önce aldığım Intel 120gb SSD ve 6ay önce aldığım JamesDonkey 480gb SSD var. Ofis PC'mde 2yıldır Sandisk 240GB SSD takılı. İmkan olanak dahilinde ürün alır ve kullanırım/z.
Evdeki emektar Intel ve JD 'nin Read/Write testini atayım.

Dosya Ekleri

• intel.PNG
    intel.PNG
    22,4 KB · Görüntüleme: 73
  • intel-2.PNG
    intel-2.PNG
    49,9 KB · Görüntüleme: 61
  • jd.PNG
    jd.PNG
    22,3 KB · Görüntüleme: 57
  • jd-2.PNG
    jd-2.PNG
    86,5 KB · Görüntüleme: 70
Araştır derken? Senin araştırmadığın belli ki üstteki linke bak diyorsun. Aratmadığım yer kalmadı Tomshardware Thessdreview Techradar Techadvisor güvendiğim hiçbir sitede bilgi yok. Aramalarda bu SSD ile ilgili Technopat Teknoseyir ve Forumdonanım falan çıkıyor. Bende mecburen buraya geldim kullananlara bakmaya. Technopat çok kullandığım bir yer değil 2015'te girdim yazdığım mesaj sayısı 5-6. Burası ilk tercih ettiğim bir yer değil zaten bir ürün araştırırken. Yaş konusu ise nitelikli bilgi açısından önemli oluyor "çöp" diye yazıp geçmez yaşı büyük olan.

Masaüstünde Kingston HyperX SSD var, 5 yıla yaklaştı. Laptopta Samsung 850 EVO var o da 3 yıl falan oldu. İkisinden de memnun olsam da Samsung bariz daha iyi ve Kingston 5 yıl önceki hızında değil kesinlikle.

Jd 240 GB'ı ise arkadaşıma önermiştim fiyatından ötürü aldı ve kullanıyor ve kendisi gayet memnun 1.5 2 ay oldu. Fakat ben daha almadım henüz şu anki SSD'imi değiştirmeyi düşünmüyorum.

Recep Baltaş'a saygım olsa da bazı yorumlarına katılmıyorum. Fakat bu konuda kaynak az o yüzden bakacağım.

Arkadaşa tamamen katılıyorum. JD240LE kullanıyorum, 14 ay oldu. Şu an okuma yazma değerleri aldığım günkü ile aynı 530-490. sağlık durumu her programda da aynı %99. 2200 saattir açık ve 7230GB veri yazılmış. Alacak olan varsa parasına göre gitsin alsın, öyle yok o öyle diyor bu böyle diyor değil. Parasının karşılığını fazlasıyla veren bir ürün. Yok o sitede bilgi, yok bu sitede bilgi yok demekle değil.

@tarantula0 7 TB veri yazılmış SSD'yi övmeyin bize yahu. 7 TB dediğini bazı insanlar 15 gün-1 ayda yazıyor yazıyor. Daha kullanılmamış sayılacak SSD'de sorun olsa asıl fiyasko olurdu.
Benim demek istediğim şey bu kadar yazdım birşey olmadı demek değil siz biraz yanlış anlamılsınız. Demek istediğim 1 yıldır kullanıyorum hergün aktif olarak kullanıyorum dedikleri gibi öyle kötü bir ssd değil onu demek istedim. Tabiki bir ssd için 7TB birşey değil. Fiyatına göre gayet iyi bir ssd.

@tarantula0 İşte ben de onu diyorum. Fiyatına göre iyi falan değil. Siz 1 yılda 7 TB yazmışsınız ama 15 günde 7 TB yazan adam için bu SSD kısa bir sürede çöp olacaktır.

Yazılım desen yok, firmware güncellemesi yok, MTBF bilgisi yok, içinde ne var o da belli değil. Alınmaz. Çok yakın fiyatta farklı markaların da SSD'leri var. Onlara yönelin.

1
@tarantula0 İşte ben de onu diyorum. Fiyatına göre iyi falan değil. Siz 1 yılda 7 TB yazmışsınız ama 15 günde 7 TB yazan adam için bu SSD kısa bir sürede çöp olacaktır.

Yazılım desen yok, firmware güncellemesi yok, MTBF bilgisi yok, içinde ne var o da belli değil. Alınmaz. Çok yakın fiyatta farklı markaların da SSD'leri var. Onlara yönelin.
15 günde 7TB veri yazacak olan adam gitsin zaten daha iyisini alsın. Günlük normal kullanım için bana göre gayet iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı