Japon balığım dipte yatıyor

• Konuyu başlatan nemo
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 9B

nemo

Hectopat
Arkadaşlar yaklaşık bir buçuk senedir gözüm gibi baktığım japon balığım neredeyse 2 aydır dipte sakin bir şekilde bekliyor. Bazen yan yatıyor, bazen düz yatıyor ama hep dipte. Yem attığım zaman veya akvaryuma yaklaştığımda yukarı yüzüyor sonra tekrar aşağı iniyor. Hava keseciği patladığı zaman bunu yaptığını duydum ama bunu söyleyenlerin balıkları iki günde ölmüşlerdi. Benim balığım 2 aydır, belki daha fazladır bu halde. Çok üzülüyorum.

Ne yapmalıyım? Neyi var bu balığın?

Benim de 4 japon balığım var 2 tanesi bu belirtilerden sonra öldü. Hatta bu belirtiler aylarca sürdü. Sebebini anlamadım. Bu belirtilere sebep olan birkaç durum varmış balıkların ama benimkileri çözemedim ben. Araştırdığım ve tecrübe ettiğim kadarıyla bu belirtileri gösteren balıklarda iyileşme oranı az. Sonunda ölüyorlar genelde.

Arkadaşlar yaklaşık bir buçuk senedir gözüm gibi baktığım japon balığım neredeyse 2 aydır dipte sakin bir şekilde bekliyor. Bazen yan yatıyor, bazen düz yatıyor ama hep dipte. Yem attığım zaman veya akvaryuma yaklaştığımda yukarı yüzüyor sonra tekrar aşağı iniyor. Hava keseciği patladığı zaman bunu yaptığını duydum ama bunu söyleyenlerin balıkları iki günde ölmüşlerdi. Benim balığım 2 aydır, belki daha fazladır bu halde. Çok üzülüyorum.

Dostum üzgünüm ama genelde bu belirtiden sonra pek fazla dayanamıyorlar.Yan yatma vs varsa geçmiş olsun.

Bu belirtilerden sonra fazla yaşayacağını sanmıyorum geçmiş olsun :(

Aşırı yem vermektende olabilir. Balık suyun üstüne 180 derece kafa aşşağı yatmışsa Geçmiş olsun..😭 Balık ne kadar aşşağı gitmeye çalışsada, Kesinlikle su hemen onu yüzeyde ters bir şekilde sabitliyor. Akvaryum suyunun 1 hafta değişmemesindenden pis 🤮sudanda olabilir.. Ve En önemlisi, Suyun sık oksijenlenmemesi yada hava motorunu çok uzun süre açık unutmak.😱 Her zaman aynı tek düze yemi vermek.. Arada yemi çeşitlendirmekte lazımmış ve yeşillik vs. yiyebilecekleri sebze felan atılmalı.. Yoksa kabız oluyor balıklarımız. Sindirim zorlukları çekmekteler ve ayrıca dışkılarını yapamayıp şişip ölebiliyorlar.😓

Yorumlarınız için teşekkürler, yapabileceğim tek şey yemi değiştirmek olacak galiba. 😣
Güncelleme 1:
Balık hala yaşıyor fakat artık yem yemiyor ve sürekli dipte. İnternette amonyak zehirlenmesi diye bir tabir duydum, her gün suyu değiştirirsem bir nebze çare olacağını öğrendim. Diğer balıkta takla atarak yüzdüğü için moralim hafif bozulmaya başladı.
Güncelleme 2:
Sorunlu balık öldü... Diğer balıkta aynı belirtileri göstermeye başladı.
Son güncelleme:
Diğer balığım da öldü. Gereken değeri ve ilgiyi veremediğim için çok üzgünüm. 1.5, 2 sene iyi bakıyorum sanarken bir anda ikisini de kaybettim. Bir daha evime bir canlı almayı düşünmüyor ve hak etmiyorum. 🥺

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı