Rehber Japon balıklarında kırmızılıklar ve göz şişmesi: Tedavi yöntemi

Crypto Guard

Hectopat
Makaleler
2
Bir gün balığımın sağlığıyla ilgili sorunlar fark ettiğimde, hemen detaylı bir tedavi sürecine başladım. Aynı gün içinde, suyu süzmeye devam edebilmek adına bozulmuş filtre yerine yeni bir iç filtre satın aldım. Ayrıca, su kalitesini iyileştirmek amacıyla suyun üçte birini değiştirip, ardından 1 çay kaşığının miktarında kaya tuzu ekledim.

Ertesi günlerde, her tedavi öncesinde suyun üçte birini dinlenmiş su ile değiştirdim. Balığımın sağlığını düzeltmek için akvaryum içine 2 damla metilen mavisi damlatarak bu uygulamayı 3 gün boyunca sürdürdüm. Diğer iki gün boyunca ise balığımın göz şişmesini tedavi etmek amacıyla özel bir yöntem kullanarak, su yüzeyine file yardımıyla yarıda kalacak şekilde çıkardım. Bu sayede balığımın çırpınmadan tedavi olmasını sağladım ve gözlerine bu süre zarfında birer damla metilen mavisi damlattım.

Tedavi aşamasında balığımın iyileşme sürecini desteklemek adına protein ağırlıklı yemler verdim.
(balığımın yem yemeye başlamasıyla birlikte gözlerine metilen mavisi damlatma aşamasına geçtim.)

Tedavi sürecinin sonunda, balığımın kızarıklıkları, karın şişkinliği ve göz şişmesi tamamen ortadan kalktı. Şu anda, suyun rengini açmak için her gün suyun dörtte birini çekip beklemiş su ekliyorum. Ancak, yararlı bakterilerin öldüğünü göz önünde bulundurarak, başka bir akvaryumda yararlı bakteriler için uygun bir ortam oluşturdum ve bu ortamı takip ederek diğer akvaryuma takviye edeceğim.

1. akvaryumda vatoz ve cory türleri(çöpçüler) varsa akvaryuma tuz uygulanması çok tehlikelidir.

2. kaya tuzuna alternatif olarak epsom(İngiliz) tuzu kullanılabilir.

3. metilen mavisi bütün balıklar hasta olmadığı sürece kesinlikle ana tanka kullanılmaz. Filtreler ve akvaryumun bütün dengesini bozar. Suyun tekrar oturması ve berraklaşması uzun süre alır.(filtre gücüne göre değişir)

4. protein ağırlıklı yemler verilmemelidir. Daha çok bitki ağırlıklı yemler olmalıdır.

5. sarımsaklı yemler ve sarımsak kullanılabilir.

6. akvaryum sıcaklığı optimum şekilde 28 derecede tutulmalıdır. Hem balığın şişkinliği hem metilen mavisinin işini yapması için.

Balığınız metilen mavisi sayesinde iyileşmiş yüksek ihtimalle. Bunlar düzeltmeler ve eklemelerim onun dışında güzel rehber. Başka sorunuz varsa cevaplayabilirin.

4. protein ağırlıklı yemler verilmemelidir. Daha çok bitki ağırlıklı yemler olmalıdır.
Benim gözlemlediğim balıklar proteinli yemekleri yediklerinde kendilerini daha rahat topluyorlar ama yanlışmış olabilrdimde.
Daha önce bana gelen hasta balıklara dediğiniz gibi bitki ağırlıklı yemler verdim fakat aşırı geç toparlandılar.

Onun dışında zaten iki Japon balığım vardı o yüzden rahatlıkla tuz attım.

Benim gözlemlediğim balıklar proteinli yemekleri yediklerinde kendilerini daha rahat topluyorlar ama yanlışmış olabilrdimde.
Daha önce bana gelen hasta balıklara dediğiniz gibi bitki ağırlıklı yemler verdim fakat aşırı geç toparlandılar.

Onun dışında zaten iki Japon balığım vardı o yüzden rahatlıkla tuz attım.

Balığa göre değişir yemler ama genelde bitki ağırlıklı olanlar daha iyi. Sarımsaklı yemler var onlarla daha hızlı topluyor balıklar kendilerini.

Geri
Yukarı