Java için örnek soru dokümanları

BeecoV

Kilopat
Merhabalar,

Java dilinde epeyce ilerledim. Kendimi denemek, geliştirmek için basit algoritma dışındaki soruları yapmaya çalışmak istiyorum. İçerisinde jdbc, ınterface, ınheritance, annotation, generics, reflection gibi konular olabilir. Bilgisayar mühendisliği harici bir bölüm okuduğumdan dolayı elimde ödev, sınav gibi dokümanlar yok maalesef. Sizlerde böyle soru dokümanları var ise paylaşabilir misiniz? Yok ise bulabileceğim bir web sitesi önerebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Odevlere goz atsan bile notlandiran olmadigi icin ve belirli bir syllabus a dahil olmadigin icin anlamsiz olacak.

Bahsettigin konulari kullanabilecegin ama ise yarar projerle ugrasabilirsin.
Ornegin kendine cok basit bir ORM yazabilirsin Hibernate benzeri.
Objelerini annotate eder, JDBC kullanarak DAO class'lari olusturursun.
Guzel bir dizayn yapmak icin ugrasirsin, dizayn patternleri ogrenir; onlari kullanirken de polymorphism, abstraction, encapsulation, inheritance, edat baglac tumlec suzgec Allah ne verdiyse yardirirsin.
Yeni baslayan hatta orta seviye birini kastirabilecek bir proje olabilir belki ama kastirmadan da pek ogrenilmiyor. Hic bir sey ogrenmesen Hibernate ogrenirsin ki Java bilip de hibernate bilmeyen ben tanimiyorum zaten.

Odevlere goz atsan bile notlandiran olmadigi icin ve belirli bir syllabus a dahil olmadigin icin anlamsiz olacak.

Bahsettigin konulari kullanabilecegin ama ise yarar projerle ugrasabilirsin.
Ornegin kendine cok basit bir ORM yazabilirsin Hibernate benzeri.
Objelerini annotate eder, JDBC kullanarak DAO class'lari olusturursun.
Guzel bir dizayn yapmak icin ugrasirsin, dizayn patternleri ogrenir; onlari kullanirken de polymorphism, abstraction, encapsulation, inheritance, edat baglac tumlec suzgec Allah ne verdiyse yardirirsin.
Yeni baslayan hatta orta seviye birini kastirabilecek bir proje olabilir belki ama kastirmadan da pek ogrenilmiyor. Hic bir sey ogrenmesen Hibernate ogrenirsin ki Java bilip de hibernate bilmeyen ben tanimiyorum zaten.
Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Foreign key'ler ile birbirine bağlanmış tablolar ile DAO ve POJO class'ları oluşturarak küçük çaplı bir şeyler yaptım. Dizayn patternlerden de 12 adet öğrendim ve örnekler yaptım fakat çok fazla olduğu için hangisini ne zaman nerde kullanacağımı şaşırıyorum. Her şeyi kullanarak bir not tutma uygulaması yapmaya çalıştım ve dediğiniz gibi kastırsa da güzel şeyler öğrendim.
Ödevler derken, şunları kullanarak şu amaca ulaş, şunu yap vs. diye sadece ulaşılacak sonucu öğrenip kendi çapımda bir şeyler yapmak istemiştim, bunu kastetmiştim. Aklıma her şeyi kullanacak güzel bir amaç gelmediğinden (şu aşamada), her şeyi bir anda kullandığım zaman amaçsız ve boş bir şey gibi geliyor. O yüzden en azından not tutma uygulaması, bir öğrenci bilgi sistemi tasarlamak gibi fikir veren ödevler veya sınavlar olursa daha iyi olacağını düşündüm.
Bu arada hibernate öğrenmeli miyim? Çok faydasını görür müyüm?
Tekrardan teşekkür ederim.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Foreign key'ler ile birbirine bağlanmış tablolar ile DAO ve POJO class'ları oluşturarak küçük çaplı bir şeyler yaptım. Dizayn patternlerden de 12 adet öğrendim ve örnekler yaptım fakat çok fazla olduğu için hangisini ne zaman nerde kullanacağımı şaşırıyorum. Her şeyi kullanarak bir not tutma uygulaması yapmaya çalıştım ve dediğiniz gibi kastırsa da güzel şeyler öğrendim.
Ödevler derken, şunları kullanarak şu amaca ulaş, şunu yap vs. diye sadece ulaşılacak sonucu öğrenip kendi çapımda bir şeyler yapmak istemiştim, bunu kastetmiştim. Aklıma her şeyi kullanacak güzel bir amaç gelmediğinden (şu aşamada), her şeyi bir anda kullandığım zaman amaçsız ve boş bir şey gibi geliyor. O yüzden en azından not tutma uygulaması, bir öğrenci bilgi sistemi tasarlamak gibi fikir veren ödevler veya sınavlar olursa daha iyi olacağını düşündüm.
Bu arada hibernate öğrenmeli miyim? Çok faydasını görür müyüm?
Tekrardan teşekkür ederim.

Evet, Hibernate kesinlikle ogrenmelisin eger Java EE kullanacaksan. Ayrica neden Hibernate gibi bir seye ihtiyac oldugunu, tam olarak neler yaptigini ogrenmek de faydali olur. Aksi durumda sadece framework ezberlemis gibi olursun.

Aklima gelen dizayn pattern kullanabilecegin ve gercekten uygulama gelistirirken isine yarayacak seyler:

- Retry mekanizmasi : Bir methodu @Retry ile annotate edersin, eger method calisirken exception throw ederse methodu calistirmayi bir daha dener. Belirli bir fail limitinden sonra vazgecer. Ornegin bir API'dan veri cekiyorsundur, anlik basarisizlik olur, tekrar denemen gerekir. ( Aspect Oriented Programming yapman gerek bunu halletmek icin )

- SilentCatch: Checked exception throw eden methodu @Silent diye annotate edersin. Artik o metodu cagiran diger metodlar try - catch yazmak zorunda degillerdir. -> Bunun icin reflection bilmelisin. Ozellikle compiler seviyesinde RetentionPolicy.SOURCE olan annotationlar bu sekilde calisir. ( @Override, @SuppressWarnings etc )

- Proxy : Bir class icerisindeki deger herhangi bir sebepten dolayi degistiginde bundan haberdar olabilecegin bir proxy variable'i yazabilirsin. Ornegin bir POJO class'indaki String field degistiyse bir seyler yapman gerekiyor olabilir. Bunun icin de reflection kullanmali ve proxy patterni ogrenmelisin. Ornegin CGLIB bu sekilde calisiyor.

- DeepEquals -> Girilen 2 objenin tum fieldlari birbirine esit mi kontrol eden bir fonksiyon yazmaya calisabilirsin. Bu digerlerine gore daha basit ama reflection kastirmani gerektirecek bir sey. Array, Set,Map iceriyorsa onlarin da elemanlarini ve sirasini kontrol etmeli.

Bir cirpida aklima gelenler bunlar. Yeri geldiginde hepsi kullanilan seyler, kendini gelistimek icin yapmayi dusunebilirsin.

İnteraktif olarak HackerRank.com'u öneririm. Genellikle IT sektöründeki işe alım sınavlarında kullanılıyor. Farklı seviyelerde sorular var. Sisteme alışınca bağımlılık bile yapabiliyor :)

Geri
Yukarı