Java ile mobil programlamaya giriş

557041

Centipat
Merhaba. Orta seviye Java bilgim var bunu geliştirirken aynı zamanda Android Studio uygulama geliştirmek istemekteyim. Eğitimlerin çoğu ya Kotlin ile anlatılmakta ya da yarıda kesilmekte :( öneriniz var mıdır?

Android oracle firması ile yaşadığı sorunlardan dolayı kotlin, c++ desteğini öne çıkartıyor.
Sorun sadece oracle ile arasındaki davalar değil, java ile yapılmış uygulamalar performans bakımından berbat olması. İOS sistemin androide göre daha hızlı olmasınında sebeplerinden biri budur.

Dostum Java yerine daha iyi alternatiflerini tercih etmeni tavsiye ederim. Zira, en iyi mobil uygulama geliştirme SDK'sı olan Flutter veya React Native'i araştırabilirsin. Bu Java çile ve amalelikten başka bir şey değil.

Mesela Java ile yalnızca Android uygulama geliştirebiliyorken, Flutter ile Android, iOS, tablet, Windows, MacOS ve web site uygulamaları geliştirebilirsin. Hani biraz ağır kaçabilir ama, biz yazılımcılar Java ile mobil uygulama geliştirenlere enayi gözüyle bakıyoruz.

İlk önce Java dilinin temellerini öğren Java öğrendikten sonra Android Studio'ya geç.
Hocam arkadaş zaten Java'yı orta seviye bildiğini ve Android Studio için kaynak bulamadığını söylüyor.

İngilizce olarak bakarsanız bir sürü kaynak var hocam. Daha önce küçük bir uygulama yapmak için kullanmıştım. Zira @Iskenderun hocamın dediği gibi Java gerçekten amelelikten ibaret. React Native'den ziyade Android için uygulama yazacaksanız Kotlin öğrenmeniz daha mantıklı.

Android oracle firması ile yaşadığı sorunlardan dolayı kotlin, c++ desteğini öne çıkartıyor.
Sorun sadece oracle ile arasındaki davalar değil, java ile yapılmış uygulamalar performans bakımından berbat olması. İOS sistemin androide göre daha hızlı olmasınında sebeplerinden biri budur.
Dostum Java yerine daha iyi alternatiflerini tercih etmeni tavsiye ederim. Zira, en iyi mobil uygulama geliştirme SDK'sı olan Flutter veya React Native'i araştırabilirsin. Bu Java çile ve amalelikten başka bir şey değil.

Mesela Java ile yalnızca Android uygulama geliştirebiliyorken, Flutter ile Android, iOS, tablet, Windows, MacOS ve web site uygulamaları geliştirebilirsin. Hani biraz ağır kaçabilir ama, biz yazılımcılar Java ile mobil uygulama geliştirenlere enayi gözüyle bakıyoruz.
Hocam arkadaş zaten Java'yı orta seviye bildiğini ve Android Studio için kaynak bulamadığını söylüyor.

İngilizce olarak bakarsanız bir sürü kaynak var hocam. Daha önce küçük bir uygulama yapmak için kullanmıştım. Zira @Iskenderun hocamın dediği gibi Java gerçekten amelelikten ibaret. React Native'den ziyade Android için uygulama yazacaksanız Kotlin öğrenmeniz daha mantıklı.
Javayı mobil uygulama geliştirmek için öğrenmiyorum zaten daha çok backend ve web için öğrenmekteyim . Zaten her platform için farklı farklı dil öğrenmek içinde zamanım yok . Java ile android uygulama geliştiriebildiği için ona da bakmak istedim fakat studio baya karışık geldi ve kaynak bulamayınca biraz zorlandım.

Pardon dikkatli okumamışım GitHub'da kod örneklerine bakabilirsin örnek kodlarda açıklamalar oluyor genelde biraz İngilizce şart tabii.

Kod bakmaktan ziyade IDE'nin arayüzünü tanıtıp yaptıklarını pratikte gösteren bir kaynağı tercih ederim.

Anladım hocam aslında dediğiniz şey işin en basit kısmı Flutter ile Android Studio'da uygulama geliştirme videoları var mesele sadece Android Studio'ya kavramak ise hangi dil ile yazıldığının pek önemi yok çünkü kullannımları hemen hemen aynı.

Bu arada Android Studio kullanmanızda şart değil kodu VS Code ile yazıp Android telefonunuz varsa USB hata ayıklama modunu açarsanız yazdığınız kodları kendi cihazınızda çalıştırabilirsiniz.

Kod bakmaktan ziyade IDE'nin arayüzünü tanıtıp yaptıklarını pratikte gösteren bir kaynağı tercih ederim.
VS Studıo da falan USB bağlantısı ile bildiğim kadarıyla geliştirdiğin uygulamayı telefon üzerinden görebiliyorsun diye hatırlıyorum.
Android geliştirme ile uğraşmadığımdan pek hakim değilim konuya.

Yeni konular

Geri
Yukarı