Java programlama diline başlamak

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Merhaba. Java programlama diline başlamak istiyorum ama şimdi farklı bir konulara da değinmek istiyorum. Şimdi benim komşumun bir akrabası var. Çocuk 22 yaşında ve bir şirketde çalşıyor. Tamam güzel ve hatta çocuk komşuma demiş ki, daha doğrusu komşum çocuğa benim de bilgisayardan anladığımı demiş ve çocuk da bizim şirkette çalışabilir demiş eğer Java veya herhangi bir programlama dili biliyorsa ama demiş ki, Android programlama yazıyoruz biz demiş ve eğer Java'yı biliyorsa bizim şirkette çalışabilir. İyi avantajlara sahip olabilir demiş. Arkadaşlar ben de 11 yıldır neredeyse bilgisayar başındayım ama bu dil ve diğer diller nedense zor geliyor öğrenemiyorum. Bu çocuk nasıl oluyor da öğrenip çalışıyor şirkette. Ben mesela gitsem o şirkete hadi diyelim gittim ya gerçekten anlayışım yok. Ama bu ve bunun gibi insanlar hatta belki de adam anlamıyordur komşunun dediğini diyorum bende iyi de nasıl oluyor bu? Ben yazamıyorum. Sadece biraz bildiğim orta seviye PHP yani. Kendime Professional demiyorum. Bana bir öneride bulunmanızı rica ediyorum. Nasıl oluyor da kabul ediyorlar onu mesela? O derecede Professional olabilir mi?

Bir şeyi öğrenirken olabildiğince basitleştir. Mesela yazılım dillerinde hepsi neredeyse çok benzer. Bilmen gerek temel bir kaç şey. İf-else yapısı, fonksiyonlar, değişken yapısı, syntax(sözdizilimi, yazımı). Gibi gibi.
Ve kendine hedef koy basit ve sadece senin mutlu edicek bir hedef.

Merhaba. Java programlama diline başlamak istiyorum ama şimdi farklı bir konulara da değinmek istiyorum. Şimdi benim komşumun bir akrabası var. Çocuk 22 yaşında ve bir şirketde çalşıyor. Tamam güzel ve hatta çocuk komşuma demiş ki, daha doğrusu komşum çocuğa benim de bilgisayardan anladığımı demiş ve çocuk da bizim şirkette çalışabilir demiş eğer Java veya herhangi bir programlama dili biliyorsa ama demiş ki, Android programlama yazıyoruz biz demiş ve eğer Java'yı biliyorsa bizim şirkette çalışabilir. İyi avantajlara sahip olabilir demiş. Arkadaşlar ben de 11 yıldır neredeyse bilgisayar başındayım ama bu dil ve diğer diller nedense zor geliyor öğrenemiyorum. Bu çocuk nasıl oluyor da öğrenip çalışıyor şirkette. Ben mesela gitsem o şirkete hadi diyelim gittim ya gerçekten anlayışım yok. Ama bu ve bunun gibi insanlar hatta belki de adam anlamıyordur komşunun dediğini diyorum bende iyi de nasıl oluyor bu? Ben yazamıyorum. Sadece biraz bildiğim orta seviye PHP yani. Kendime Professional demiyorum. Bana bir öneride bulunmanızı rica ediyorum. Nasıl oluyor da kabul ediyorlar onu mesela? O derecede Professional olabilir mi?

Selam, anladığım kadarıyla kod yazarken zorlanıyorsun ve diğerlerinin nasıl zorlanmadan başardığını merak ediyorsun. Probleminin kaynağı temelde 3 nedenden birine veya birkaçına dayanıyor.

1- Temel programlama diye bir kavram duydun mu? Veya bunun üzerine çalıştın mı? Burada kendine sorman gereken algoritma çözebilme becerimi geliştirmek için kaç saat harcadım eğer bu konuyu ilk defa duyuyorsan veya programlaya sadece dil öğrenerek başladıysan Oyun Yazılımcısı Olmak İçin Hangi Diller Öğrenilmeli? şu konuda yazdığım yorumu okumanı tavsiye ederim.

2- İlgili dili doğru şekilde öğrenememiş olabilirsin birçok kurum ve internet kaynağı maalesef kaliteli eğitim veremiyor acaba bu kurumlardan birine kurban gitmiş olabilir misin?
Bunu anlamak için çok basit birkaç soruya kendi içinde cevap verebilirsin.
Örnek: İf ile Switch arasındaki benzer ve farklı yönler nelerdir? Bu soruya cevap verebiliyor musun?
Örnek: For döngüsü genel kullanımda bir işi X kere tekrar ederken kullanılır bunu zaten biliyoruz ama mesela farklı şekillerde kullanımını biliyor musun mesela yazacağım for döngüleri geçerlidir ( ; ; )/ (;i<10; )/ (i = 0; ; i++) eğer bu örnekleri daha önce görmediysen nasıl çalıştığını anlayamıyorsan ilgili dilin eğitimini yetersiz almış olabilirsin.

3- Eğer geçtiğimiz 2 aşamada da sorun yaşamıyorsan ihtiyacın olan şey bol bol tecrübe. Sürekli kod yaz ve kendini geliştir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, bol şans.

Son düzenleme:
Selam, anladığım kadarıyla kod yazarken zorlanıyorsun ve diğerlerinin nasıl zorlanmadan başardığını merak ediyorsun. Probleminin kaynağı temelde 3 nedenden birine veya birkaçına dayanıyor.

Kesinlikle. Yüreğimi okudun.

1- Temel programlama diye bir kavram duydun mu? Veya bunun üzerine çalıştın mı? Burada kendine sorman gereken algoritma çözebilme becerimi geliştirmek için kaç saat harcadım eğer bu konuyu ilk defa duyuyorsan veya programlaya sadece dil öğrenerek başladıysan Oyun Yazılımcısı Olmak İçin Hangi Diller Öğrenilmeli? şu konuda yazdığım yorumu okumanı tavsiye ederim.

2- İlgili dili doğru şekilde öğrenememiş olabilirsin birçok kurum ve internet kaynağı maalesef kaliteli eğitim veremiyor acaba bu kurumlardan birine kurban gitmiş olabilir misin?
Bunu anlamak için çok basit birkaç soruya kendi içinde cevap verebilirsin.
Örnek: İf ile Switch arasındaki benzer ve farklı yönler nelerdir? Bu soruya cevap verebiliyor musun?
Örnek: For döngüsü genel kullanımda bir işi X kere tekrar ederken kullanılır bunu zaten biliyoruz ama mesela farklı şekillerde kullanımını biliyor musun mesela yazacağım for döngüleri geçerlidir ( ; ; )/ (;i<10; )/ (i = 0; ; i++) eğer bu örnekleri daha önce görmediysen nasıl çalıştığını anlayamıyorsan ilgili dilin eğitimini yetersiz almış olabilirsin.

3- Eğer geçtiğimiz 2 aşamada da sorun yaşamıyorsan ihtiyacın olan şey bol bol tecrübe. Sürekli kod yaz ve kendini geliştir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, bol şans.
Hocam aslında if else switch case bunların kullanımını biliyorum. Mantıklarını da çok iyi anlıyorum. Onlarda sorun yok.

Kesinlikle. Yüreğimi okudun.

Hocam aslında if else switch case bunların kullanımını biliyorum. Mantıklarını da çok iyi anlıyorum. Onlarda sorun yok.

-Şimdi herşeyden önce sana bir kodlama kursu önermek istiyorum C ve sistem programcıları derneği internette aratıp bulabilirsin. Burada geçireceğin 1 seneden sonra çok rahat iş yerinde çalışabilirsin. Ha kör noktasını ilk defa tecrübe edeceğin algoritmalarda zorlanacaksın orası ayrı.
Bu kursu önermemdeki amaç senin problemini çözeceğine inanmam.

eğer ilgili dilin syntaxını yeterince bildiğini, problemin söylediğim 1. maddeden kaynaklı olduğunu düşünüyorsan:
-Asla insanlara Udemy, youtube gibi platformlarda kodlama öğrenmesini önermem çünkü içerik bakımından yeterli olmuyorlar fakat bazen insanlar bütçelerinden dolayı tercih edebiliyor bu durumda Udemy de temel programlama veya algoritma temelleri diye aratarak algoritma çözme açığını kapatabilirsin fakat baştan uyarayım en iyi ihtimalle öğrenmen gereken seviyenin yüzde 30 u kadar öğretebilirler. Ayrıca BTK akademi diye bir sitede de temel programlama dersi içeriği gördüm fakat detaylı incelemedim oraya da bakabilirsin.

-Şimdi her şeyden önce sana bir kodlama kursu önermek istiyorum C ve sistem programcıları derneği internette aratıp bulabilirsin. Burada geçireceğin 1 seneden sonra çok rahat iş yerinde çalışabilirsin. Ha kör noktasını ilk defa tecrübe edeceğin algoritmalarda zorlanacaksın orası ayrı.
Bu kursu önermemdeki amaç senin problemini çözeceğine inanmam.

Eğer ilgili dilin syntaxını yeterince bildiğini, problemin söylediğim 1. maddeden kaynaklı olduğunu düşünüyorsan:
-Asla insanlara Udemy, YouTube gibi platformlarda kodlama öğrenmesini önermem çünkü içerik bakımından yeterli olmuyorlar fakat bazen insanlar bütçelerinden dolayı tercih edebiliyor bu durumda Udemy de temel programlama veya algoritma temelleri diye aratarak algoritma çözme açığını kapatabilirsin fakat baştan uyarayım en iyi ihtimalle öğrenmen gereken seviyenin yüzde 30'u kadar öğretebilirler. Ayrıca BTK Akademi diye bir sitede de temel programlama dersi içeriği gördüm fakat detaylı incelemedim oraya da bakabilirsin.

Hocam aslında bakın ben de onu diyorum. Mesela ben birinden Online bir şekilde öğrendiğimden çok hızlı öğreniyorum. Hatta 1 güne 1 dersi tamamen kavrıyorum. Bildiğiniz Online kurs var mı?

Sistem programcıları derneği ve s söylediğiniz gibi. Açıkçası ben Azerbeycandayım. Derneğe gitmek istemiyorum. Direkt Online evdem Zoom ile Skype ile artık neyleyse öğretmelerini istiyorum bana.

Geri
Yukarı