Java'da yazdığım ilk kod!

William Crusader

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Yok
Söz veriyorum bir daha dil değiştirmiyeceğim. Java da çok zormuş ama 😳

Kod:
[CODE lang="java" title="Java"]import java.util.Scanner; //imports scanner library (helps to get user input)

public class mainWork { //all cool code goes here
public static void main(String[] args) { //wise words a wise man once said

Scanner scanner = new Scanner(System.in); //scans (user input)

//The starting Menu
System.out.println("Welcome To Calculator Program. Which operation you would like to do?");
System.out.println("(Addittion = 1 , Extraction = 2 , Multiplication = 3 , Dividing = 4)");
int operation = scanner.nextInt();
//Gets the the operation user want to do

if (operation == 1) { //addition operation
System.out.println("What you wanna call X?");
int x = scanner.nextInt(); //gets x from user input
System.out.println("What you wanna call Y?");
int y = scanner.nextInt(); //gets y from user input

int result = x + y; //adds x and y together
System.out.println("The addition result: "+result); //shows result
}

if (operation == 2) {
int x = scanner.nextInt();
int y = scanner.nextInt();

int result = x - y; //extracts y from x
System.out.println("The extraction result: "+result);
}

if (operation == 3) {

int result = x * y; //multiples the x with y
System.out.println("The multiplication result: "+result);
}

if (operation == 4) { //divides x by y

int result = x / y;
System.out.println("The dividement result: "+result);
}

else {
System.out.println("ERROR: You should write a number around 1-4, else it will give an error.");
}

}
} //brackets are important![/CODE]

Python, C#, lua (geliştirilmiş versiyon), JavaScript dillerini kullandım Java'dan önce. Artık Java'yı tamamen öğrenerek oyun yapmaya başlayacağım.

Python'dan C#'a geçmek de ayrı kafa. 😂

Python'dan C#'a geçtim. C# daha zevkli geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama ciddi bir zorluk farkı olduğu bariz.

Buna ciddi anlamda katılıyorum. C#'ta kendimi nedense kısıtlanmış bir güç gibi hissediyorum. Sanırım bunun nedeni Syntaxını tam olarak öğrenmediğimden kaynaklanıyor. Ama iyi ki dediğim bir şey varsa o da Python'dan programlamanın mantığını, Syntaxını tamamen(kendimce) çözmüş olmam. Sanırım bu sorunuda inşallah ilerleyen zamanlarda aşacağımı düşünüyorum.

Buna ciddi anlamda katılıyorum. C#'ta kendimi nedense kısıtlanmış bir güç gibi hissediyorum. Sanırım bunun nedeni Syntaxını tam olarak öğrenmediğimden kaynaklanıyor. Ama iyi ki dediğim bir şey varsa o da Python'dan programlamanın mantığını, Syntaxını tamamen(kendimce) çözmüş olmam. Sanırım bu sorunuda inşallah ilerleyen zamanlarda aşacağımı düşünüyorum.
Phyton Syntax'ı zaten en kolay olanlardan biri, belki en kolayıdır. C# ise hem uzun hem de zor bir Syntax kullanıyor.

Phyton Syntax'ı zaten en kolay olanlardan biri, belki en kolayıdır. C# ise hem uzun hem de zor bir Syntax kullanıyor.
uzunluktan ziyede, tanımladığın değişkenlerin ne olduğunu belirtmek zorundasın, Pythonda öyle mi :) c = [] veya c = 15 olarak tanımadığınız değişken otomatikman (sırasıyla) liste ve integer veri tipine ait değişken oluyor. hatta integer değeri boolean olarakta yazabiliyorsun (0 ve 1).

Ahh Python. Üzümlü kekim....

uzunluktan ziyede, tanımladığın değişkenlerin ne olduğunu belirtmek zorundasın, Pythonda öyle mi :) c = [] veya c = 15 olarak tanımadığınız değişken otomatikman (sırasıyla) liste ve integer veri tipine ait değişken oluyor. hatta integer değeri boolean olarakta yazabiliyorsun (0 ve 1).

Ahh Python. Üzümlü kekim....
Aslında C# gibi dillerin syntax'ının katı kuralları olması yazılımcı açısından avantajdır. Bir nevi disiplin gibi. Efektif, verimli ve özellikle güvenli kod yazmayı tetikleyen önemli faktörlerden.

Yeni konular

Geri
Yukarı