JBL500BT kulaklık hands-Free modunda sesin mekanik gelmesi

DarkAirlines

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: Asus ROG Strix G17 (2023)
İşlemci: AMD Ryzen 9 7945HX (32 CPU)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX™ 4070 8 GB
Bellek: 4800 MHz 32 GB DDR5
Depolama: 1 TB SSD M2.0
Merhaba sayın forum üyeleri,

Öncelikle herkese iyi forumlar dilerim. Yeni almış olduğum JBL500BT kulaklıkta Discord - Teams gibi uygulamalarda mikrofonu kullanmak istediğimde sorun yaşıyorum. Normal hem telefonda hem de bilgisayarda YouTube, Spotify vb. uygulamalarda hiçbir sorun yok. Fakat ne zaman ki Discord veya Teams üzerinden görüşme yapmam gerekiyor, o zaman uygulamaların mantığı gereği Hands-Free modunu seçmem gerekiyor. Hands-Free modunu seçtiğim anda direkt olarak bana gelen ses mekanikleşiyor. Parazit gibi ufak tefek bir şey değil tamamen mekanik, robot gibi bir ses ve hiçbir şey anlaşılmıyor. Arkadaşlarıma sorduğum kadarıyla benim sesimin gidişinde bir sorun yokmuş ama benim de aynı şekilde duyabilmem gerek. Bundan bir önceki kulaklığım olan desibel K550'de de Hands-Free moduna geçince ses bir tık boğuklaşıyordu ama hiçbir şekilde tamamen anlaşılmaz olma, mekanikleşme gibi bir şey söz konusu değildi. Dersler teams üzerinden işleniyor ve arkadaşlarımla oyun oynadığım zaman Discord kullanıyorum. Diğer kulaklığımda donanımsal bazı sorunlar yaşadım (belirli yerleri zarar gördü) o yüzden yeni olarak bunu aldım ve bu sorunu bir an önce çözmeye ihtiyacım var. Bilgisayarın mikrofonunu kullanmak bir çözüm olabilir laptop olduğu için ama oradan çıkan ses çok yankılı oluyor ve evin içerisinden gelen her sesi almaya müsait olduğu için tercih etmiyorum. YouTube'da yer alan videoları denedim fakat onların yaptığı tek şey Hands-Free'yi kapatıp normal PC hoparlörünü kullandırmak ki bu da yukarıda belirttiğim üzere benim açımdan bir çözüm değil. Bir an önce yardım alabilirsem çok sevinirim.​

Saygılarımla,

Denetim Masası -> Donanım ve Ses -> Aygıtlar ve Yazıcılar bölümünden kulaklığınıza çift tıklayıp açılan pencerede "Hizmetler"e girin.

Ekran Alıntısı.PNG

"Eller Boşta Telefon"un tikini kaldırıp tekrar deneme yapın. Bu işlemi yaptıktan sonra kulaklığı bir kez kapatıp açın.

Denetim Masası -> Donanım ve Ses -> Aygıtlar ve Yazıcılar bölümünden kulaklığınıza çift tıklayıp açılan pencerede "Hizmetler"e girin.

Eki Görüntüle 805030

"Eller Boşta Telefon"un tikini kaldırıp tekrar deneme yapın. Bu işlemi yaptıktan sonra kulaklığı bir kez kapatıp açın.
Merhabalar, öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Maalesef bende sizin attığınız şekilde gözükmüyor ekran. Ekran görüntüsünü paylaştım aşağıdan, bir bakabilirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• cats.jpg
    cats.jpg
    23,9 KB · Görüntüleme: 147
Görev çubuğunun sağ altındaki ses ikonuna basarak, hemen üstündeki ses aygıtlarını seçme yerinde "Hands Free AG" diye bir ses aygıtı görüyor musunuz?
Evet görüyorum. Sorun şu ki orayı seçip dinlemeye çalıştığım zaman aşırı mekanik, robot gibi bir ses geliyor. Orayı seçmekte ve kullanmakta sorun yok zaten, sorun oraya geçtiğimde bana gelen seslerin (Discord, Teams, YouTube vs. fark etmeksizin) mekanik ve robot gibi olması. JBL500BT Stereo'ya geçince gelen ses düzeliyor ama bu sefer de kulaklığın mikrofonunu kullanamıyorum. Henüz 4-5 saat oldu kulaklığı alalı.

Hands Free'de seslerin robotlaşması normal. Telefonda nasıl konuşurken sesler robotik geliyorsa Hands Free modu da konuşmalar için kullanılıyor. Discord ve Teams konuşma kategorisine girdiği için otomatik olarak o moda geçiyor sanırsam. JBL kulaklığı Bluetooth menüsünden "Cihazı Kaldır" diyerek kaldırın ve tekrar eşleştirin. Üstte attığım mesajdaki yeri tekrar kontrol edin, "Eller Serbest"in çıkması lazım.

Hands Free'de seslerin robotlaşması normal. Telefonda nasıl konuşurken sesler robotik geliyorsa Hands Free modu da konuşmalar için kullanılıyor. Discord ve Teams konuşma kategorisine girdiği için otomatik olarak o moda geçiyor sanırsam. JBL kulaklığı Bluetooth menüsünden "Cihazı Kaldır" diyerek kaldırın ve tekrar eşleştirin. Üstte attığım mesajdaki yeri tekrar kontrol edin, "Eller Serbest"in çıkması lazım.
Defalarca kez kaldırıp denedim, eller serbest zaten çıkıyor dediğim gibi. Önceki kulaklığımda olduğu gibi seslerin bir tık boğuklaşması, robotlaşması değil olay. Tamamen robotik hiçbir şey anlaşılmıyor, sanki 5000 pingle konuşmaya çalışır gibi...
Bende Philips bass + var bu kulaklıkda da sıkıntı var, aynısı.
Bu nasıl bir iş ben anlamadım.. Diyin ki bunla konuşma yapamazsınız ona göre almayalım...

Peki, Discord ve Teams'in ayarlarından ses çıkış aygıtını değiştirmeyi denediniz mi?
Evet, ancak normal Stereo ve laptop mikrofonunu kullanabiliyorum ama bu bir çözüm değil yani kulaklığın mikrofonunu kullanamıyorum... Benim istediğim şey buydu.

Geri
Yukarı