İnceleme Jieshuo RX580 8 GB DDR5 ekran kartı

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere sistemimim için aldığım jieshuo marka RX580 8 GB DDR5 ekran kartının incelemesini yapacağım.

Başlangıç

Malum doların pahalı olması ile artık F/P ürünleri tercih ediyoruz çoğumuz. Öncelikle teknolojiden çok uzak kaldığımı belirtmek istiyorum. Bu süreçte bu forum sitesi ile tanıştım. Gayet mantıklı güzel öneriler yapılıyor ve tekrardan aşina olduğum teknolojiye geri dönmem ve günümüz teknolojilerini daha iyi tanımak için güzel bir platform olduğunu düşünüyorum benim açımdan.

Bu ilk PC'mi uzun aradan sonra toplamayı bu forum ile tanıştıktan sonra yaptım ve o PC'nin parçası olarak sizlere az önce bahsettiğim ekran kartının performansını sizler ile paylaşacağım.

Kutu açılımı

IMG-20240314-212125-240.jpg

IMG-20240314-212215-933.jpg

Görünüm

IMG-20240314-212242-524.jpg

IMG-20240314-212301-797.jpg

IMG-20240314-212327-715.jpg

IMG-20240314-212340-241.jpg

kasada görünüm

IMG-20240315-204003-830.jpg

kasa1.jpg

Yukarıdaki resimlerden de göreceğiniz gibi ürün kasa içinde RGB fanları ve beyaz oluşu sayesinde gayet şık gözüküyor. Bu kasa Monitör dahil 21.000 TL'ye oluşturmuştum. Toplamda Ekran kartı ve Soğutucu Dahil 9 RGB fan mevcut. 2'si egsoz 4 adet ise temiz hava veriyor kasa içine.

teknik özellikleri.

Bellek tipi:
DDR5
Soğutucu: çift fan soğutucu RGB.
Bit değeri: 256 bit.
Bellek: 8 GB.
Çekirdek hızı: 1284 MHz.
Overclock (Hız aşırtma): var - 1750 MHz.
Güç tüketimi: 150W
Direct desteği: 12
Görüntü boyutu: 1920x1080 1080 FHD.

Özelliklere bakacak olursak hız aşırtmanın olması, Direct 12 ve HD desteği ile alanları uzun süre idare edecek ve üzmeyecek bir ekran kartı.

FurMark testi.

1080p test sonuçları:
min 71 FPS - ortalama: 71 FPS - Max: 72 FPS - ısı: 52 derece.
2560x1440 stres test sonuçları (1 dakika): min 61 FPS - ortalama: 70 FPS - Max: 71 FPS - ısı: 52 derece.

Daha sonra uzun süre teste tabii tuttuğumda maksimum ısı 55-60 derece arasında gidip geldi. Isı konusunda gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Oyun testleri:

Valorant:
1920x1080 ekranda 1 saat boyunca oynadım. Yüksek ayarlardamin 180 FPS - maksimum 270 FPS gördüm. Sıcaklık olarak 1 saat boyunca 40-50 derece bandında bir sıcaklık değerine sahipti. Bellek hızı ortalamada 900-1690 (OC ile) MHz değerlerinde çalıştı. Gayet akıcı drop/donma olmadan oyunu ortalama 240 FPS bandında 1 saat boyunca oynadım.

valorant-ayar.png
valorant-menu.png
valorant-oyun.png

LoL (League of Legends): 1920x1080 ekranda tüm ayarlar en yüksekte 1 saat 30 dakikalık bir maçta ortalama 230-270 FPS ile oynadım. Ekran kartı sıcaklığı 30-40 derece arasında sabit kaldı.

lol.png

Counter-Strike 2: 1920x1080 ekranda yüksek seviye grafik ayarlarında 90-130 FPS, orta seviye ayarlarında ise 114-220 FPS aralığında 1 saat boyunca oynadım. Ortalama ekran kartı sıcaklığı 45-52 dereceden fazla olmadı.

counter-orta.png

Anno 1800: Ultra yüksek ayarlarda tüm detayların açık olduğu modda Direct 12 modda, 1920*1080 ekran ayarlarında 1 saat boyunca oynadım. Ortalama 85-100 arası FPS aldım. Ekran kartı ise ortalama 45-50 derece bandındaydı.

anno1800.png

God of War: 1080p varsayılan ayarlarda ortalama 54-70 FPS, yüksek ayarlarda 45-50 arası FPS Ultra yüksek ayarlarda ise 30-40 arası FPS aldım. Ekran kartım ise ortalama 60-70 derecedeydi. Donma vs olmadı. Gayet akıcıydı.

Red Dead Redemption 2: FSR 2.0 açık 1080p yüksek kalite ayarlarında ortalama 75 FPS, 1440p varsayılan FSR 2.0 kapalı 50 FPS, 1440p FSR açık yüksek kalite 60 FPS, 4K varsayılan ayarlarda FSR kapalı 35 FPS, 4K yüksek kalite FSR açık 45 FPS. 1 saat oynadım. Ortalama ekran kartı sıcaklığı 68 dereceydi. 4K'da çok nadir hafif donma oldu. Ama öyle aham şaham donma ve kasma olmadı.

Yukarıda ekran kartının teknik özellikleri ile birlikte ekran kartını zorlayacak performans testine tabii tuttum ve ekran kartını zorlayacak oyunlar ile oyun performansı hakkında değerleri buraya yazdım. Bunların sonucunda bu kartın artı ve eksilerine gelecek olursak;

Eksilerinden başlayalım

Öncelikle eski bir model. Yaklaşık 5 yıllık. Üzerine aldığım bu ürün Çin menşeyli adı sanı duyulmamış bir marka. Bu nedenle birçok teknolojiden yoksun. Bu en büyük eksilerinden biri. Onun haricinde ekstrem 2K veya 4K kalitede üst düzey oyun performansı alınabilecek bir ekran kartı değil. Ekran kartının arka tarafı ise metal değil plastik. Bu da iyi bir soğutma sisteminiz yoksa kasada ısınmasına neden olabilir?

Artılarından bahsedelim

Günümüz şartlarında benim gibi ikinci el sevmeyen insanların ilk tercih edebileceği F/P ürünü diyebilirim. Bu bakımdan cazip bir ürün. Ürünün diğer avantajları ise 1080p HD yüksek ayarlarda birçok oyunda gayet iyi performans veriyor. Orta seviye ayarlarda ise yüksek FPS aldığımız oyunlar mevcut. Bu açıdan baktığımızda aldığınız zaman sizi üzmeyecek bir ekran kartı.

Ben 3600 TL'ye almıştım 0 faturalı olarak. Elbet de üzerine biraz daha eklenilip 2. el daha üst segment bir ekran kartı alınabilir. Ama 2. el ile uğraşmamak için tercih etmedim. Üstelik adı sanı bile belli olmayan bu ürün gerçekten beni verdiği performans ile özellikle ısı performansı ile şaşırttı diyebilirim. Bu ekran kartını 15 dakikalık stres testinde Full yükte 70-71 derece arasında sabit kaldı. Daha fazla ısınmadı. (zorlayıcı oyunlarda ise 1 saatlik performansı 55-65 derece arasındaydı).

Stres testini bıraktığım zaman 23 dereceye düşmesi sadece 35 saniye kadardı. Fazla ısınmayan ve hemen soğuyan bir ekran kartı olduğunu söyleyebilirim. Tabii bunun için kasanızın da soğutma sistemi ve sıcak hava tahliye sistemi yani kasa içi hava sirkülasyonu çok iyi durumda olmalı.

Ve ayrıca FSR destekli oyunlarda bu ekran kartı FSR 2.0 ve FSR 3.0 destekliyor. Bu fiyata FSR desteklemesi çok artı bir avantaj. FSR teknolojisi ile %20 ve hatta bazen %30'luk bir performans artışı sağlıyorsunuz. Bu da daha çok FPS demek. Zaten yukarıda birkaç FSR destekli oyunu test ettim. Değerleri görebilirsiniz.

sonuç

Sözün kısası makbuldür. 5 yıllık bir ekran kartı olmasına rağmen 3-4 binlik 0 ekran kartı alacaksanız gerçekten sizi üzmeyecek ve hatta son gelen FSR teknolojisi ile yeni oyunlarda başlangıç/orta seviye performans ile size son oyunları donmadan oynatacak güzel bir ürün.

Son düzenleme:
Bende web yazılım için aldım o kartı gayette iş görüyor.
Zaten kullandığımız programlar çok zorlamıyor sistemi. Android Emülatörü çok hızlı çalıştırıyor. Benim için önemli olan bu. Program hızlı yaptığım kodlamayı hızlı test ediyorum zamandan tasarruf ediyorum. Render gibi yüksek bir işimiz olmadığı için gayet biz gibiler için ideal. Arada 1080p de oyun açıyor. Oynadığım oyunlarda yeterli FPS veriyor. Yeterli şuan. Bu forumda genel kitle oyun odaklı bakıyor olaya onu gördüm. Normal karşılıyorum artık. Geceniz güzel olsun 👑

Para adamın, zevk adamın. Kimseden tavsiye istememiş. Aldığı ürünün incelemesini paylaştığı bir konu. Arkadaşlar madem parçalar konusunda bu kadar bilgilisiniz "yardım isteyen" arkadaşlara yardım edin. Sizinki görüş paylaşmak değil kötülemek. Üstelik adam inceleme konusu açtığını, hata yaptığını, artık aldığını ve yapacak bir şeyi olmadığını belirtiyor.

Para adamın, zevk adamın. Kimseden tavsiye istememiş. Aldığı ürünün incelemesini paylaştığı bir konu. Arkadaşlar madem parçalar konusunda bu kadar bilgilisiniz "yardım isteyen" arkadaşlara yardım edin. Sizinki görüş paylaşmak değil kötülemek. Üstelik adam inceleme konusu açtığını, hata yaptığını, artık aldığını ve yapacak bir şeyi olmadığını belirtiyor.
Teşekkürler görüş ve desteğin için. Malesef alıştım artık. Ürün incelemesi konusu sisteme döndü ona gülüyorum gerçekten 🫠 Konu başında belirttim acemilik vardı teknolojiye uzak kaldım diye. Foruma alıştık artık. Güzel aktif bir forum. İyi öneriler ve bilgiler mevcut.

Ben ürünü birincisi Çin'den almadım. Türkiye'den sipariş verdim. Yardım konusu değil ürün hakkında bilgi ve görüş almak için konu açtım. Burası dile tekrar getiriyorum ürün inceleme konusu. Herhangi bir sistem önermiyorum. Yaptığım incelemenin sonucunu paylaştım hepsi bu. Ama nedense hala konu farklı noktaya geliyor gerçekten anlamış değilim. Evet bu ekran kartını aldım. Bütçeme uygundu biraz acele verilmiş karardı ama benim işimi oldukça iyi görüyor. Bu benim için önemli. Ben ısrarla demiyorum ki iyi bir ürün veya kesinlikle bu ürünü alın. Bu maksat ile zaten ürünü almak isteyen varsa artısı ve eksisini görmesi açısından bu konuyu açtım o kadar. İlk makalem olması açısından da böyle bir içerik ürettim. Burda hadi ben alıştım lakin destek veren insanları da elişririr duruma geçmemize pes diyorum. Sağlıcakla...

İnceleme oldukça başarılı olmuş. Emeğinize sağlık.
Teşekkür ederim düşünceniz ve cevabınız için 🙏

Ekran kartı incelemesi yapılmış. Konuyu başka yere çekmeye gerek yok.

Herkes farkında bütçenin çok kötü değerlendirildiğinin. Adam istediği yere parasını harcar isterse kaldırır duvara vurur bilgisayarı. Memnun olduğu sürece bizi ilgilendirmez. Yardım isterse de ederiz.

Hayırlı olsun hocam güle güle kullanın, konuyu baştan sona okudum klasik Technopat önericileri basmış burayı, 2K sistem dersin 5K ekle şunu el derler boş verin hocam fikirlerinin bir önemi yok onların.

Yapabileceğim naçizane tavsiye sıvı soğutma arkaya takılırsa daha güzel bir görüntü olabilir.

Bilgisayarını güle ,güle ,iyi günlerinde kullan .
Teşekkür ediyorum 😇
Bende çok mutluyum hayatında 60 dereceyi görmedi ve 115watt TDP ile çalışıyor
Evet ürünün ısı performansı gerçekten iyi. Tam yük altında 70 dereceyi geçmedi.
Ekran kartı incelemesi yapılmış. Konuyu başka yere çekmeye gerek yok.

Herkes farkında bütçenin çok kötü değerlendirildiğinin. Adam istediği yere parasını harcar isterse kaldırır duvara vurur bilgisayarı. Memnun olduğu sürece bizi ilgilendirmez. Yardım isterse de ederiz.
Eyvallah dostum nacizane güzel düşüncen için. Malesef bu forumda sanırım bana takılan bir genç tayfa var. Ama alıştım artık :)
Hayırlı olsun hocam güle güle kullanın, konuyu baştan sona okudum klasik Technopat önericileri basmış burayı, 2K sistem dersin 5K ekle şunu el derler boş verin hocam fikirlerinin bir önemi yok onların.

Yapabileceğim naçizane tavsiye sıvı soğutma arkaya takılırsa daha güzel bir görüntü olabilir.
Üstadım güzel yorumların için teşekkürler. İlk arkaya taktım ama istediğim gibi performans alamadım. Hem de ekstra bir fan daha taktım o nedenle o bölgeye tam sığmadığı için üst tarafa yerleştirdim. Şimdi daha iyi bir performans sağlıyor. Önerin ve güzel düşüncelerin için teşekkür ediyorum. İyi sosyaller 😇

Yeni konular

Geri
Yukarı