Rehber JLPT N5 seviye Japonca sınavı nasıl geçilir?

DNA

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
6
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Merhaba. Japoncasıyla 日本語能力試験 (Nihongo Nōryoku Shiken), İngilizcesiyle JLPT (Japanese Language Proficiency Test) ve Türkçesiyle Japonca Yeterlilik Sınavı olarak bilinen sınavın giriş seviyesi olan N5 seviyesini nasıl rahat rahat geçeceğinizi anlatacağım bir rehber ile karşınızdayım. Ardından N4 seviyesini de benzer bir yol haritası kullanarak geçebilirsiniz fakat konumuz bu değil. N4'e gireceklere de önerdim sayın.

JLPT Nedir?

Japonca yeterliliğinizi kanıtlamak için en önemli sertifikaya sahip olmanızı sağlayan, N5 seviyesinde kelime, gramer + okuma, dinleme olarak 3 bölümden oluşan bir test sınavdır. Japon Vakfı'nın (The Japan Foundation) Japonca Yeterlik Sınavı, her sene Temmuz ve Aralık ayının ilk Pazar günü yapılmaktadır. Son yapılan N5 seviyesi ülkemizde 70 kişilik kontenjan ile sınırlıydı.

N5, N4, N3, N2 ve N1 olarak beş seviyesi vardır. N1 en iyi seviye olarak değerlendirilmektedir. Sınava gireceğiniz zaman gireceğiniz seviyenin sınavına başvurmanız gerekmektedir. Burada N5'e başvurup gireceğinizi unutmamanız gerekmekte. Başvuru ve detaylı bilgiler için: JLPT'nin sitesi

Çalışmaya başlamadan önce seviyenizi öğrenmek veya sınavın tarzını görmek için sample questions kısmına bakın: sample questions

Sınava Hazırlık Süreci Öncesindeki Japonca Bilgim Nasıldı?

Sınava girmeye karar verdiğim seneye kadar Japonca müzik ve animeler ile alakam vardı. Japoncayı bir şeyler dinleyerek ve izleyerek halihazırda başlangıç seviyemi ilerletmiştim. Basit şekilde konuşabiliyor, animelerde geçen kelimeleri ve kalıpları az biraz anlayabiliyor ve vurguları yorumlayabiliyordum. Kültürlerini de az biraz öğrenmiştim. Ekstra olarak Japonca öğrenme çabam olmamıştı.

Sonrasında 1.5 yıl Japonca kursuna gittim. Dersler Minna No Nihongo I (bundan sonra MNN olarak adlandırılacak) adlı kitaptan ilerliyordu. Önce hiragana ve katakana öğretilip başlamıştık elbet. Kitabın yarısına geldiğimizde kursu bırakmak zorunda kaldım. Sonrasında birkaç yıl Japonca şarkılar dinlemek ve birkaç anime izlemek hariç Japonca ile alakam olmadı fakat bilgim gerilemiyordu çünkü animelerden öğrendiğim kalıplar artık kurs ile az biraz pekişmişti. Yazıları ise tamamen unutmuştum. Hele ki kanji bilgim güneş, ay ve ilk üç sayma sayısından ibaret olarak kalmıştı.

Sonrasında en azından elimde bir belge olsun diye JLPT N5 sınavına girmeye karar verdim ve kendime 3 aylık yol haritası oluşturdum. Yol haritamı tamamen yazmayacağım çünkü herkesin sınava çalışacağı süre farklı olabilir. Belki de sınava girmeyecek olup sadece dilini geliştirmek için çalışacak kişiler olur. O yüzden genel bir şekilde toplayacağım.

JLPT N5 Seviye Japonca Sınavı İçin Yol Haritası

Önemli Not: İngilizce bilmiyorsanız gerisini okumanıza gerek yok. Benim öğrenme yöntemim için en azından A2-B1 seviye İngilizce gerekiyor.

En azından üç ay veya daha fazla sürenizin olması gerek. Dolayısıyla buna başlarken haftada 2-3 ünite çalışacak şekilde ilerleyebilirsiniz. Bir gün kelimelere, bir gün gramere ve bir gün kitaplara ayrılabilir ve haftada iki ünite çalışılabilir. Şahsen bu şekilde öneririm fakat haftada 3 ünite çalışacaksanız bir gün kelimeye+gramere ve bir gün kitaba ayrılabilir. Ya da kelime ve gramer+kitap olarak ayrılabilir. Size kalmış.

1. Hiragana ve katakana öğrenin.

Bunun için önerdiğim bir uygulama var. Açıkçası daha iyi bir uygulama olduğunu düşünmüyorum.

Android: Write It! Japanese - Apps on Google Play
iOS ve iPadOS: ‎Write It! Japanese

Uygulamada tüm harfleri öğrenme hızınıza göre çalışın. Önemli olan hiragana olduğu için ona öncelik verin. Temel seviyede en çok hiragana karşınıza çıkacak. "a, i, u, e, o" hiragana olarak çalışın. Ardından yabancı kelimelerden geçen kelimelerde vs. kullandıkları "a, i, u, e, o" katakanaya çalışın. Yani ayrı ayrı öğrenmeyin. Sırayla çalışın ve sürekli pratik yapın. Gördükçe tanımaya başlayacaksınız. İyice oturduğundan emin olmanız gerekli.

Kanji kısmı henüz gerekmiyor, o da uygulamada yok zaten.

2. MNN I kitabını edinin.

Nasıl edineceğiniz size kalmış. Mümkünse çalışma kitaplarını ve özet kitaplarını da bulunuz. Çok işinize yarayacak ve sınava pratik olacak.

3. MNN I'in kelimelerini ve gramer konularını ünite ünite İngilizce anlatan Youtube kanalından izleyin.

Ünite ünite https://www.youtube.com/playlist?list=PLag_mhJfCJ-1-EZcPapMFPTlzVzwjz33M buradaki videoları izleyin. Hepsini bir anda izlemeyin.

Önce kelime videolarını izleyin ve bir deftere yazın. Kelimeleri öğrenmezseniz gramer kısmında takılırsınız. Kelimeleri çalıştıktan sonra biraz hatalı olsa da Memrise uygulamasından şu listeye çalışarak öğrendiğinizden emin olun: MNN I Vocabulary listesi. Eğer Memrise kullanmayı bilmiyorsanız önce şu konumdan kelimelere nasıl çalışmanız gerektiğiyle ilgili olan yere bakın: Memrise rehberim. Buradan her gün düzenli tekrar yapmalısınız yoksa kelimeleri unutur gidersiniz. Elbette kendi kursunuzu da oluşturup oradan çalışabilirsiniz.

Sonrasında gramer videolarını izleyin ve not alın. Dönüp tekrar tekrar hızlıca videoları izleyerek haftalık tekrarlarınızı yapabilirsiniz çünkü zaten anlatım basit fakat deftere bakmaktan hoşlananlar için yazarak da öğrenmeyi tavsiye ederim.

4. MNN I kitabındaki ünite etkinliklerini yapın.

Eğer varsa çalışma kitaplarında ve özet kitabında da ünite etkinliklerini tamamlayın. Sınavın gramer ve kelime kısmı için çok iyi pratik olacaktır.

5. Basic Kanji Book kitabındaki N5 kanjilere mutlaka bir deftere yazarak çalışmaya başlayın.

Bu kitap serisi çok uzundur ama ilk iki kitap bile günlük hayat için gereken hemen her kanjiyi verecektir. Neyse ki N5 kanji listeleri var ki oradan bakarak hangisine çalışacağınızı bulup onlara çalışabilirsiniz. Hepsine sakın çalışmayın. N5 için 100-120 kanji var sayılır. Listeleri bulun, araştırın ve kitaptan çalışmak için işaretleyin.

Tekrar edilmezse hepsi uçar gider. Dolayısıyla önce kitaptan çalışıp, bir deftere de yazıp ardından yine Memrise kursuna çalışmak gerekiyor. N5 kanjiler ile bu kanjilerle en çok kullanan 2-4 kelimeyi de içeren bir liste öneriyorum, listeye göre çalışacağınız kanjileri işaretleyebilirsiniz: N5 kanji listesi

6. Dinleme için anime izleyin.

Dinleme kısmı için mutlaka anime izleyin. Animeler saçma konuşuyor diyene bakmayın. Sonuçta Japonlar onları izliyor ve anlıyor, adamlar Çince konuşuyor değil. Animeler bana hem kelime, hem gramer, hem günlük kalıplar hem de aksan kattı. Japonlarla konuştuğumda bu yüzden şaşırıyorlar çünkü dinleme ve konuşma geliştiriyor. Kesinlikle şart çünkü MNN I kitabından her çalıştığım şeyi ben animelerden dolayı biliyordum zaten ve konulara çalışmak çerez gibiydi.

Kendinize hitap edecek türden animeleri izleyin tabii ki. Forumdaki anime ve manga kategorisinden öneri isteyebilirsiniz. Böylece Japonca da çalışmış olursunuz.

7. Tüm çalışmalar bittikten sonra örnek sınavları çözün.

Öncelikle yapabiliyor musunuz diye JLPT sınavının 2012 ve 2018 örnek sorularına bakınız. Bir süreden beri N5 soruları azaltılmış durumda yani sınav size bu kadar uzun çıkmayacak. Çok daha çabuk bitecek. Sitede soru dağılımlarını bulup inceleyebilirsiniz. Sonra da buradan örnekleri zaman tutarak çözünüz: Örnek 2012 ve 2018 sınavları

Sınav Deneyimim ve Sonuç

Bu aşamalardan sonra N5 sınavını geçeceksinizdir. Düzgün ve istikrarlı çalışma ile yapılabilecek çok basit bir test sınav sonuçta. Üç oturum şeklinde olduğu için sınav merkezine yanınızda biriyle gidip kişisel eşyalarınızı emanet etmenizi öneririm. Oturumlar arası ara veriliyor yani yemek de yenebilir çünkü üç oturum uzun sürüyor. Binadan çıkıp geri girebiliyorsunuz da. Yanınızda bulundurmanız gereken önemli şeyleri bulundurun yeter. Her sınavda olduğu gibi üstünüzü arayıp öyle içeri alıyorlar.

Üç farklı optik dolduruyorsunuz. Üç farklı kitapçık geliyor. Üç farklı oturum olması da bu sebepten. Önce kelime, sonra gramer ve okuma, sonra da dinleme oturumuna giriyorsunuz. Arka sıralardaysanız biraz şanssızsınız çünkü birisi öksürdüğü zaman soru çöp oluveriyor. Ben en arkada olduğum için soruları düzgün dinlemeyi başaramamıştım. Yine de full yaparak dinleme kısmından tam not aldım.

Sınavdan 3-4 ay sonra da belgeniz adresinize gönderiliyor. Her oturum farklı değerlendiriliyor çünkü her oturum için geçme alt sınırı var. Eğer bir oturumu geçemezseniz seviye için belge alamıyorsunuz. Sonra da toplam sınav puanı alt sınırı var. Detayları yine JLPT sitesinden inceleyebilirsiniz.

Sonucum: Geçti

Kelime+Gramer+Okuma: 102/120
Dinleme: 60/60
Toplam: 162/180

Vocabulary: A
Grammar: A
Reading: A
Dinleme: A

Tüm bunlar deneyime dayalı bilgiler yani çalışıp, uygulayıp, faydasını gördüm ve eğer sınava ya da çalışma sürecine dair sorunuz olursa yanıtlarım.

Son düzenleme:
Bende bir ara sarmıştım Japonca'ya. Animede geçen kelimeleri hatta bazı cümle kalıplarına kadar anlamaya başlamıştım. Tam hiraganayı bitiriyordum heves gitti şimdi belirli kalıp kelimeler hariç hepsini unuttum. Basitten başlamak isteyenler için busuu öneririm. Öğretme sistemi çok iyi. Milleti davet ede ede beleş premium kazanabilirsiniz.

Elinize sağlık. Ben de bir uygulama önerisi yapayım telefondan. Renshuu diye bir uygulama var. Gerçekten güzel ve iş görüyor.

Kana aktiviteleri için de burası iyidir:

Güzel görünüyor. Bilgisayar için kullanışlı olur. Ben onun için öneri yapamamış oldum. Eksiği tamamladınız.

Bende bir ara sarmıştım Japonca'ya. Animede geçen kelimeleri hatta bazı cümle kalıplarına kadar anlamaya başlamıştım. Tam hiraganayı bitiriyordum heves gitti şimdi belirli kalıp kelimeler hariç hepsini unuttum. Basitten başlamak isteyenler için Busuu öneririm. Öğretme sistemi çok iyi. Milleti davet ede ede beleş premium kazanabilirsiniz.

Hevesin devamlılığı için sınav ya da iş imkanı gibi bir itici güç gerek diye düşünüyorum. Busuu ya da Duolingo gibi uygulamalar da elbette temelleri öğretir az biraz.

Yeni konular

Geri
Yukarı