Joule nedir ne işe yarar?

Minsnicterb

Kilopat
Joule tam olarak ne işe yarar anlamadım.

Bide böyle bir açıklama var bu yüzden kafam karışık.
Elektrikte 1 joule, 1 watt x saniye' ye eşittir. 1 watt kaç joule; 1 watt x saniye = 1 joule eşittir.

Diyelim ki 2000w iki adet çay maninesi var. 4000 joule mi priz almam lazım?

600-800 yeter diyorlarda akım fazla olursa ne olcak? 800 verdiğim örnekte yetersiz olacaktır. Bilen biri açıklayabilir mi? Neyi atlıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuda kafanız karışmasın, çünkü 1 joule / 1 saniye = 1 watt değerine karşılık gelir, fizik biliminde. Güç=İş/zaman

Bu nedenle 2000 veya 4000 joule değerinde priz etiketi ile 2000 veya 4000 watt etiketli prizlerin akım taşıması eşittir, sadece 1 joule/ 1 saniye olarak watt değeri olarak veya 1 saniyeye bölmeden size sadece joule etiketiyle bu ürünler satılmış olur. Aralarında amper değeri açısından akım taşıma farkı bulunmaz. Kolay gelsin.

Bu konuda kafanız karışmasın, çünkü 1 joule / 1 saniye = 1 watt değerine karşılık gelir, fizik biliminde. Güç=İş/zaman

Bu nedenle 2000 veya 4000 joule değerinde priz etiketi ile 2000 veya 4000 watt etiketli prizlerin akım taşıması eşittir, sadece 1 joule/ 1 saniye olarak watt değeri olarak veya 1 saniyeye bölmeden size sadece joule etiketiyle bu ürünler satılmış olur. Aralarında amper değeri açısından akım taşıma farkı bulunmaz. Kolay gelsin.
Zaten bunu anladım. Örnek veriyorum 500 Joule bir ürüne, 2000W takarsam bir problem olur mu? Veya ne olur?

Şu olur; hem kablosu hem iç iletkenleri aşırı ısınır, her zaman bir yangın riskine açık olur. Bu nedenle uzatmalı çoklu priz üzerinde yazan joule veya watt değerine en uygun (onu geçemeyecek) watt değerindeki max tüketici yüklerini kullanmalısınız. Daha üstünü kullanmak iç iletkenlerinin aşırı ısınarak her zaman bir yangın riskini taşır, elektrikteki mevcut ohm kanunuyla AC akımdaki güç (Güç= Volt * amper * güç faktörü cos fi ) formüllerine göre. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı