JPG fotoğraf neden 1.2MB?

sefa demir

Decapat
Daha fazla  
Yeni bir makine aldım. Fujifilm X-t200. Makine çok iyi güzel de netlik ayarını bir türlü yapamadım. Fine modunda kaydettiğim JPG fotoğraflar da taş çatlasın 2MB oluyor. RAW çekmeden JPG modunda daha yüksek çözünürlükte fotoğraf nasıl çekebilirim? En azından JPG modunda fotoğraflar 10 MB olsun da Photoshop'ta işlerken sıkıntı çıkarmasın.
Bu arada ışık seti Gotox SK400 2'li set.

Yeni bir makine aldım. Fujifilm X-t200. Makine çok iyi güzel de netlik ayarını bir türlü yapamadım. Fine modunda kaydettiğim JPG fotoğraflar da taş çatlasın 2MB oluyor. RAW çekmeden JPG modunda daha yüksek çözünürlükte fotoğraf nasıl çekebilirim? En azından JPG modunda fotoğraflar 10 MB olsun da Photoshop'ta işlerken sıkıntı çıkarmasın.
Bu arada ışık seti Gotox SK400 2'li set.
Sadece tek bir tavsiyem olacak, PNG modunu denemen. Bildiğim kadarıyla JPG daha basit bir uzantı ve olduğu gibi vermiyor renkleri kendi renk aralığına göre belirliyor. PNG'de ise daha çok renk aralığı olduğu için daha fazla renk, haliyle daha büyük boyutlar.

Çektiğin bir fotoğrafın 2 MB olması için çözünürlüğü düşürmüş olman lazım. En üst çözünürlükte zaten 10 MB ve üzerinde bir boyutu olur. Ayrıca madem yarı profesyonel bir makine aldın ve fotoğraf düzenleyeceksin, neden RAW formatta çekmiyorsun? JPEG kaç MB olursa olsun yine de bozulacak düzenleme sırasında.

Netlik ayarı konusunu biraz daha açman lazım. Otomatik modda mı çekiyorsun? Eğer manuel çekiyorsan diyafram, enstantane, fokus modu gibi detaylar da önemli. Çektiğin fotoğrafı paylaşır ve ayar detaylarını yazarsan belki yardımcı olabiliriz.

Geri
Yukarı