JRGB fan bağlantı yönü nasıl olmalı?

abalta

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar, elimde bu şekilde 4 pinli RGB LED'li fan var. Fandan 3 ve 4 pinli iki kablo çıkıyor. 3 pinli olanları sysfan konnektörlerine taktım. Fakat 4 pinli yani 12V-R-G-B kablosunun yönünü çözemedim. Hangi tarafı 12V'a gelecek nasıl anlayabilirim?

WhatsApp Image 2020-10-07 at 02.53.33.jpeg

Üreticinin sitesinden veya kitapçıktan kontrol edin lütfen. Fanın 3 pinli kablosu olması biraz absürt geldi bana çünkü eski fanlarda vardı o, gerçekten fan kablosu 3 pin ise, PWM destekli değil demektir.

Eğer öyleyse, bu kablo JRGB değil, JRGB ARGB çıkışı için kullanılan başka bir isimlendirme. Bu bildiğimiz 12V 4 pinli RGB çıkışıdır. Takarken arkadaki tırnakların yönü, sokette tırnakların yönüne denk gelmeli. Sokete fenerle bakın yukarı doğru tırnakları göreceksiniz. Tırnak yoksa sorun değil, bunu ters taktığınızda kısa devre vs olmaz, sadece komutları algılamaz renk değişmez oradan anlarsınız yanlış taktığınızı.

Anakartta sorun yok üstünde de yazıyor. Ama 4 pinli kablonun hangisi 12V hangileri RGB onu anlamadım. Ya da yön önemli değil mi?
Anakartta sorun yok üstünde de yazıyor. Ama 4 pinli kablonun hangisi 12V hangileri RGB onu anlamadım. Ya da yön önemli değil mi?
Sanırım doğru taktım şu an renkler yanıp sönüyor.

Fan standard kasa fanı aşağıdaki fan.

Her iki yönde de giriyordu çentiklere beyazın 12V olacağını düşündüm ona göre taktım ama diğer fan da beyaz kablo da yoktu. Onu da gelişine taktım. Şu anda RGB şeklinde yanıyor fan LED'leri. Anakart modelim ise; MSI MPG X570 GAMING PLUS 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI PCIe 4.0 ATX Anakart | ITOPYA budur.

Geri
Yukarı