Çözüldü JS metin ile if nasıl kullanılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

00PARZIVAL00

Picopat
Daha fazla  
Mesela if olarak bir metinin içinde x kelimesi var ise komutu çalıştırsın. Sadece bir sözcükten bahsetmiyorum, bir metnin içerisinde birtane kelimenin olup olmadığını sorgulamaktan bahsediyorum, bunu nasıl yapabilir miyim? Bir nevi LastIndexOf tarzı bir şeyi if ile nasıl kullanabilirim?

Çözüm
JavaScript:
if (metin.includes("x")) {
  console.log("Metinde x bulunuyor.");
}
JavaScript:
}

Bir şeyi eksik söylemişim, bunu input ile yapmaya çalışıyorum. Yani input ile yazdığımız bir metnin içerisinde o kelimenin olup olmadığına bakmaktan, bunu denedim şimdi, fakat çalışmadı.

JavaScript:
let message = document.getElementById('message') //input
let sendBtn = document.getElementById('submitBtn') //gönder butonu

sendBtn.addEventListener('click', sendFunc)
function sendFunc(){
    if(message.includes("asd")){
        alert('asd bulundu')
    }
}

Bir şeyi eksik söylemişim, bunu input ile yapmaya çalışıyorum. Yani input ile yazdığımız bir metnin içerisinde o kelimenin olup olmadığına bakmaktan, bunu denedim şimdi, fakat çalışmadı.

JavaScript:
let sendBtn = document.getElementById('submitBtn') //gönder butonu.

function sendFunc(){
 alert('asd bulundu')
 }
}

Bu şekilde hiç yapmadığım için bilmiyorum.

JavaScript:
let sendBtn = document.getElementById('submitBtn') //gönder butonu

function sendFunc(){
        alert('asd bulundu')
    }
}
Çünkü sadece elemanı seçip bırakmışsınız. Inputun değerini almak için şu şekilde kullanmanız gerekiyordu:

let message = document.getElementById('message').value

Veya yalnızca koşulu değiştirerek de istediğiniz elde edilebilir:

if ( message.value.includes("asd") ){ }

JavaScript:
}
Çünkü sadece elemanı seçip bırakmışsınız. Inputun değerini almak için şu şekilde kullanmanız gerekiyordu:

let message = document.getElementById('message').value

Veya yalnızca koşulu değiştirerek de istediğiniz elde edilebilir:

if ( message.value.includes("asd") ){ }

Hocalarım peki bunu cümlenin şurasındadır ise diye kullanabiliyor muyuz? Yani mesela "asd" varsa ve cümlenin başında ise gibi.

Hocalarım peki bunu cümlenin şurasındadır ise diye kullanabiliyor muyuz? Yani mesela "asd" varsa ve cümlenin başında ise gibi.
Bunun için startsWith() fonksiyonu kullanılabilir.

if ( message.value.startsWith("asd") ){

Aynı şekilde bu fonksiyon başlangıç indexini parametre olarak alabilir:

if ( message.value.startsWith("asd", 3) ){ örneğin bu şekilde kullanırsanız 3.karakterden sonrasında arama yapacaktır, ilk 3 karakteri önemsemeyecektir.

Aynı şekilde sondaki eşleşmeleri bulmak için de endsWith() fonksiyonu kullanılabilir.

Son düzenleme:
Bunun için startsWith() fonksiyonu kullanılabilir.

if ( message.value.startsWith("asd") ){

Aynı şekilde bu fonksiyon başlangıç indexini parametre olarak alabilir:

if ( message.value.startsWith("asd", 3) ){ örneğin bu şekilde kullanırsanız 3.karakterden sonrasında arama yapacaktır, ilk 3 karakteri önemsemeyecektir.

Aynı şekilde sondaki eşleşmeleri bulmak için de endsWith() fonksiyonu kullanılabilir.

Hocam son bir şey bulamadığım ve konu onaylanma saatinin geçmiş olmasından soruyorum, şimdi input içine yazılan yazıları bir <p> etkiketi ile div ile oluşturduğum alana yolluyorum, fakat yazı uzun olur ise bu yazı sağ doğru kayıyor ve alanın dışına çıkıyor, overflow: auto; falan denedim fakat sadece taşmayı engelleyip sağ doğru scroll yaptı, bunu yazı divin boyutunu geçince bir alt satıra alma gibi bir şeyi nasıl yapabilirim?

Hocam son bir şey bulamadığım ve konu onaylanma saatinin geçmiş olmasından soruyorum, şimdi input içine yazılan yazıları bir <p> etkiketi ile div ile oluşturduğum alana yolluyorum, fakat yazı uzun olur ise bu yazı sağ doğru kayıyor ve alanın dışına çıkıyor, overflow: auto; falan denedim fakat sadece taşmayı engelleyip sağ doğru scroll yaptı, bunu yazı divin boyutunu geçince bir alt satıra alma gibi bir şeyi nasıl yapabilirim?
Div'inize CSS'ten word-break: break-word verebilirsiniz. Break-word sadece kelimeleri kesip alt satıra geçirecektir. Eğer girilen veri aralarda boşluk olmayan uzun bir yazıdan oluşuyorsa break-word yerine break-all kullanmalısınız word-break: break-all.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı