Kablo değişimi ve SNR değişimi sonrası hat değerleri nasıl?

Dümdüz

Megapat
Makaleler
53
Yer
İstanbul
Herkese selamlar.

Modeme kablo direkt sokaktan geliyor. Cat6 kablo alıp telefon kutusundan modemime kadar çektim.

İnternet paketim 24Mbps.

Bu eski kabloyla değerler:
eski.png

Bu yeni kabloyla değerler (8 SNR değeri ayarlı):
sn8.png

5SNR değeri ayarlıyken:
snr5.png

0SNR değeri ayarlıyken:
snr0.png

30SNR değeri ayarlıyken:
30snr.png

Altyapı kontrolü yaptığımda 60Mbps çıkıyor, Türk Telekom müşteri hizmetleri ise maksimum 50Mbps alırsın diyor.

Hat değerlerim nasıl?
Maksimum ne kadar hız alabilirim?
SNR değerini 0'da mı tutayım 8'de mi? (Modemim Keenetic, SNR değerini değiştirmeme izin veriyor)

Son düzenleme:
Hat değerleriniz gayet 100 Mbps kaldırabilir. Kablo değişimi sonrası çok çok az performans artışı görünüyor. Yine de alabileceğinizin en iyisini almak iyidir. Bence hattınızı bir kontrol etsinler. Zaten onlar uzaktan alabileceğiniz hızları rahatlıkla görebiliyorlar. Israrcı olun.

Hat değerleriniz gayet 100 Mbps kaldırabilir. Kablo değişimi sonrası çok çok az performans artışı görünüyor. Yine de alabileceğinizin en iyisini almak iyidir. Bence hattınızı bir kontrol etsinler. Zaten onlar uzaktan alabileceğiniz hızları rahatlıkla görebiliyorlar. Israrcı olun.
Tam olarak hangi hattı kontrol etsinler?

Bu konuda "Bu gelen kablo ise hemen yanımızdaki başka bir binadaki şu kutuya geliyor:" dediğim yere kadar cat6 çektirebildim. Üstünde "TELEFON" yazan kutuya kadar çektirebilir miyim? Türk Telekom ekipleri çeker mi?

Tam olarak hangi hattı kontrol etsinler?
Uzaktan hat değerlerinizi kontrol etsinler. Her şey görülebiliyor çünkü.
Konuya baktım. Bu kutular genelde binaya interneti uzatmak için koyuluyor. Yani 3'lü seyyara başka bir 3'lü seyyar taktırmışsınız gibi düşünün. Uzaklık gene aynı olacağı için değişen bir şey olmayacaktır. Kaldı ki hat değerleriniz zaten mükemmel. 100 Mbps kaldırabilir. Kaldırmazsa da modem üzerinden SNR marjınızı ayarlayabilirsiniz.

Uzaktan hat değerlerinizi kontrol etsinler. Her şey görülebiliyor çünkü.
Konuya baktım. Bu kutular genelde binaya interneti uzatmak için koyuluyor. Yani 3'lü seyyara başka bir 3'lü seyyar taktırmışsınız gibi düşünün. Uzaklık gene aynı olacağı için değişen bir şey olmayacaktır. Kaldı ki hat değerleriniz zaten mükemmel. 100 Mbps kaldırabilir. Kaldırmazsa da modem üzerinden SNR marjınızı ayarlayabilirsiniz.
Üstünde telefon yazan kutudan cat6 çektirebilir miyim tt ekiplerine? Elektrikçi çekemem dedi çünkü.

Üstünde telefon yazan kutudan cat6 çektirebilir miyim tt ekiplerine? Elektrikçi çekemem dedi çünkü.
Kutu uzak diye biraz naz yapabilirler ama fiziksel olarak çekilmesi mümkün. Kutuda boş port olması yeterli olacaktır. 20 metre kadar mesafe varsa çok sorun olacağını sanmıyorum. Ama dediğim gibi mesafe aynı olacağı için çok bir fark gözlemlemezsiniz. Tabi takıntı yaparsanız çektirebilirsiniz. Eğer bu işlerden anlıyorsanız kendiniz de çekebilirsiniz. Size kalmış tamamen.

Hat zayıflamanın kablo değişimi sonrası minimize olması gerekiyor genel şartlarda ancak biraz uçuk bir tahmin olabilir ama ankastre ile dolap arasındaki kablo sanırım biraz eskimiş. Zayıflama düzelmemiş çünkü.

Onun dışında hat düzgün. Zayıflama sebebiyle sadece atanan hızın az bir kısmını tam alamayabilirsin.

@Ulunay en yukarıda belirttiğim tahminim doğru olabilir mi? Yanlış bilgi vermeyelim.

Kutu uzak diye biraz naz yapabilirler ama fiziksel olarak çekilmesi mümkün. Kutuda boş port olması yeterli olacaktır. 20 metre kadar mesafe varsa çok sorun olacağını sanmıyorum. Ama dediğim gibi mesafe aynı olacağı için çok bir fark gözlemlemezsiniz. Tabi takıntı yaparsanız çektirebilirsiniz. Eğer bu işlerden anlıyorsanız kendiniz de çekebilirsiniz. Size kalmış tamamen.
Elimde 30mt cat6 kablo kaldı :D İki kutu arası 20-25mt, Olursa çektireceğim o kutuya kadar.
Hat zayıflamanın kablo değişimi sonrası minimize olması gerekiyor genel şartlarda ancak biraz uçuk bir tahmin olabilir ama ankastre ile dolap arasındaki kablo sanırım biraz eskimiş. Zayıflama düzelmemiş çünkü.

Onun dışında hat düzgün. Zayıflama sebebiyle sadece atanan hızın az bir kısmını tam alamayabilirsin.

@Ulunay en yukarıda belirttiğim tahminim doğru olabilir mi? Yanlış bilgi vermeyelim.
2 ankastre var, üzerinde telefon yazan ana ankastre sanırım. O cat6 kablo çektiğim kutuda hiçbir şey yok, sadece benim kablom var. Başka bir devre vs. yok, başka bir kablo yok. Türk Telekom'un kablosuna ek yapmış gibi oldum. Cat6 kablo aldım, kaliteli de bir kablo. Üzerinde telefon yazana çekemedim. Dolap ise daha 1 hafta önce koyuldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı