Kablo metrajı ve kalitesi internet hızını etkiler mi?

Kgngksnn

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus PRIME A520M-K
Ryzen7 5700G
MSI RX 6700 XT
2x8 GB XPG Adata Gammix D30 RAM
Performax 650W 80+ PSU
Meslek
Quality
Merhaba arkadaşlar, dün 100 MB fiber internet bağlattım. Fakat bilgisayarım bir başka oda da olduğu için kablo kullanacağım. Kullanılan kablonun metrajı ve kalitesi internet hızına etki eder mi? Bu hızda hangi özellikte kablo almamızı tavsiye edersiniz? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler ☺️

Son düzenleyen: Moderatör:
Fazlasıyla etkiliyor buna örnek olarak kendi denediğim şeyi anlatayım siz karar verin. Odam ile modem arasında 2 oda kadar fark vardı ben de modemi DSL kablosunu uzatarak odama kadar çektim ama Wi-Fi'deyken 33 Mbps download alırken modem bilgisayarın dibine geldiğinde 26 Mbps'e düştü :D Yani o DSL kablosu en kalitelisinden bile olsa alacağım hız maksimum 32-33 Mbps falan olurdu yine bir işe yaramazdı kısacası. Kablo uzunluğu ve kalitesi önemlidir ama uzunluğu ekstra önemlidir.

Fazlasıyla etkiliyor buna örnek olarak kendi denediğim şeyi anlatayım siz karar verin. Odam ile modem arasında 2 oda kadar fark vardı ben de modemi DSL kablosunu uzatarak odama kadar çektim ama Wi-Fi'deyken 33 Mbps download alırken modem bilgisayarın dibine geldiğinde 26 Mbps'e düştü :D yani o DSL kablosu en kalitelisinden bile olsa alacağım hız maksimum 32-33 Mbps falan olurdu yine bir işe yaramazdı kısacası. Kablo uzunluğu ve kalitesi önemlidir ama uzunluğu ekstra önemlidir.

Peki hocam siz kaç MB internet kullanıyorsunuz? 100 MB'in 32 MB e düşmesi bence normal değil.

Benim internetim 35 Mbps ama dediğiniz gibi 100 Mbps internetin 32'ye düşmesi normal değil, belki bina tesisatında sorun vardır.
Sizin söylemenize istinaden dedim hocam. 32 mbps aldım dediğiniz için sordum. Ben henüz hız testi yapmadım kablo çekmediğim için :) Konuyu da o yüzden açtım hangi kabloyu almam lazım diye danışmak istedim ve hızda düşüş olucak mı merak ettim.

Sizin söylemenize istinaden dedim hocam. 32 mbps aldım dediğiniz için sordum. Ben henüz hız testi yapmadım kablo çekmediğim için :) Konuyu da o yüzden açtım hangi kabloyu almam lazım diye danışmak istedim ve hızda düşüş olucak mı merak ettim.
Kablo kalitesinden kaçmamak lazım ayrıca kabloyu çekeceğiniz yerin uzaklığı kablonun kaç metre olacağı çok önemli, ben 4-5 metre kadar bir kablo çekmiştim kaliteli bir kablo kullansam belki dediğim değerleri alabilirdim.

Kablo uzunluğu da kablo kalitesi de elbette çok büyük etkenler. Kabloyu CAT6 alıp mesafeyi de mümkün olduğunca kısa tutmanda fayda var, zira 5 metreden sonra saçmalamaya başlıyor. Kayıp yaşamamak adına switch kullanabilirsin.

@IBarış @550130
Hocam kasa ya olan mesafe 7-8metre kadar fakat kablo zeminden gidecek yani odamda Ethernet prizi olmadığı için buattan elektrik hattından çıkartabilir miyim bilmiyorum. Eğer öyle yaparsam metraj daha da uzucak sanırım?
Bu şartlarda sizce ne kadarlık bir düşüş olur? Switch dediğiniz ekipmana gerek duyulucak mı sizce?

@IBarış @550130
Hocam kasa ya olan mesafe 7-8metre kadar fakat kablo zeminden gidecek yani odamda Ethernet prizi olmadığı için buattan elektrik hattından çıkartabilir miyim bilmiyorum. Eğer öyle yaparsam metraj daha da uzucak sanırım?
Bu şartlarda sizce ne kadarlık bir düşüş olur? Switch dediğiniz ekipmana gerek duyulucak mı sizce?
Yani tam 100 Mbps bir internet alacaksanız sadece kablo çektiğiniz zaman 75-85 Mbps arası bir hıza düşebilir.

Geçen yıl benzer bir durumda 10 metre kablo kullanmıştım ve hızı neredeyse %60 düşürmüştü, gecikme de cabası. Yine de test edip görmekte fayda var, switch'e ihtiyacın var mı yok mu bunu görmüş olursun, her durumda kablo alacaksın yine zaten sonradan switch taksan kaybın olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı