Kablo ve Wi-Fi arasındaki anormal hız farkı olması

142110

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar internetimi 16 Mbit ADSL tarifesinden 50 Mbit VDSL tarifesine geçirdim. 16 Mbit kullanırken kabloyla 13.5 indirme, 0.65 yükleme alırken kablosuz 13 indirme, 0.45 yükleme hızı alıyordum. Fakat VDSL tarifede bu fark aşırı açıldı; kabloyla 47 indirme, 7.5 yükleme alırken kablosuz 27-28 indirme, 6.5 yükleme hızı alıyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Not: Kullandığım modem Huawei HG658C V2.

Wi-Fi kullanırken sinyallerin karışması erişim hızını yavaşlatıyor. Sadece gecikme deyim, böyle bir sorun da oluyor. Kanal ayarlaması yapacaksınız. Çevrim içi oyunlarda kablosuz, normal kullanımda kablolu kullanın. Ping degerleri ne durumda?

Öncelikle diğer cihazlardan da (başka bir bilgisayar, telefon...) wi-fi hızınızı kontrol edin. Eğer onlarla da aynı sonucu alıyorsanız sıkıntı modem de demektir, büyük ihtimalle kanal ayarlaması sorununuzu çözer, yakın frekans kullanan cihazlar araya karışınca böyle sorunlar olabiliyor. Ama onlarla daha yüksek hızla alıyorsanız, o zaman sıkıntı bilgisayarınızın wi-fi kartında demektir, sürücü güncellemesi ile çözülmezse, daha yüksek hız istiyorsanız yenisini almanız gerekir.

Modeminiz 2.4 GHZ bandında mı çalışıyor ?
5 GHZ destekleyen modem almanızı tavsiye ederim eğer desteklemiyorsa.

Modeminiz 2.4 GHZ bandında mı çalışıyor ?
5 GHZ destekleyen modem almanızı tavsiye ederim eğer desteklemiyorsa.

2.4 çalışıyor evet, maalesef yeni modem alacak bütçe ayıramıyorum şu an.

Öncelikle diğer cihazlardan da (başka bir bilgisayar, telefon...) wi-fi hızınızı kontrol edin. Eğer onlarla da aynı sonucu alıyorsanız sıkıntı modem de demektir, büyük ihtimalle kanal ayarlaması sorununuzu çözer, yakın frekans kullanan cihazlar araya karışınca böyle sorunlar olabiliyor. Ama onlarla daha yüksek hızla alıyorsanız, o zaman sıkıntı bilgisayarınızın wi-fi kartında demektir, sürücü güncellemesi ile çözülmezse, daha yüksek hız istiyorsanız yenisini almanız gerekir.
Farklı cihazlarla deneme yaptım aynı şekilde. Bahsettiğiniz kanal ayarlamasını nasıl yapabilirim?

Eğer modemin 2.4 ve 5 Ghz kanallarını destekliyorsa, sıkıntılı olan kanaldan diğerine geçeceksin. Olup olmadığı modemin kullanım kılavuzunda yazar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı