Kablolu bağlantıda download daha düşük

Hocam aslında alakası yok. Birisi veriyi Cache'liyor. Diğeri ise aynen bırakıyor.

Npert testi yapın. Test başladıktan sonra Download aşamasının %80'indeki hızları karşılaştırın.
Problemin daha doğrusu problem görünümlü sorunun cevabı budur. Konu sahibi bunu deneyebilir mi?

Kablon CAT.5 veya CAT.6 hangisi? Kablonun RJ45 jakında 4 kablo mu takılı 8 kablo mu?
CAT6, RJ45 jak nedir bilmiyorum.
Çünkü 100Mbps destekliyor. Kablo düzgün çakıldıysa veya modemin portunda sıkıntı yoksa rahatlıkla hızını alabilir.
1,5 yıldır Türknet kullanıyorum 75/8 ama son bir haftadır böyle bi durumla karşı karşıyayım. Hatta gece saatlerinde online oyun atarken paket kaybı (packet loss) ile oynuyorum oyunları. Normalde sabit 50 ping almam gerekirken(CS) sabit 80 ile oynuyorum anlamadığım şekilde.
1. İnternet kablosundan olabilir.
2. İnternet driveriniz güncel mi?
Kablo CAT6 ve 10M uzunluğunda.
Güncel.

CAT6, RJ45 jak nedir bilmiyorum.

1,5 yıldır Türknet kullanıyorum 75/8 ama son bir haftadır böyle bi durumla karşı karşıyayım. Hatta gece saatlerinde online oyun atarken paket kaybı (packet loss) ile oynuyorum oyunları. Normalde sabit 50 ping almam gerekirken(CS) sabit 80 ile oynuyorum anlamadığım şekilde.

Kablo CAT6 ve 10M uzunluğunda.
Güncel.
Başkan niye 10M kablo kullanıyorsun. 1-2 metre olsun en fazla.

Başkan niye 10M kablo kullanıyorsun. 1-2 metre olsun en fazla.
Kral az önce de söylediğim gibi, 1.5 yıldır Türknet kullanıyorum ve bu kablo ile bağlantımı sağlıyorum.
Anlamadığım şey kablo yeni mi farkına vardı "aa ben 10metreymişim azcık yavaşlayayım" :D
Hocam aslında alakası yok. Birisi veriyi Cache'liyor. Diğeri ise aynen bırakıyor.

Npert testi yapın. Test başladıktan sonra Download aşamasının %80'indeki hızları karşılaştırın.
Ektedir;
nperf.png

Aygıt yöneticisinden, Ethernet driverınızın bulun, sürücü ayrıntılarından driverı bulduktan sonra.
Çalıştar ile o yere gidin (mesela benim Ethernet driverım System32 DRIVERS yerinde ve çalıştıra DRIVERS yazınca o klasöre gittim ve o driverı Shift+delete yaparak kaldırdım)
Anakart Asus Prime B450M-K ve Driverım güncel. Yine sizinki gibi System32 DRIVERS klasöründe.

Kral az önce de söylediğim gibi, 1.5 yıldır Türknet kullanıyorum ve bu kablo ile bağlantımı sağlıyorum.
Anlamadığım şey kablo yeni mi farkına vardı "aa ben 10metreymişim azcık yavaşlayayım" :D

Ektedir;Eki Görüntüle 1100211
Telefondaki ile Pc'deki hız testi şu an uyuşuyor benim gözlemim.

Bu arada 75'lik paket kullanıyorsunuz. Önceden 75 Download hızınızı alıyor muydunuz?

Hat değerlerinizi atar mısınız? Ben bir yorumlayayım hattınızı.

Pinginiz de artmış bunun epey sebebi olabilir.

Sizin ki muhtemelen POP aktarımlarıyla alakalı.

Kablo eskimiş olabilir ve anlamadığım için soruyorum kusura bakma. Modemden bilgisayarına gelen kablodan söz ediyoruz değil mi? Farklı odalarda ise bir miktar anlaşılabilir yine de 10M uzun ve gereksiz bir kablo. Örnek vermek gerekirse laptop kullanıyorsan ve kablo ile internet almak istiyorsan 2M kablo alır modemin olduğu odaya geçersin. Masaüstü kullanıyorsan modem ile masaüstü bilgisayar farklı odalarda ise modemi bilgisayar odasına alırsın yine 2M kablo ile kullanırsın. Yani kısa kablo her zaman uzun kablodan daha iyidir hız anlamında o yüzden daha en başından kısa kullanılmalıydı bence. Benim bildiğim kadarı ile olay bu. Yanlışım varsa daha tecrübeli arkadaşlarım lütfen beni de düzeltsinler.

Kablo eskimiş olabilir ve anlamadığım için soruyorum kusura bakma. Modemden bilgisayarına gelen kablodan söz ediyoruz değil mi? Farklı odalarda ise bir miktar anlaşılabilir yine de 10M uzun ve gereksiz bir kablo. Örnek vermek gerekirse laptop kullanıyorsan ve kablo ile internet almak istiyorsan 2M kablo alır modemin olduğu odaya geçersin. Masaüstü kullanıyorsan modem ile masaüstü bilgisayar farklı odalarda ise modemi bilgisayar odasına alırsın yine 2M kablo ile kullanırsın. Yani kısa kablo her zaman uzun kablodan daha iyidir hız anlamında o yüzden daha en başından kısa kullanılmalıydı bence. Benim bildiğim kadarı ile olay bu. Yanlışım varsa daha tecrübeli arkadaşlarım lütfen beni de düzeltsinler.
Kabloda 100 metrede biraz kayıp olur. Uzun olması aslında bu şartlarda pek problem değil. Ancak kaliteli bir kablo kullanması gerekiyor. CAT6 var ise 10 metre olması sorun teşkil etmez.

Ethernet kabloları aslında dayanıklıdır. Bakır olan ankastreden gelen kablo gibi değildir. Ki çoğunun kılıfı da kalitelidir. Kolay oksitlenmez.

Teşekkür ederim yorumun için. Modem başka odada ve bilgisayarı oraya taşıyabilme gibi bir imkanım yok maalesef. Kablo modemden kasaya geliyor. Masaüstü var elimde.
Telefondaki ile Pc'deki hız testi şu an uyuşuyor benim gözlemim.

Bu arada 75'lik paket kullanıyorsunuz. Önceden 75 Download hızınızı alıyor muydunuz?

Hat değerlerinizi atar mısınız? Ben bir yorumlayayım hattınızı.

Pinginiz de artmış bunun epey sebebi olabilir.

Sizin ki muhtemelen POP aktarımlarıyla alakalı.
1 yıl kadar 100/8 kullandım. genellikle 95/8 alıyordum değerleri ama birkaç aydır hafif düşmeler gördüğüm için 75'e indirdim. Şimdi de böyle oldu. Yani bırakın 75 Download hızını 95 alıyordum.
Değerleri nasıl atabilirim acaba?

Geri
Yukarı