Çözüldü Kablolu güç anahtarını BIOS reset butonu olarak kullanmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SercanSerdar

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI MAG x670E Tomahawk
Ryzen 9 7900x3D
GSKILL Trident Z5 RGB 2x32 GB
MSI RTX 3060Ti Ventus 2X
Samsung 990Pro 1TB
MSI MAG Coreliquid P360
Thermaltake Toughpower PF1 1050W 80+ Platinum
Thermaltake The Tower 500TG
Cooler Master Mobius 120P 30. Yıl
2x Thermaltake Riing 14 - 140mm
PowerUP 1000VA Line Interactive
Asus ProArt PA279CV
Logitech G915
Logitech MX Master 3S
Meslek
Dijital Tasarım, Dijital Pazarlama
Merhaba,

Belki görmüşsünüzdür piyasada kablolu ve kablosuz güç anahtarı düğmeleri satılıyor.

BIOS sıfırlama pinleri de güç açma pinleri gibi 2 pin ve aynı mantıkla çalışıyor.

Acaba ben bu düğmeleri BIOS sıfırlama düğmesi olarak kullanabilir miyim? Bu düğmeler 15 saniye basılı tutma şeklinde kullanılabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba,

Belki görmüşsünüzdür piyasada kablolu ve kablosuz güç anahtarı düğmeleri satılıyor.

BIOS sıfırlama pinleri de güç açma pinleri gibi 2 pin ve aynı mantıkla çalışıyor.

Acaba ben bu düğmeleri BIOS sıfırlama düğmesi olarak kullanabilir miyim? Bu düğmeler 15 saniye basılı tutma şeklinde kullanılabilir mi?

Evet kullanabilirsin. Ben kasadaki reset butonunun kablolarını CLEAR CMOS pinlerine taktım, BIOS sıfırlama tuşu olarak kullanıyorum.
Merhaba,

Jumpere iki dise tornavida ile dokundurup BIOS sifirlamadan bahsediyorsan eğer yapabilirsin diye düşünüyorum iki iletken arasında anahtar görevi görüyor sonuçta basili tutunca sıfırlaması gerekir.

Merhaba,

Evet kullanabilirsin. Ben kasadaki reset butonunun kablolarını CLEAR CMOS pinlerine taktım, BIOS sıfırlama tuşu olarak kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ooo süper bu daha mantıklıymış. Reset tuşuna basılı tutuyorsun değil mi ?

Ben şundan çekiniyordum.
Sanırım + - devreyi tamamlayıp kapasitörü boşaltınca enerjisiz kalan bios çipi resetleniyor şeklinde çalışıyor. Böyleyse acaba bakır kablo takarsam o kablo da uzun olacak sonuçta kabloya akım boşalmasıyla durduk yere Bios sıfırlanır mı diye çekinmiştim. Hatta daha da kötüsü pc açıkken bios sıfırlanırsa yandık :D

Jumpere iki dise tornavida ile dokundurup BIOS sifirlamadan bahsediyorsan eğer yapabilirsin diye düşünüyorum iki iletken arasında anahtar görevi görüyor sonuçta basili tutunca sıfırlaması gerekir.
Evet o düğmelerin anahtarı nasıl ama onu bilmiyorum. Kablosuz power reset düğmesi almayı düşünüyorum kumandalı. Onlarda basılı tutma olayı olacağını sanmıyorum bence tek basmalık sinyal gönderiyordur.

Ooo süper bu daha mantıklıymış. Reset tuşuna basılı tutuyorsun değil mi?

Ben şundan çekiniyordum.
Sanırım + - devreyi tamamlayıp kapasitörü boşaltınca enerjisiz kalan BIOS çipi resetleniyor şeklinde çalışıyor. Böyleyse acaba bakır kablo takarsam o kablo da uzun olacak sonuçta kabloya akım boşalmasıyla durduk yere BIOS sıfırlanır mı diye çekinmiştim. Hatta daha da kötüsü PC açıkken BIOS sıfırlanırsa yandık :D

Evet 5 saniye basılı tutuyorum.

Durduk yere BIOS sıfırlanmaz, sonuçta arada devreyi ayıran bir buton olacak.

Evet 5 saniye basılı tutuyorum.

Durduk yere BIOS sıfırlanmaz, sonuçta arada devreyi ayıran bir buton olacak.
Evet az önce yaptım işe yaradı.

AMD mahvetti beni bir türlü doğru ayar tutturamıyorum Bios kitlenip duruyordu. Her defasında kasayı sökmek zulümdü çok sağol :D

Evet az önce yaptım işe yaradı.

AMD mahvetti beni bir türlü doğru ayar tutturamıyorum BIOS kilitlenip duruyordu. Her defasında kasayı sökmek zulümdü çok sağ ol :D

Bende kasayla uğraşmamak için bu şekilde bir çözüm uyguladım, basit ama etkili.

Geri
Yukarı