Çözüldü Kablolu internet hızlı ancak Wi-Fi yavaş

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

canberkant

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bir hafta önce TurkNet'e geçiş yaptım 75 Mbps hız alıyorum. Önceki kullandığım ISS olan Vodafone Net'ten ise 32 Mbps hız alıyordum. Bilgisayara LAN kablosu ile bağlanıyorum ve ISS değiştirmeden önce LAN kablosu ile bağladığım bilgisayardan test yaptığımda hızım 27-28 Mbps civarında çıkıyordu. Wi-Fi üzerinden test yaptığımda ise modemin yanında yine 27-28 Mbps yan odada 23-24 Mbps civarı hızları görmekteydim. TurkNet'e geçince bilgisayar üzerinden test yaptığım zaman 73-74 Mbps hızları görmekteyim. Ancak kablosuz ağdan bağlandığım tüm cihazlarda internet hızım modemin hemen yanında test yapmama rağmen 10 Mbps hızdan yukarı çıkmıyor ve internet kullanılamayacak derecede yavaş. Kullandığım modemin marka modeli Keenetic Omni DSL. Evimde bulunan bir diğer VDSL destekli Vodafone'nun verdiği Huawei markasının HG658C modemini taktım ancak değişen bir şey olmadı. Yine aynı değerleri aldım. ISS değiştirdikten sonra başıma geldiği için TurkNet'e destek talebi açtım ancak kablolu olarak hızı neredeyse tam olarak alabildiğim için kablosuz ağ ile oluşan sorunlarla ilgilenmediklerini ilettiler. Bu sorunla karşılaşan ya da çözüm tavsiyesi verebilecek olan birisi ya da birileri olursa çok sevinirim.
Bilgisayardan yapmış olduğum "kablolu" hız testi:

PC Kablo.png

Yine bilgisayardan yapmış olduğum "kablosuz" hız testi:

PC Wi-Fi.png

Mobilden yapmış olduğum hız testi:

Mobil 1.png

Çözüm
Bu sorunu yaşayan arkadaşlar için kesin değil ama bende işe yaramış olan çözümü veriyorum.
Bende aynı şekilde kablolu bir şekilde test yaptığımda 90 download 8 upload alıyorum ama mobilden yaptığımda 200 ping (normalde 14 falan olur) 140 jitter (jitter nedir bilmiyorum)
4 download 5 upload aldım bende araştırdım araştırdım bir sonuç bulamayınca bazı gözüme takılan mesajlar vardı onlardan yola çıkarak "otomatik" olan kanal ayarını 11'e çektim.
Şimdi Wi-Fi 30 download 6-7 upload alıyorum ve ping jitter de yok denemenizi öneririm.
(Modemim: TP-Link TD-W9970V3)
Wifi kanalınızı değiştirin hocam. Ya da bırakın modem otomatik ayarlasın her açılışta. Bende Keenetic var ve dinamik olarak kanal değiştiriyor. 5ghz'de bazen 50mbps alırken, 2.5ghz'de 5mbps aldığım oluyor.
Bende de aynı durum vardı. Yeni 5 GHz modem aldım, öyle çözüldü. Modemin çok eski mi? Wi-Fi sorunları genelde modemden kaynaklanır.
5ghz model alınca problem çözülecek diye bir şey yok. Bulunduğu yerde çok fazla 5ghz destekleyen modem varsa onlarla da aynı şekilde kanal karışıklığından hız yavaşlayacaktır.

Wifi kanalınızı değiştirin hocam. Ya da bırakın modem otomatik ayarlasın her açılışta. Bende Keenetic var ve dinamik olarak kanal değiştiriyor. 5ghz'de bazen 50mbps alırken, 2.5ghz'de 5mbps aldığım oluyor.

5ghz model alınca problem çözülecek diye bir şey yok. Bulunduğu yerde çok fazla 5ghz destekleyen modem varsa onlarla da aynı şekilde kanal karışıklığından hız yavaşlayacaktır.
Hangi modeli var? Bende Extra DSL aldım yeni.

Bende de aynı durum vardı. Yeni 5 GHz modem aldım, öyle çözüldü. Modemin çok eski mi? Wi-Fi sorunları genelde modemden kaynaklanır.
Yok hocam eski bir model değil. Modemin marka modeli: Keenetic Omni DSL

Wi-Fi kanallarının hepsini denedim. Hepsinde aynı sorun. Sizin kanal seçme ayarının "Dinamik" mi "Otomatik" mi acaba?

Hangi modeli var? Bende Extra DSL aldım yeni.
Extra DSL ve City var.
Yok hocam eski bir model değil. Modemin marka modeli: Keenetic Omni DSL

Wi-Fi kanallarının hepsini denedim. Hepsinde aynı sorun. Sizin kanal seçme ayarının "Dinamik" mi "Otomatik" mi acaba?
Ben 5ghz üzerinden kullanıyorum. 2 katta 1 modem ve 1 router olduğu için sıkıntı yaşamıyoruz. Bu şekilde şu anda ama hep değişiyor bu.

1610230363411.png
Router da bu şekilde.
1610230410862.png

Bi modemi fabrika ayarlarına alıp yeniden kurulum yapmayı deneyin derim. Olmadı Keenetic ile iletişime geçersiniz.
Denedim maalesef yine bir çözümle karşılaşamadım. Keenetic'e destek maili attım cevap bekliyorum.

Extra DSL ve City var.

Ben 5ghz üzerinden kullanıyorum. 2 katta 1 modem ve 1 router olduğu için sıkıntı yaşamıyoruz. Bu şekilde şu anda ama hep değişiyor bu.

Router da bu şekilde.
Hocam ben de Everest marka EWR-F303 modelli router var. Bu routera modemden kablo takıp dağıtmaya çalıştığımda yine düşük hız geliyor. Anlamadığım bilgisayara Wi-Fi adaptörü takıp bilgisayara gelen interneti de dağıttığımda yine düşük hız alıyorum. Modem, router ya da wi-fi adaptörlük bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Bu sorunu yaşayan arkadaşlar için kesin değil ama bende işe yaramış olan çözümü veriyorum.
Bende aynı şekilde kablolu bir şekilde test yaptığımda 90 download 8 upload alıyorum ama mobilden yaptığımda 200 ping (normalde 14 falan olur) 140 jitter (jitter nedir bilmiyorum)
4 download 5 upload aldım bende araştırdım araştırdım bir sonuç bulamayınca bazı gözüme takılan mesajlar vardı onlardan yola çıkarak "otomatik" olan kanal ayarını 11'e çektim.
Şimdi Wi-Fi 30 download 6-7 upload alıyorum ve ping jitter de yok denemenizi öneririm.
(Modemim: TP-Link TD-W9970V3)

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı