Kablonet fiber vs. TurkNet VDSL

38life

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Tuf Gamıng B550M-E * AMD Ryzen 5 5600 * Artctic Freezer 34 E-sport DUO * Intel ARC A770 * 2x 16GB Apacer Panther ddr4 3600 * Corsair MP600 PRO XT 1 TB Gen4 PCIe x4 NVMe M.2 SSD * Samsung 860 EVO 500GB SSD * Seagate Barracuda 1TB HDD * Zalman Z11 Plus
Şu anda TurkNet 75Mbps paketi kullanıcısıyım. Normal zamanlarda 65Mbps civarı hız alıyorum ama 1 yıldan fazla süredir bu hızı çok nadir alabiliyorum. Abartısız 40 kere falan arıza kaydı oluşturmuşumdur, düzeliyor 3 gün sonra eski haline dönüyor. 15Mbps, 10Mbps, bazen 6-7'ye kadar düşüyor. Ankastreden daireye gelen kabloyu mu değiştirsem ne yapsam diye düşünürken Kablonet'in sitesine girip altyapı sorguladım ve apartmanda fiber Kablonet altyapısı bulunduğunu öğrendim. Hemen heveslendim fakat sonra "akıllı sınırsız" adı altında 19:00-00:00 saatleri arasında hızı 100'den 25Mbps'e düşürdüklerini öğrendim. Siz olsanız benim yerimde ne yapardınız? Bir şekilde şu anki hız problemini çözmeye çalışıp TurkNet'te kalıp VDSL ile 65Mbps hızı almaya mı çalışırdınız? Yoksa akşamları 25Mbps'e düşse bile fiber candır deyip Kablonet'e mi geçerdiniz? Ben kararsız kaldım, o yüzden fikirleriniz önemli benim için.

Son düzenleyen: Moderatör:
50 Mbps Kablonet paketini Vodafone üzerinden alabilirsiniz. 7/24 50 Mbps kullanırsınız ve fiyatı da uygun olur.

19:00-00:00 arası 25 Mbps hız sorun olmayacaksa şuna da bakabilirsiniz:

VDSL, 100 Mbps vermedikçe Kablonet daha mantıklı bence.

50 Mbps Kablonet paketini Vodafone üzerinden alabilirsiniz. 7/24 50 Mbps kullanırsınız ve fiyatı da uygun olur.

19:00-00:00 arası 25 Mbps hız sorun olmayacaksa şuna da bakabilirsiniz:

VDSL, 100 Mbps vermedikçe Kablonet daha mantıklı bence.

Ben de zaten Güldüren 100 kampanyasını baz alarak sormuştum. Tarifeden ziyade daha önce hiç fiber kullanmadığım için ne kadar fark oluyor onu bilmiyorum, o yüzden arada kaldım. Mesela fiber oyunlarda fark yaratır mı ping açısından vs. İndirme hızı değil ping önemli sonuçta oyunlarda.

İkisi için de ping değerlerinin de bulunduğu konular açmıştım.

Kablonet, genel olarak Avrupa sunucusu bulunan çoğu oyunda 45-55 ms arası oluyor. TurkNet VDSL'e göre bazen daha iyiyken bazen daha kötü oluyor. Bende apartmana kadar fiber geliyor ve oradan sonra da koaksiyel kablo ile devam ediyor. Tam fiber olduğunda değerler daha iyi olabilir.

İkisi için de ping değerlerinin de bulunduğu konular açmıştım.

Kablonet, genel olarak Avrupa sunucusu bulunan çoğu oyunda 45-55 ms arası oluyor. TurkNet VDSL'e göre bazen daha iyiyken bazen daha kötü oluyor. Bende apartmana kadar fiber geliyor ve oradan sonra da koaksiyel kablo ile devam ediyor. Tam fiber olduğunda değerler daha iyi olabilir.
Valla fiber ile vdsl'in aynı pingi vermesi garip geldi bana. O zaman geçmeye gerek yok bi artısı olmayacaksa.

Geri
Yukarı