Kablonet internet çekmiyor

SelmanTSN

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak 15 yılı aşkındır Kablonet kullanıyorum her zaman da memnundum. Şimdi de öyle ancak son zamanlarda şöyle bir durum söz konusu telefonum genel olarak sürekli mobil veride kalıyor, Wi-Fi aktif olduğu halde hatta hız testi yaptığım zamanda 95-98 Mbps çıkıyor ancak ne zaman sosyal medyaya girsem çekmiyor veya mobil veriye geçiyor. Kullandığım paket 100 Mbps veriyor, telefon haricinde konsol, bilgisayar, TV, laptop, iPad vs. her şey iyi çekiyor ama telefon çekmiyor. Sebebi nedir bunun? Sanırım telefon ile alakalı ama anlamıyorum.

Ben de aynı sorunu yaşadım, ne yazık ki çözemedim. Türk Telekom'un fiber alt yapısı binaya gelince Netspeed'e geçmiştim.

Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak 15 yılı aşkındır Kablonet kullanıyorum her zaman da memnundum. Şimdi de öyle ancak son zamanlarda şöyle bir durum söz konusu telefonum genel olarak sürekli mobil veride kalıyor, Wi-Fi aktif olduğu halde hatta hız testi yaptığım zamanda 95-98 Mbps çıkıyor ancak ne zaman sosyal medyaya girsem çekmiyor veya mobil veriye geçiyor. Kullandığım paket 100 Mbps veriyor, telefon haricinde konsol, bilgisayar, TV, laptop, iPad vs. her şey iyi çekiyor ama telefon çekmiyor. Sebebi nedir bunun? Sanırım telefon ile alakalı ama anlamıyorum.
Telefonunuz iphone ve modeminiz netmaster ise birkaç ayar gerekli.

Telefonunuz iphone ve modeminiz netmaster ise birkaç ayar gerekli.
Nedir onlar yazar mısın? Benimki iPhone ve Netmaster idi. Aynı sorunu yaşayanlar faydalansın en azından.

Bu ayarları kablolu yapmanız da fayda var. Ayar yapılırken kablosuz da kopma olabiliyor. Normaldir.
192.168.0.1 arayüzüne girilir.
Kullanıcı adı ve şifre admindir.
Arayüz şifresini değiştirmenizi isteyebilir. Değiştirin.
Arayüze girdikten sonra yukarıda Güvenlik duvarına tıklayın. Orada IPV4 güvenlik duvarı korumasını kapalı yapıp tamam deyin.
Yukarıda kablosuz a tıklayın.
Infinity modem kullanıyorsanız burada hem 2.4 hem de 5 ghz in ayarları yapılacak.
Önce ilk satırda bağlantı tipi 2.4 seçilir. Aynı sayfada kontrol kanalı 10 a sabitleyip uygula deyin. Ardından en alt satırlarda olur. STCB tX diye bir ayar vardır. Bu ayarı kapalı yapıp uygula deyin.
Bu işlemler bittikten sonra 5 ghz in ayarları yapılacak.İlk satırda bağlantı tipini 5 ghz yapın.
Yine aynı kontrol kanalı satırına geliyoruz. Burada 64 e sabitleyip uygula deyin.
Sonra yine STCB tX ayarını kapalı yapıp uygula deyin.
Bu ayarlar bittikten sonra modemi kapatıp 1 dk kadar bekleyip açın.
NOT: modem arayüzüne girmede hata verirse modemi resetlemeniz gerekir. Modemin ışıklarının olduğu tarafın hemen altında reset deliği olacak oraya 30 sn bir cisim yardımıyla basılı tutarak resetleyin. Resetlemeden sonra modem açılana kadar bekleyin. Modemin US ve DS ışıkları sürekli mavi yanıp sönmeye başlarsa modeme işlem yapmayın. Yaklaşık 5 dk civarı güncelleme yapacaktır. Bu işlem bitene kadar bekleyin. Bittiğinde modem kendini yeniden başlatacak. Başladıktan sonra ışıklar tamamiyle yeşil olduktan sonra yukarıdaki işlemleri deneyebilirsiniz.

Telefonunuz iPhone ve modeminiz Netmaster ise birkaç ayar gerekli.

iPhone 13 Pro kullanıyorum, ailemde Apple kullanıyor ama onların çalışıyor doğrusu.

Bu ayarları kablolu yapmanız da fayda var. Ayar yapılırken kablosuz da kopma olabiliyor. Normaldir.
192.168.0.1 arayüzüne girilir.
Kullanıcı adı ve şifre admindir.
Arayüz şifresini değiştirmenizi isteyebilir. Değiştirin.
Arayüze girdikten sonra yukarıda güvenlik duvarına tıklayın. Orada IPv4 güvenlik duvarı korumasını kapalı yapıp tamam deyin.
Yukarıda kablosuz a tıklayın.
Infinity modem kullanıyorsanız burada hem 2.4 hem de 5 GHz'in ayarları yapılacak.
Önce ilk satırda bağlantı tipi 2.4 seçilir. Aynı sayfada kontrol kanalı 10'a sabitleyip uygula deyin. Ardından en alt satırlarda olur. Stcb tx diye bir ayar vardır. Bu ayarı kapalı yapıp uygula deyin.
Bu işlemler bittikten sonra 5 GHz'in ayarları yapılacak. İlk satırda bağlantı tipini 5 GHz yapın.
Yine aynı kontrol kanalı satırına geliyoruz. Burada 64'e sabitleyip uygula deyin.
Sonra yine stcb tx ayarını kapalı yapıp uygula deyin.
Bu ayarlar bittikten sonra modemi kapatıp 1 dk kadar bekleyip açın.
not: modem arayüzüne girmede hata verirse modemi resetlemeniz gerekir. Modemin ışıklarının olduğu tarafın hemen altında reset deliği olacak oraya 30 sn bir cisim yardımıyla basılı tutarak resetleyin. Resetlemeden sonra modem açılana kadar bekleyin. Modemin us ve DS ışıkları sürekli mavi yanıp sönmeye başlarsa modeme işlem yapmayın. Yaklaşık 5 dk civarı güncelleme yapacaktır. Bu işlem bitene kadar bekleyin. Bittiğinde modem kendini yeniden başlatacak. Başladıktan sonra ışıklar tamamiyle yeşil olduktan sonra yukarıdaki işlemleri deneyebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı