Kablonet ve Fiber kutusu ile fiber internet kullanılır mı?

besdort

Kilopat
Merhaba, apartman girişinde görsellerde yer alan fiber kutu bulunmakta. Bununla birlikte Kablonet kutusu da bulunmakta. İki kutuya da dışarıdan ayrıca kablo gelmekte. Yetkililer ile görüştüğümde fiber altyapınız yok dendi. Ufak kutunun ne işe yaradığını ve fiber kutusu ise nasıl kullanabileceğim hakkında yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• IMG20220130192705.jpg
    IMG20220130192705.jpg
    70,4 KB · Görüntüleme: 288
  • IMG20220130192732.jpg
    IMG20220130192732.jpg
    125,2 KB · Görüntüleme: 216
  • IMG20220130192757.jpg
    IMG20220130192757.jpg
    89,1 KB · Görüntüleme: 159
  • IMG20220130192921.jpg
    IMG20220130192921.jpg
    84,4 KB · Görüntüleme: 258
Merhaba, apartman girişinde görsellerde yer alan fiber kutu bulunmakta. Bununla birlikte Kablonet kutusu da bulunmakta. İki kutuya da dışarıdan ayrıca kablo gelmekte. Yetkililer ile görüştüğümde fiber altyapınız yok dendi. Ufak kutunun ne işe yaradığını ve fiber kutusu ise nasıl kullanabileceğim hakkında yardımcı olur musunuz?
İlk fotoğraftaki siyah kutu TT'nin fiber kutusu hocam. Son fotoğraftakinin üzerinde de zaten Kablonet yazıyor.
Kiminle görüştünüz bilmiyorum ama TT yetkilileri "fiber yok" dediyse henüz aktif edilmemiştir.

Bu 2 adresten altyapı sorgulaması yapın. Aktifleşince fiber sonucu çıkar.

Fiber kullanmak için ise TT'ye veya onun altyapısını kullanan herhangi bir firmaya (Millenicom, Netspeed... vs) başvuru yaptığınızda kuruluma gelirler. O küçük siyah kutudan dairenize ince bir fiber kablo çekilir. İnce fiber kablo daire içinde ONT dediğimiz cihazda sonlandırılır. ONT'den çıkan CAT kablo da fiber modeme bağlanır. Böylece fiber altyapıda hizmet alınmış olur.
Fotoğraf da atarsam daha iyi anlaşılır:

20220104_000731.jpg

Sağdaki küçük cihaz ONT, soldaki büyük olan ise halk ağzında fiber modem olarak geçer. Fiber kutusundan gelen ince fiber kablo, krmızı ile işaretlediğim SC konnektör vasıtasıyla ONT cihazına giriyor. Oradan da CAT kablo fiber modeme bağlanıyor.

Bir de Türknet ile sorgular mısınız? Belki kendi altyapıları olabilir. Türk Telekom'un fiber kutuları bundan daha geniş oluyor.

Türk Telekom fiber kutusu:
1643563789673.jpeg

1643563798154.jpeg

Cevabınız için teşekkür ederim. Buna istinaden tekrardan TT müşteri hizmetlerini aradım sistemde fiber göremediler. 2 yıl önce de aramıştım yine görememişlerdi, çok uğraşmak istemediğinden uzatmamıştım. Aktifleştirme sürecini nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz? Veya TurkNet üzerinden fiber abonelik yapmak istiyorum onlar yardımcı olabilirler mi? Malum TT çok pahalı. 2 yıldır neden aktif olmadığını anlayamıyorum.
Bir de TurkNet ile sorgular mısınız? Belki kendi altyapıları olabilir. Türk Telekom'un fiber kutuları bundan daha geniş oluyor.

2020 Ocak ayında yapa VDSL bağlantım vardı(35e 35). Ama apartmanda başkaları normal VDSL alıyordu. İtiraz ettiğimde adres güncellemesi yapıldı normal 100 Mbps VDSL bağlantısı yapılmıştı. TurkNet sorgulama yaptığımda hep aynı VDSL çıkıyor.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. Buna istinaden tekrardan TT müşteri hizmetlerini aradım sistemde fiber göremediler. 2 yıl önce de aramıştım yine görememişlerdi, çok uğraşmak istemediğinden uzatmamıştım. Aktifleştirme sürecini nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?
Bu fiber kutusu 2 yıldır var ve aktif değil mi? Yuh!
Normalde 10-15 günde aktif edilirdi. Siz mümkünse müdürlüğe uğrayıp planlama birimiyle bir görüşün. Fotoğrafı da gösterin. Ayrıca Netspeedin Millenicomun sitelerinden de altyapı sorgulaması yapın. Belki TT müşteri hizmetlerinin sisteminde bir problem vardır da görülmüyordur.

Ayrıca dikkatimi çeken bir nokta var: kutunun bağlantısı yapılmamış sanırım. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla söylüyorum bunu. İçerisi zaten karman çorman. Normalde şu kırmızı ile işaretlediğim konnektörlerden birinin yeşil ile işaretlediğim mavi porta girmesi lazım:
IMG20220130192732.jpg

Dikkat edin, yeşil işaretlediğim port alttaki dip dibe duran portlardan biraz ayrık duruyor. Yani alt taraftaki 8 port dip dibe iken bu port onlara göre biraz daha yukarıda. İşte bu porta ana hattan gelen sinyalin girmesi lazım. Sonra da o sinyal PLC dediğimiz ufak bir metal çubuk şeklindeki prizma vasıtasıyla diğer portlara dağıtılacak. Dairelerden gelen kablolar da o mavi portlara girince daireye kadar fiber sinyal iletilmiş olacak. Fiber dağıtım kutusunun çalışma prensibi bu şekilde.

Bakın mesela benim binamdaki kutunun fotoğrafını atayım:
20211105_121036.jpg

Yukarıda anlattıklarımın fotoğrafı. Kırmızı ile işaretlediğim kısımdaki ince siyah kablo ana hattan gelen kablonun içindeki 1 kıl ile kaynatıldı. O siyah kablo ayrık duran mavi porta giriyor. Sarı ile işaretlediğim ufak metal çubuğun ismi PLC. Bu çubuk aslında bir prizma. PLC'nin üst kısmından çıkan beyaz kablolar yukarıdaki mavi portlara gidiyor. Dairelerden gelen kablolar da o mavi portlara bağlanınca işlem tamamlanıyor.
Kendimi tekrar etmiş oldum ama açıklayıcı yazdığımı düşünüyorum. Dikkatlice okunursa anlaşılır.

Şimdi sizin kutunuza gelirsek: kutunun içerisinde 2 konnektör boşta duruyor. Dediğim gibi bu konnektörlerden birinin o ayrık duran mavi porta girmesi lazım ki bağlantı tamamlansın. Acaba adresiniz için hazırlanan projede bir değişiklik mi oldu da 2 yıldır bağlantısı yapılmamış şekilde duruyor? Kasedi çevirip arkasına bakarsanız bağlantının yapılıp yapılmadığını anlarsınız. Mavi porta herhangi bir kablo bağlı değilse bağlantısı yapılmamış demektir.

En sağlıklı bilgileri planlama biriminden alabilirsiniz hocam. Ben sadece gördüklerimi yorumladım. Dediğim gibi siz en iyisi onlarla bir görüşün.

Veya TurkNet üzerinden fiber abonelik yapmak istiyorum onlar yardımcı olabilirler mi? Malum TT çok pahalı. 2 yıldır neden aktif olmadığını anlayamıyorum.
Aktif edilirse Turknete de abone olabilirsiniz. Ama şu an fiber altyapınız aktif değilse Turknetin yapabileceği bir şey de yok. Çünkü altyapı sahibi TT.

Bir de Türknet ile sorgular mısınız? Belki kendi altyapıları olabilir. Türk Telekom'un fiber kutuları bundan daha geniş oluyor.

Yok hocam Turknet genelde havai fiber dağıttığı için GigaFiber kutusuna da tek kıl çekiyor. Oysa konuyu açan hocamın attığı fotoğraftaki kutuya kalın turuncu kablo (yanılmıyorsam 4 core) giriyor. Ki zaten GigaFiber kutusunun üzerinde de afiş oluyor. Bakınız:
f3e64e44ff654d99a73df6fbbe25174b24761390.jpeg

Ayrıca fotoğrafını attığınız TT fiber kutusu 32 portlu olduğu için geniş. Konuyu açan hocamın kutusu 8 portlu. Dolayısıyla size daha dar geldi.

Geri
Yukarı