Kablonetten hangi sağlayıcıya geçmeliyim?

Sorularınız cevapsız kalmış.

1. Kablonet 140 TL 100 Mbit için veriyorsa gayet uygun. Tek sorun Upload hızınız ve akıllı smart tarife ise akşamları 25'e düşme durumu sakıncalı. Eğer birinci dereceden yakınlarınızda engel teşkil eden durum varsa engelli indiriminden yararlanabilirsiniz.

2. Kablonet'in sunduğu hizmet binaya kadar fiberoptik kablonun "FTTB" RFoG aktif ekipmanına bağlanmasıyla COAXIAL anten kablosu ile hizmet sunmasıdır. Bu sorgulama yaptığınız telefon kablosu üzerinden sinyal alınan xDSL'e benzemez. COAX altyapısı xDSL, FTTH, FTTB/Ethernet gibi farklı bir altyapı türüdür.
35 Mbit size yeter mi bilemiyorum. Buffer sorunu yaşamanız muhtemel olabilir kullanım alışkanlığına bağlı olarak. Şöyle düşünün. Evde tekseniz, Youtube'dan açacağınız 1080p video 5Mbit minimum hız talep edecektir. Bir de bunu atıyorum evdeki 4 kişi varsa 4 ile çarpın. Yani aynı anda 20 Mbit'i kararlı biçimde sunacak bir altyapı gerekir.
xDSL altyapısı COAX'ın aksine büyük yerleşkelerde her porta bir abone hizmet sunulduğundan ve hızlar bireysel oalrak dağıtıldığından bu konuda avantajlı olsa da Kablo altyapısında bölgeye sunulan hız paketi toplu olsa da en azından verilen hız kararlıdır bir noktaya kadar. Yani VDSL ile yaşamanız muhtemel DSLAM kilidi, SNR margin konusunda sıkıntılar yaşamanız ufak da olsa bir ihtimal. Ki size sunulan tahmini hız değeri yine iyi. Özellikle VDSL santrale 500m mesafeden sonra hizmette aksaklıklar yaratır, SNR değeri de iyiden iyiye düşer. COAX'da santral mesafesi söz konusu olmadığından 100 Mbit ve eğer Kablonet DOCSIS altyapı türevine göre yüksek hızlar sunmayı kabul ederse teorik olarak daha yüksek hızları da kullanma şansınız bulunur. An itibariyle Kablonet bu yüksek hızları apartmana kadar değil de daireye kadar giren fiberoptik kablo ile sunulan hizmette veriyor.

3. COAX diyelim. COAX/FTTB kablonet altyapınızı Vodafone ve Turkcell SoL ile kullanabiliyorsunuz. Vodafone'da en son hız sınırı 50 Mbit ,Turkcell'de ise 35 Mbit idi. Kablonet altyapısından başka bir ISS ile hizmet alamazsınız bu iki ISS dışında.
Çok teşekkürler, yorumunuz benimle birlikte birçok kişiyi de aydınlatıcı olacaktır.
Evet akıllı tarife sıkıntı oluyor çünkü ev halkı tam da akşamları aynı anda internet kullanıyor dolayısıyla 25'i paylaşıyoruz. Upload bilmiyorum çok beni rahatsız etmiyor ama 100-5 olacağına, 70-20 falan olsa daha mutlu olurdum açıkcası.
Özetle otur oturduğun yerde diyorsunuz, açıkcası biraz da değişim heyecan istiyordum ama şartlar uygun değil demekki.

Çok teşekkürler, yorumunuz benimle birlikte birçok kişiyi de aydınlatıcı olacaktır.
Evet akıllı tarife sıkıntı oluyor çünkü ev halkı tam da akşamları aynı anda internet kullanıyor dolayısıyla 25'i paylaşıyoruz. Upload bilmiyorum çok beni rahatsız etmiyor ama 100-5 olacağına, 70-20 falan olsa daha mutlu olurdum açıkcası.
Özetle otur oturduğun yerde diyorsunuz, açıkcası biraz da değişim heyecan istiyordum ama şartlar uygun değil demekki.
Eğer TV istemeseniz kesinlikle geçiş yapın derdim ama KabloTV alternatifi sadece Turkcell TV+ olabilir. Verilen fiyat teklifi de Türknet ile aynı. 140 TL gayet uygun. Tabi Akıllı tarifenin 25 Mbit'e düşüyor olması da bu bahsettiğim altyapının kısıtından.

Normalde COAX DOCSIS altyapı Almanya'da ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde yaygın ve başarılı bir uygulama biçimiyle uygulanıyor fakat bu bahsettiğim bölgede kullanıcı başına hizmet verilmemesi, toplam bant genişliği üzerinden hizmet sunulması sebebiyle Kablonet yatırımlarını da bu yönde gelişmelere gitmediğinden oldukça sıkıntılı bir tablo oluşuyor. Bu sebeple Kablonet de çözümü Upload hızlarını sınırlı tutmakta, prime time diyeceğimiz akşam saatlerinde hız kısıtlamasına giderek hizmette oluşacak yoğunluklara bağlı kesintilerin önüne geçebiliyor diyebiliriz.

Eğer kablonet DOCSIS 3.0'ı terk etmeyecekse ve altapı yatırımlarını olduğu gibi bırakacaksa bu ilerleyiş zor. Bazı pilot bölgelerde FTTH gerçek daireye kadar fiber optik kablonun çıktığı hizmeti sunuyor. COAX anten kablosu değil. Bu hizmetine odaklanıyor artık yavaş yavaş. FTTH altyapıda teorik olarak herhangi bir hız sınırı olmasının imkanı yok. Kullanılan modem de normalde fiber modemlerde ONT+HGW router ayrı ayrı sunulurken Kablonet'in temin ettiği bu fiber altyapılı Huawei modemde tıpkı SoL Huawei ONT terminali gibi router içine entegreli halde. Hatta router'dan COAX çıkış verilip modem üzerinden KabloTV hizmeti bile veriliyor. Kablonet'in evrilmek istediği nokta bu şu anda.

VDSL üzerinden TV hizmeti almak istiyorsanız Tivibu+Türk Telekom ya da Superonline+TV+ alabilirsiniz. İki hizmetin de fiyatları yüksek son zamlarla birlikte.

Eğer TV istemeseniz kesinlikle geçiş yapın derdim ama KabloTV alternatifi sadece Turkcell TV+ olabilir. Verilen fiyat teklifi de Türknet ile aynı. 140 TL gayet uygun. Tabi Akıllı tarifenin 25 Mbit'e düşüyor olması da bu bahsettiğim altyapının kısıtından.

Normalde COAX DOCSIS altyapı Almanya'da ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde yaygın ve başarılı bir uygulama biçimiyle uygulanıyor fakat bu bahsettiğim bölgede kullanıcı başına hizmet verilmemesi, toplam bant genişliği üzerinden hizmet sunulması sebebiyle Kablonet yatırımlarını da bu yönde gelişmelere gitmediğinden oldukça sıkıntılı bir tablo oluşuyor. Bu sebeple Kablonet de çözümü Upload hızlarını sınırlı tutmakta, prime time diyeceğimiz akşam saatlerinde hız kısıtlamasına giderek hizmette oluşacak yoğunluklara bağlı kesintilerin önüne geçebiliyor diyebiliriz.

Eğer kablonet DOCSIS 3.0'ı terk etmeyecekse ve altapı yatırımlarını olduğu gibi bırakacaksa bu ilerleyiş zor. Bazı pilot bölgelerde FTTH gerçek daireye kadar fiber optik kablonun çıktığı hizmeti sunuyor. COAX anten kablosu değil. Bu hizmetine odaklanıyor artık yavaş yavaş. FTTH altyapıda teorik olarak herhangi bir hız sınırı olmasının imkanı yok. Kullanılan modem de normalde fiber modemlerde ONT+HGW router ayrı ayrı sunulurken Kablonet'in temin ettiği bu fiber altyapılı Huawei modemde tıpkı SoL Huawei ONT terminali gibi router içine entegreli halde. Hatta router'dan COAX çıkış verilip modem üzerinden KabloTV hizmeti bile veriliyor. Kablonet'in evrilmek istediği nokta bu şu anda.

VDSL üzerinden TV hizmeti almak istiyorsanız Tivibu+Türk Telekom ya da Superonline+TV+ alabilirsiniz. İki hizmetin de fiyatları yüksek son zamlarla birlikte.
TV çok zorunlu değil, izlediğimiz 1-2 kanal vardı ona özel onlar da olmasa da olur ama ben paket bulamadım. Sizce Mesela süperonline üzerinden hangi paket işimi görür? yada önerdiğiniz bir sağlayıcının önerdiğiniz fiyat performansı uygun gibi duruyor dediğiniz paketi var mı acaba?
Bu arada kablonet 120₺ civarında olacakmış devam eden müşteri olduğum için eğer taahütü uzatırsam. Ona göre bir fiyat bandında olması gerek. Yani 150 olacaksa olmaz mesela :)

TV çok zorunlu değil, izlediğimiz 1-2 kanal vardı ona özel onlar da olmasa da olur ama ben paket bulamadım. Sizce Mesela süperonline üzerinden hangi paket işimi görür? yada önerdiğiniz bir sağlayıcının önerdiğiniz fiyat performansı uygun gibi duruyor dediğiniz paketi var mı acaba?
Bu arada kablonet 120₺ civarında olacakmış devam eden müşteri olduğum için eğer taahütü uzatırsam. Ona göre bir fiyat bandında olması gerek. Yani 150 olacaksa olmaz mesela :)
Hocam TV zorunlu değilse GİBİR, Netspeed, Comnet gibi ISSlere bakabilirsiniz fiyat limitinizde. Fakat modem temin etmeniz gerekecek. Kablonet'te olduğu gibi kiralama yok. İkinci el VMG3312 B10B ya da W9970v3 alabilirsiniz kablosuzda çok beklentiniz yoksa.

120 TL 100Mbit internet için gerçekten kafi bir değer. Bana sorsanız memnunsanız hiç karışmazdım. Yeni abonelik fiyatları uçuyor Kablonet'in. Size çok şık bir teklif sunulmuş. 1 Şubat sonrası teklifleri görseniz şaşarsınız.

Şimdi bu saydığım VDSL altyapıdan sunulan hizmete Türk Telekom'un bu portları zamlı bir tarife ile sunacağından Türknet başta olmak üzere çoğu ISS fiyatları yükseltti. Yani bugün 99 TL olan teklif yarın 150 TL olabilir. Kablonet'te bu da yok. Taahhüt veriyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı