Kablosuz bağlantı kopuyor

deGGa

Kilopat
Her gün sabah 9-10, akşam 7'ye kadar kablosuz bağlantıda kopma oluyor. Ethernet ile bağlı iken olmuyor. Ama sadece 3 adet cihazın internete bağlı olup sadece canlı derslere girmesi ile aşırı yükten kopacağını sanmıyorum. Artık gına geldi her yolu denedim. TurkNet'e 3 defa destek kaydı açtım. Hiçbirinde yanıt gelmedi. Lütfen yardım edin. Modem en yakın yazılım güncellemesini 5. ayda almış. Yapmadım ama akşam modemi sıfırlayıp yapmayı düşünüyorum. Modemin kablosuz dağıtıcısında mı sıkıntı var diye düşünüyorum. Router alsam işe yarar mı? Ya da başka öneriniz var mı? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

%80 ihtimal ile modemden kaynaklı olacağını düşünüyorum.

Daha önce evimde 10 yıllık bir modem mevcuttu ve aynı durum yaşanıyordu.

Yeni modem satın almamla bütün sorun çözüldü.

Tavsiyem komşudan/arkadaştan geçici 1-2 günlük test için modem rica edip test etmeniz.

Merhaba,

%80 ihtimal ile modemden kaynaklı olacağını düşünüyorum.

Daha önce evimde 10 yıllık bir modem mevcuttu ve aynı durum yaşanıyordu.

Yeni modem satın almamla bütün sorun çözüldü.

Tavsiyem komşudan/arkadaştan geçici 1-2 günlük test için modem rica edip test etmeniz.
İmkanım olsa çoktan ederdim de edebilecek cihaz yok. Yaşadığım yer küçük bir yer. 2. elini bulmam zor. Modemi 2017'de aldım. Asus DSL-N16.

Fazla bağlantıdan veya fazla kullanıcıdan dolayı kopacağını sanmıyorum.

Peki modeme yakın bir yerde 1-2 gün bilgisayar veya telefon kullanımı yaparak test eder misiniz?

Fazla bağlantıdan veya fazla kullanıcıdan dolayı kopacağını sanmıyorum.

Peki modeme yakın bir yerde 1-2 gün bilgisayar veya telefon kullanımı yaparak test eder misiniz?
Bir kardeşim zaten modemin nerede ise dibinde yapıyor dersini tablet ile. 3 adımlık mesafe var aralarında. Onda da bağlantı kopuyor.

Modemi farklı bir güç adaptörü ile kullanarak test ettiniz mi?
Alınan çözüm olduğu için sunuyorum bazen sonuç verebiliyor.

+ Ek olarak bir de modemi sıfırlayıp tekrar kurulum yapmayı deneyin belki sonuç alırsınız.

ASUS marka modemlerde bu tarz sorunlar olabiliyormuş, şu makale umarım işine yarar.

1. modem aygıt yazılımının son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
2. daha az parazitin olduğu denetim kanallarına geçiş yapabilirsiniz.
3. modemi kablosuz istemciye daha yakın bir yere yerleştirin. 5G sinyal aralığı 2, 4 g’den daha düşüktür, bu yüzden yönlendiriciyi kablosuz istemciye daha yakın bir noktaya yerleştirin.
4. yönlendiricinin antenlerinin yönünü ayarlamaya çalışın.
5. yönlendiricinin etrafında, kablosuz sinyallerini olumsuz etkileyebilecek parazit kaynaklarının bulunmadığından emin olun.
6. modem etrafında, kablosuz sinyallerini olumsuz etkileyebilecek nesnelerin bulunmadığından emin olun. Örnek: Demir dolap, demir kapı, beton duvarlar, sızdırmaz dolap. Yönlendiricinin yere, kanepenin arkasına, vb. yerlere konmuş olması örnek: Mikrodalga, kablosuz telefon, elektrik panosu vb.
7. yönlendiriciyi başka bir yere koymayı deneyin. Örnek: Yönlendiriciyi ahşap bir dolaba, masanın üzerine, evinizin ortasına ya da en zayıf Wi-Fi sinyal noktasına yakın bir yere koyabilirsiniz.

ASUS teknik servisinde bu tür sorunlar genel olarak Firmware güncellemesi ile çözülüyor.

Güncellemeyi yapacağım akşam. Umarım sorun düzelir. Teşekkür ederim yardımınız için.
ASUS marka modemlerde bu tarz sorunlar olabiliyormuş, şu makale umarım işine yarar.

1. modem aygıt yazılımının son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
2. daha az parazitin olduğu denetim kanallarına geçiş yapabilirsiniz.
3. modemi kablosuz istemciye daha yakın bir yere yerleştirin. 5G sinyal aralığı 2, 4 g’den daha düşüktür, bu yüzden yönlendiriciyi kablosuz istemciye daha yakın bir noktaya yerleştirin.
4. yönlendiricinin antenlerinin yönünü ayarlamaya çalışın.
5. yönlendiricinin etrafında, kablosuz sinyallerini olumsuz etkileyebilecek parazit kaynaklarının bulunmadığından emin olun.
6. modem etrafında, kablosuz sinyallerini olumsuz etkileyebilecek nesnelerin bulunmadığından emin olun. Örnek: Demir dolap, demir kapı, beton duvarlar, sızdırmaz dolap. Yönlendiricinin yere, kanepenin arkasına, vb. yerlere konmuş olması örnek: Mikrodalga, kablosuz telefon, elektrik panosu vb.
7. yönlendiriciyi başka bir yere koymayı deneyin. Örnek: Yönlendiriciyi ahşap bir dolaba, masanın üzerine, evinizin ortasına ya da en zayıf Wi-Fi sinyal noktasına yakın bir yere koyabilirsiniz.

ASUS teknik servisinde bu tür sorunlar genel olarak Firmware güncellemesi ile çözülüyor.
Güncelleme yaptım. Sıfırladım. Hızım güncellemeden sonra 3 mbpsye düştü. Sıfırladım geri 35'e yükseldi. Şimdi geri düştü. Artık modemden olduğunu düşünmeye başladım. Faklı bir modem ile deneyebilsem çok iyi olacak ama yapma imkanım yok. Ne yapayım?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı