Kablosuzda download hızı düşüyor

Utku Genç

Hectopat
Normalde sıkıntısız kullanıyordum ama 2 gün önce modemi aç kapa yapmıştık ve 35/6 olan hızım laptop Wi-Fi ile 1'e düştü. Çok garip uploadda bir değişiklik yok. PC'ye reset atınca ilk 3 dakika yine 35 Mbps alıyorum ama 3-5 dk sonra yine 1'e düşüyor. Evdeki diğer 4 cihaz da kablosuz bağlanıyor ama hiçbirinde sorun yok. Sorun nedir?

qwe.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde sıkıntısız kullanıyordum ama 2 gün önce modemi aç kapa yapmıştık ve 35/6 olan hızım laptop Wi-Fi ile 1'e düştü. Çok garip uploadda bir değişiklik yok. PC'ye reset atınca ilk 3 dakika yine 35 Mbps alıyorum ama 3-5 dk sonra yine 1'e düşüyor. Evdeki diğer 4 cihaz da kablosuz bağlanıyor ama hiçbirinde sorun yok. Sorun nedir?

Eki Görüntüle 1116970
Allah allah, garip. İnternet sağlayıcınızı arayıp durumu bildirmeyi ve kablolu bir şekilde bağlanmayı deneyin.

Eki Görüntüle 1116970
Wi-Fi sürücünüzü kaldırın. Ardından yeniden kurun.

Laptop cihazınız ağ kaynaklarını kullandığı için hızınız laptopta düşük olabilir mi?

Ağınızdaki şifrelemeyi geçici süreliğine WEP yapar mısınız?

Laptop cihazınız sinyal çakışmalarının olduğu bir yerde olabilir modemin yakınına gidip farklı bir yerde tekrar test edin.

Laptop cihazınız ağ kaynaklarını kullandığı için hızınız laptopta düşük olabilir mi?

Ağınızdaki şifrelemeyi geçici süreliğine wep yapar mısınız?

Laptop cihazınız sinyal çakışmalarının olduğu bir yerde olabilir modemin yakınına gidip farklı bir yerde tekrar test edin.

WEP yapınca bağlanamadım bir türlü. Modemi yanına alıp denedim ama sonuç aynı. Ethernet ile bağlıyorum sorun yok sonra çıkarıyorum kabloyu öyle bağlanıyor ilk test sonucu 33 Mbps civarı geliyor ama ikinci teste başlıyorum yine 2'ye sabitliyor. Her reset attığımda aynı sonuç.

WEP yapınca bağlanamadım bir türlü. Modemi yanına alıp denedim ama sonuç aynı. Ethernet ile bağlıyorum sorun yok sonra çıkarıyorum kabloyu öyle bağlanıyor ilk test sonucu 33 Mbps civarı geliyor ama ikinci teste başlıyorum yine 2'ye sabitliyor. Her reset attığımda aynı sonuç.
WEP bağlanmanızı zaten sistem istemez. Geçici olarak şifreleme düzenini onarmanız adına yaptım. Şimdi tekrar WPA2 Kişisel yada diğer adıyla WPA2 Personal'a alabilirsiniz.

Modemin Kablosuz ayarlarını atın. Cihazınızda Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir kısmına gelin ve oradan Wi-Fi'ın üstüne çift tıklayın. Gelen ekranı atın. Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir'i denetim masasında yada ayarlarda bir yere koymuş olmalılar.

Eki Görüntüle 1116970

Hız testini Speedtest By Ookla üzerinden yapıp size en yakın olan sunucuyu seçin ardından Görev Yöneticisini açın, yukarıdan Performans'a tıklayın. Soldaki listeden Wi-Fi'a gidin.

Şimdi hız testini başlatıp Görev Yöneticisindeki Al yazısının altındaki hıza bakın. Gerçek hızı ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Ör;
1627145585207.png

WEP değiştirirken reset attığım için şu anda hız normal geliyor fakat birazdan düşer yine. Bağdaştırıcı ayarlarında yazan 65 Mb hız şu anda gözüken fakat hız 2'ye düştüğünde orda 6 Mbps yazıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran ASD.PNG
    Ekran ASD.PNG
    15,9 KB · Görüntüleme: 42
  • Ekran asdasdas.PNG
    Ekran asdasdas.PNG
    11,1 KB · Görüntüleme: 40
WEP değiştirirken reset attığım için şu anda hız normal geliyor fakat birazdan düşer yine. Bağdaştırıcı ayarlarında yazan 65 Mb hız şu anda gözüken fakat hız 2'ye düştüğünde orda 6 Mbps yazıyor.
Bu sorunu Asus modemlerde görüyorduk. Modem firmware güncellemesi alınca düzelebilir. Modeminizi güncelleyin.

O sorunu bir çoğumuz yaşamıştır. Ben de çok yaşadım. Sorun modem ile ilgili idi. Güncelleme geldi ve kalıcı olarak bu durum ortadan kalktı. Modeminizi arayüzden yeniden başlatın. Belki bu sorunu çözebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı