Kaby Lake, Isınıyor!

Normal şartlarda ısı sorunu yok, OC edilirse kaliteli soğutucu yoksa sıcaklıklar köü olabilir, iyi soğutucu varsa yine iyi olur değerler. Bu haber bana pek gerçekçi gelmedi, İ7 7700K modeli çıkalı epey uzun bir süre oldu, böyle bir sorun olsaydı çoktan patlak vermişti.

Sırf piyasa unutulmasın diye yapılan haberlerden birisi.

Bu durumun Bios'tan çekirdek voltajını anakartın kendi belirlediği otomatik değere göre kullanan normal kullanıcılarda sık görüldüğünü düşünüyorum. Sonuçta uzman kullanıcı istediği hız için işlemcinin çekirdek voltajını testlerle kendi sabitleyeceği için voltajda dalgalanma, dolayısıyla da ani sıcaklık artışı olmayacaktır.

Son düzenleme:
Çekirdek voltajı ile falan alakası yok. Her şey ayarında fakat İntel'in işlemci metal bloğu ile çekirdek arasında kullandığı termal macundan kaynaklı. Delidding dedikleri yöntem var. Bu yöntem ile yükteki ısıyı 10 derece ve fazlasına kadar düşürebiliyorlar fakat işlemciniz garanti dışı kalıyor. I5 7600K ve Corsair H45 kullanıyorum. Boşta 45 derece...

Nasıl alakası yok. 4790K'yı stok soğutucuyla anakartın otomatik voltajında kullandığımda yazın boşta 42° yükte 81° üstünde çalışırken voltajı kendim belirlediğimde boşta 36° yükte sabit 74° düşürdüğüm oldu. Etkisi olmasa bu nasıl olacaktı?

Bu sorunu bir kaç yabancı forumda da okudum. Sorunun nedeni metal blok ile çekirdek arasındaki termal macunun kalitesinin kötü olmasından kaynaklanıyor. Sorunu ise Delid yaparak çözüyorlar, tabii garantisi devre dışı kalıyor diye biliyorum.

7700 için bir şey diyemem ancak son yazdıklarınız yani 7700k mantıklı değil. 7700K için zaten ayriyetten bir soğutucu gerekiyor. ''K'' ibaresi olabilir ancak stok soğutucuyla O.C çekilebilineceği anlamına gelmiyor.

Desene Intel kaçak inşaatçılar gibi malzemeden çalmış. Önceki 6700K'da olmayıpta bunda olması enteresan.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…