Kaby Lake, Isınıyor!

Intel, son 3 aydır kullanıcılar tarafından raporlanan ısınma problemleri ile boğuşuyor. i7 7700 ve i7 7700K işlemci sahibi kullanıcılar, bilgisayarlarında çalışırken veya oyun oynarken anormal bir şekilde ani ısı yükselişleri tespit etmişler ve bu durumu Intel'e iletmişler. Hatta bazı kullanıcılar 90 dereceye varan sıcaklıklar ölçtüklerini raporluyorlar.

Kaby Lake i7 işlemcilerle ilgili ısınma problemlerinin üzerinden 3 ay geçmesinin ardından Intel ancak bir açıklama yaptı ve bu açıklama i7 işlemci sahiplerini sakinleştirmeye yetmedi. Intel, bu açıklamada ani ısı yükselişlerinin tarayıcı açma, bir uygulama veya program çalıştırma sürecinde normal olduğunu, tavsiye edilen konfigürasyonlar altında kendi yaptığı testlerde anormal bir durum saptamadığını iddia ediyor. Kullanıcılar anakartlarının fan hızı ayarlarını değiştirmeye yönlendiriliyorlar. Ayrıca overclock işleminin ve işlemcilerin yükseltilmiş frekanslarda ve voltaj değerlerinde çalıştırılmasının tavsiye edilmediği notu düşülüyor.

Bu açıklama eğer sonunda K uzantısı olan i7 7700K bir işlemci sahibiyseniz oldukça enteresan. Çünkü bu işlemciler işlemci çarpanları açık olarak geliyorlar. Yani i7 7700K işlemci temelde overclock işlemine uygun olarak tasarlanmış bir işlemci. Bu nitelikteki bir işlemci için "overclock yapmayın" demek de tuhaf kaçıyor.
Intel'in bu tavrı üzerine birçok kullanıcı bir daha Intel markalı ürün almayacaklarını, AMD'nin Ryzen işlemcilerine geçiş yapacaklarını ifade ediyor.

Normal şartlarda ısı sorunu yok, OC edilirse kaliteli soğutucu yoksa sıcaklıklar köü olabilir, iyi soğutucu varsa yine iyi olur değerler. Bu haber bana pek gerçekçi gelmedi, İ7 7700K modeli çıkalı epey uzun bir süre oldu, böyle bir sorun olsaydı çoktan patlak vermişti.

Bu durumun Bios'tan çekirdek voltajını anakartın kendi belirlediği otomatik değere göre kullanan normal kullanıcılarda sık görüldüğünü düşünüyorum. Sonuçta uzman kullanıcı istediği hız için işlemcinin çekirdek voltajını testlerle kendi sabitleyeceği için voltajda dalgalanma, dolayısıyla da ani sıcaklık artışı olmayacaktır.

Son düzenleme:
Çekirdek voltajı ile falan alakası yok. Her şey ayarında fakat İntel'in işlemci metal bloğu ile çekirdek arasında kullandığı termal macundan kaynaklı. Delidding dedikleri yöntem var. Bu yöntem ile yükteki ısıyı 10 derece ve fazlasına kadar düşürebiliyorlar fakat işlemciniz garanti dışı kalıyor. I5 7600K ve Corsair H45 kullanıyorum. Boşta 45 derece...

Çekirdek voltajı ile falan alakası yok. Her şey ayarında fakat İntel'in işlemci metal bloğu ile çekirdek arasında kullandığı termal macundan kaynaklı. Delidding dedikleri yöntem var. Bu yöntem ile yükteki ısıyı 10 derece ve fazlasına kadar düşürebiliyorlar fakat işlemciniz garanti dışı kalıyor. I5 7600K ve Corsair H45 kullanıyorum. Boşta 45 derece...

Nasıl alakası yok. 4790K'yı stok soğutucuyla anakartın otomatik voltajında kullandığımda yazın boşta 42° yükte 81° üstünde çalışırken voltajı kendim belirlediğimde boşta 36° yükte sabit 74° düşürdüğüm oldu. Etkisi olmasa bu nasıl olacaktı?

Normal şartlarda ısı sorunu yok, OC edilirse kaliteli soğutucu yoksa sıcaklıklar köü olabilir, iyi soğutucu varsa yine iyi olur değerler. Bu haber bana pek gerçekçi gelmedi, İ7 7700K modeli çıkalı epey uzun bir süre oldu, böyle bir sorun olsaydı çoktan patlak vermişti.
Bu sorunu bir kaç yabancı forumda da okudum. Sorunun nedeni metal blok ile çekirdek arasındaki termal macunun kalitesinin kötü olmasından kaynaklanıyor. Sorunu ise Delid yaparak çözüyorlar, tabii garantisi devre dışı kalıyor diye biliyorum.

7700 için bir şey diyemem ancak son yazdıklarınız yani 7700k mantıklı değil. 7700K için zaten ayriyetten bir soğutucu gerekiyor. ''K'' ibaresi olabilir ancak stok soğutucuyla O.C çekilebilineceği anlamına gelmiyor.

Bu sorunu bir kaç yabancı forumda da okudum. Sorunun nedeni metal blok ile çekirdek arasındaki termal macunun kalitesinin kötü olmasından kaynaklanıyor. Sorunu ise Delid yaparak çözüyorlar, tabii garantisi devre dışı kalıyor diye biliyorum.

Desene Intel kaçak inşaatçılar gibi malzemeden çalmış. :D Önceki 6700K'da olmayıpta bunda olması enteresan.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı