Kaby Lake X İşlemcilerin Çok Pahalı Olması

AMD işlemci konusunda INTEL'i bayağı zora soktu. Adamlar ne yaptığını bilmiyor bence. Yeni bir mimari şart. Öyle nm küçültüp TDP düşürerek devam etmez bu hayat.
Ekstradan AMD'ye şu açıdan kızgınım. RX 470 ve RX 480 serisini az üretmişler. Dolardan hızlı yükseldi ekran kartı mübarek.
Şuan GTX 1060 ve 1070 de yok hocam. Madencilerin gözdesi olan hiçbir kart yok piyasada. Şuan o derece çılgınlık başladı ki, 8 tane GTX 1080Ti alan var madencilik için :D Ti'ın da kökünü kuruturlar gibi geliyor kısa zamanda.

Fiyatlar bir yere kadar düzelir de kimsenin AMD'ye karşı korkusu yok. Oyuncu olanlar hatta amatör yayıncıların bile takip ettiği büyük kitleli yayıncılar var. Bunların PC toplama VLOG'larına bakacak olursanız çoğu Ryzen işlemci aldığını görürsünüz ve neden bu işlemciyi aldıklarını da belirtiyorlar; render için aldım kas gücü yüksek vesaire vesaire. Burada teknik bilgi vermemize gerek bile yok herkes Ryzen işlemcilerinin daha iyi fiyat performans oranı olduğunu biliyor. Büyük oyuncu kitleleri otomatikman canlı yayında bu durumu test ediyorlar. Örnek yayıncı vermek istemiyorum çünkü baya bir yayıncı var büyük bir kısmı Ryzen mimarisine sahip sistemler topladı bunlar canlı yayın veriyor 10.000 kişi canlı olarak izliyor ve bunun yarısından çoğu değişkenlik gösteriyor. Bu kitleden birisi "high-end" bilgisayar toplamak istediğinde sevdiği yayıncının toplamış olduğu bilgisayara bakıyor. Bir bakıyor ki Ryzen var. Şimdi sorsa zaten memnun olduğunu söyleyecek. Ayrıca yayınlarını izliyor herhangi bir sırıtan duruma da rastlamıyor (FPS drop gibi) e bu izleyici aynı mimariye sahip bir bilgisayar almasında bir sakınca görmüyor. Şimdi iki uç var ben "Gaming" olan kısmı ele aldım ama burada yayıncıların render gibi işleri de olduğunu bilerek render işi olanlar da seçimini AMD tarafından yapacaktır. Teknik kısmına neden girmedim, çünkü AMD'ye karşı olan korkudan bahsedilmiş. Intel belki hala piyasaya hükmediyor olabilir ama bu kullanıcılarıyla dalga geçme hakkı tanımaz. Dediğim gibi oyunla ilgilenenlerin büyük bir çoğunluğu zaten takip ettikleri kişilerin bilgisayarlarını toplamak ister. En azından o markaya olan korkusu(?) gider. Bu AMD olan korku vesaire gibi dedikleriniz 10 sene önce geçerli olabilirdi ama bu devirde Intel'in yaptığı hareket sökmez.

Acaba MSI, Asus, HP ve Dell gibi bir çok bilgisayar üreticilerinin, Intel kullanması fiyatın düşmememesinin en büyük neden mi? Dünya genelinde hazır PC satışı oldukça yüksek.

Bana kalırsa İntel, Ryzen ile beraber gelen çoklu çekirdek akımına karşı eldeki bayatları biraz fırında ısıtıp tazde diye satmaya çalışıyor. Kaldıki X serisi uyğun denilen bir işlemci alsak, anakartı işlemciden pahalıya geliyor. Bence İntel çıkmazın içinde desem yalan olur, şuanda 0'dan mimari tasarlamaya başlamışlardır. Fiyatlar böyle olursa durum aşağıdaki gibi olur.

appLO6p_700b.jpg

Dosya Ekleri

• a1bV91P_700b.jpg
    a1bV91P_700b.jpg
    66,5 KB · Görüntüleme: 79
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı