Kafama taktığım saçma şeyleri nasıl unuturum?

reredo

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçmişte ve birkaç ay önce olan olayları kafama çok takıyor, unutamıyorum. Bu olaylar da moral bozmaktan başka bir şeye yaramıyor. Kafamdan nasıl atabilirim?

Geçmişte ve birkaç ay önce olan olayları kafama çok takıyor, unutamıyorum. Bu olaylar da moral bozmaktan başka bir şeye yaramıyor. Kafamdan nasıl atabilirim?
Sorunlarla, onları gözünüzde küçülterek mücadele etmeye çalışın. Hiçbir buluntu, en ufak bir kırıntısı bile kalmasın zihninizde. Yapmaya çalışırsanız anlarsınız dediğimi.

Gölgesi büyük oluyor genelde böyle sorunların. Daha büyük sorunlar üst üste geldiğinde insan bazen ufak sıkıntılarını bile arayacak duruma geliyor.

Özet olarak; sorunlarınızı gözünüzde küçümseyerek çözmeye çalışın.

Kendi hayatının değerini anlayarak. İnsan hata yapar, pişman olur, ders çıkarır. Bu süreç 1 ayda olabilir 1 günde. Eğer tüm durumları düşünmüş ve yaptığın davranıştan pişman olduktan sonra o davranışı tekrarlamıyorsan, aklına geldikçe gül geç. Sen o aralar bir hata yapmışsın ve o hatandan ders çıkarmışsın gerisini düşünmeye gerek yok. Eğer bir hatanı çok düşünürsen hata yaparsın.

Ben obsesif kompülsif bozukluğu olan biriyim. Her şeyi kafama takar olana kadar bırakmam. 10 yıl önceki olaylara bile kafamı takıyorum. Bir şey istersem o olmak zorunda yoksa yıllar geçse de kafamdan çıkmıyor. Bunun yanında birkaç tanı daha koyulmuştu ( Stres, Kaygı Bozukluğu, Kafada Kurma, DEHB) bunlar depresyona girmeme sebep oluyordu. Eğer ileri düzeyde değilse psikolog yada psikiyatri yardımı almayın. Hobileriniz yoksa hobi edinin. Gün içerisinde ne kadar çok boş vaktiniz olursa o kadar çok eskileri kafaya takıp düşünmeye fırsat bulursunuz. Eğer bu da işe yaramaz ise bir uzmandan destek alabilirsiniz. Eğer yaşınız 13-18 aralığında ise ergenliğin verdiği bir şey olabilir. Ergenlikten sonra düzelebilir. Yine de uzman yardımını son çare olarak görün. Çünkü ilaç tedavisi durumunda iş hayatınızı kısıtlar ve geleceğinize etkisi olur. İyi forumlar dilerim.

Geri
Yukarı