Kaldırma kuvveti sorusu

Raz@r

Hectopat
20210922_120609.jpg

Açıklayarak çözer misiniz?

Öz kütleleri sıralarsak x > y = sıvı > z oluyor. Hacimleri aynı olduğu için uygulanan kaldırma kuvvetleri eşit. Hacmi eşit, öz kütlesi fazla, yani x'in kütlesi en fazla. Z su üzerine çıkıp batan hacmi azaldığından kaldırma kuvveti azalır. Cevap da e çıkıyor.

Öz kütleleri sıralarsak X > y = sıvı > Z oluyor. Hacimleri aynı olduğu için uygulanan kaldırma kuvvetleri eşit. Hacmi eşit, öz kütlesi fazla, yani X'in kütlesi en fazla. Z su üzerine çıkıp batan hacmi azaldığından kaldırma kuvveti azalır. Cevap da e çıkıyor.

İlk 2 öncülü anladımda 3.öncülde Z'nin kaldırma kuvveti azalır diyor ama Z IP kesilmeden önce de kesildikten sonrada dibe batmıyor bu yüzden kaldırma kuvveti değişmez demiştim o nasıl oluyor.
İlk 2 öncülü anladımda 3.öncülde Z'nin kaldırma kuvveti azalır diyor ama Z IP kesilmeden önce de kesildikten sonrada dibe batmıyor bu yüzden kaldırma kuvveti değişmez demiştim o nasıl oluyor.
Neyse gerek kalmadı çizerek anladım bilgi için sağolun.

Son düzenleme:
Konuda eksiğiniz var, tekrar etmeniz lazım ya da dikkatiniz dağılmış. Arkadaşın açıklaması zaten yeterli.

Geri
Yukarı