Kali Linux ile konum bulmak mümkün mü?

Bir Ağ İşletmenliiği Ve Siber Güvenlik öğrencisi olarak söylüyorum; zorlanmaz bile. VPN sunucuları log tutar. Dolayısıyla VPN sizi gizli biri yapmaz.
VPN sunucusunun log bilgilerini elde edebilmen için mahkeme kararı ile gitmen gerek. Öyle heyk işlemi başlasın hemen alıyorum bilgilerini diye bir şey yok. 😂 Şu yaşadığımız 2020 yılında biri senin bilgilerini ele geçirmek istiyorsa ve sen sağa sola bilgilerini yazan biri değilsen en kolay yolu sana fishing ile tuzak kurmak. Eğer ki yıl olmuş 2020, hala bu tarz tuzaklara kanıyorsa kişinin cahilliğindendir.
Diğer yöntemler çok meşakkatli, tehlikeli ve zor. Herkesin ağzında dolandırdığı hacker lafı günümüzde web alanında işliyor sadece. Tamamen seni kandırmak için yapılan teknikler var, bir web sitesinde açık bulup onu sömürmek çok çok az kişinin yaptığı bir yöntem. Bunu yapan kişiler de Hackerone ve Bugcrowd gibi yerlerde şirketlere geri raporluyor.
Kali Linux kullanmayı bilmek hiçbir anlam ifade etmiyor, ben de biliyorum ama bil bakalım sorun ne? Tüm sömürülecek açıklar Web üzerinde, birini hacklemek exploitdb'den Windows XP exploit'i alıp metasploit'e atmaya benzemiyor. Bunun için kendin exploit yazman gerekiyor, ben de exploit yazamıyorum işte, senin de yazmayı bildiğini zannetmiyorum. 😉
Sonuç olarak günümüzde siber güvenlik eskiye göre önem kazandı, öyle şunu hackledim bankadan parayı cepledim yapınca kapına gelirler. Birini internet üzerinde bulmak istiyorsan OSINT yaparsın ama dediğim gibi kendi hakkında bilgileri amansızca saçmadığı sürece bu da işe yaramaz.
Okulu bitirdikten sonra kendi araştırmalarını yapıp kendini bilgilendirmen çok daha doğru olur, bak ben okulunu okumadım, kendi araştırmalarımla öğrendiğim, zamanla kendimi geliştirdiğim bir şeydi. Tanıdığım web güvenliği uzmanı olan kişilerin hiçbiri de okulunu okumadılar, bu iş okul okunarak yapılacak türden değil çünkü, ortamın içinde olmak lazım.

VPN sunucusunun log bilgilerini elde edebilmen için mahkeme kararı ile gitmen gerek.
Aksini savunduğumu gördünüz mü?
Phishing denir ona. Okunduğu gibi yazılmaz.
senin de yazmayı bildiğini zannetmiyorum.
Daha 11. sınıfa giden bir lise öğrencisiyim. Yüzlerce satır kod yazmamı beklemek çok saçma değil mi? Senin aksine ben öğrenmek için çaba sarf ediyorum. Ve sınıfımın en iyisiyim. Muhtemelen okulda da siber güvenlik okuyan herkes den iyiyim.
Okulu bitirdikten sonra kendi araştırmalarını yapıp kendini bilgilendirmen çok daha doğru olur, bak ben okulunu okumadım, kendi araştırmalarımla öğrendiğim, zamanla kendimi geliştirdiğim bir şeydi. Tanıdığım web güvenliği uzmanı olan kişilerin hiçbiri de okulunu okumadılar, bu iş okul okunarak yapılacak türden değil çünkü, ortamın içinde olmak lazım.
Siber Güvenlik dersleri 2. dönem başlıyor. Yani okulda daha bunun eğitimini almadım. Ama bir miktar bilgi birikimim var. Kitaplar okuyorum, etkinliklere katılıyorum vesaire. Okulunu okumak şart değil kısaca.

Son düzenleme:
Phishing denir ona. Okunduğu gibi yazılmaz.
Doğru diyorsun yanlış yazmışım.
Daha 11. sınıfa giden bir lise öğrencisiyim. Yüzlerce satır kod yazmamı beklemek çok saçma değil mi? Senin aksine ben öğrenmek için çaba sarf ediyorum. Ve sınıfımın en iyisiyim. Muhtemelen okulda da siber güvenlik okuyan herkesten iyiyim.
Bilmem, sen öyle diyorsan iyisindir herhalde. Senin aksine demen çok ön yargılı bir düşünce olmuş, açıkçası bu karşındakinin bilgi seviyesini ve deneyimlerini küçümsemek olur, benim kendimi geliştirmediği nereden biliyorsun da bunu yazabiliyorsun ki? Bu kadar kolay bulunabileceğini düşünmen beni biraz bilgisiz ya da deneyimsiz olduğun fikrine itti, sen de fark etmişsindir bunu herhalde.

Siber Güvenlik dersleri 2. dönem başlıyor. Yani okulda daha bunun eğitimini almadım. Ama bir miktar bilgi birikimim var. Kitaplar okuyorum, etkinliklere katılıyorum vesaire. Okulunu okumak şart değil kısaca.
Ben de mesajımda bunu anlatmaya çalışmıştım. Yüksek öğrenim olarak siber güvenlik okumak yetmiyor, üstüne kendin çalışman gerekiyor. Bu tarz okumalar ve çalışmalar yapıyorsan ne güzel, kendini geliştiriyorsun demektir.

Senin aksine demen çok ön yargılı bir düşünce olmuş, açıkçası bu karşındakinin bilgi seviyesini ve deneyimlerini küçümsemek olur, benim kendimi geliştirmediği nereden biliyorsun da bunu yazabiliyorsun ki?
"Yapamıyorum" kelimesinden o anlaşılıyor. "Çalışıyorum" desen söylemek istediğin şey anlaşılırdı.
Bu kadar kolay bulunabileceğini düşünmen beni biraz bilgisiz ya da deneyimsiz olduğun fikrine itti, sen de fark etmişsindir bunu herhalde.
Cümlen devrik, demeye çalıştığın şey anlaşılmıyor. Ve tekrar söylüyorum, ben aşırı bilgili ve deneyimli olduğumu savunmadım. Öğrenmeye çalışıyorum.

"Yapamıyorum" kelimesinden o anlaşılıyor. "Çalışıyorum" desen söylemek istediğin şey anlaşılırdı.

Cümlen devrik, demeye çalıştığın şey anlaşılmıyor. Ve tekrar söylüyorum, ben aşırı bilgili ve deneyimli olduğumu savunmadım. Öğrenmeye çalışıyorum.

Önce bir IP'sini bulacak ondan sonra yerini %100 olmayan bir doğrulukta tahmin edecek o kadar kolay değil o işler. IP'yi nasıl alacaksın?

Anlatmak istediğimi anlamamışsın, bir sistemin açığını bulmak hiç kolay değil. Dediğim gibi özellikle güncel işletim sistemlerinde bulmak imkansıza yakın. Buna exploit yazabilecek yılda 1 ya da 2 tane çıkar. Ben kendimi sana öve öve anlatmadım farkındaysan, ana ilgi alanım bu değil, benimkisi ilgi meselesiydi.
Gayet anlaşılıyor. İlk yazdığın mesaja cevaben, senin konu hakkında bilgin olmadığı çıkarımını yaptım. Birini kolayca bulabileceğini söylüyordun, ben de sana mesajımda paragraf dolusu anlattım neden kolayca bulunamayacağını. Neden efendi gibi hatanı kabul etmeyip hala üste çıkma çabasındasın anlamış değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı