Kali Linux zararı var mı?

Ümit Rahim

Hectopat
Arkadaşlar ben Kali Linux kuracağım fakat bazı yerlerde gördümki ama anlamadıgım Kali Linux indirince işletim sistemi Linux oluyor mu? İndirirsem zorlanır mıyım Kali Linux'dan direk kendi bilgisayara nasıl geçilir? Son olarak zararı var mı varsa nelerdir?

Öncelikle şunu sorayım, Kali Linux'u neden kuracaksınız? Zaten indirince olma gibi bir şey yok, PC'nize Kali formatı atmanız gerekiyor. Geçmek için Dual Boot yapabilirsiniz, bilgisayarı açtığınızda Windows veya Kali ile açmayı seçebilirsiniz.

Tekrar büyük soru, geçme sebebiniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben Kali Linux kuracağım fakat bazı yerlerde gördümki ama anlamadıgım Kali Linux indirince işletim sistemi Linux oluyor mu? İndirirsem zorlanır mıyım Kali Linux'dan direk kendi bilgisayara nasıl geçilir? Son olarak zararı var mı varsa nelerdir?
Meramınızı tam anlatamadınız sanırım. Kali Linux kurarsanız Linux olmuş olur ama nasıl ve nereye kuracağınıza bağlı.

Kali Linux, Debian tabanlı bir Linux kurulumudur. Zarar olarak sizin çevreye veya sitelere zararınız olabilir. Tam tersi şekilde açık bularak, penetrasyon testleri yaparak yardımcı da olabilirsiniz. Ancak Linux olmasına rağmen diğer sistemler gibi amacı sunucu kurmak ya da internette gezinmek gibi değildir. Normal bilgisayar dediğiniz Windows ise dual boot ile açılış yöntemi seçebilir, istediğiniz zaman Windows'u açabilirsiniz.

Eğer sadece öğrenmek veya kendime ufuk açacağım diyorsanız Oracle Virtual Box ile sanal bir Kali Linux kurulumu yapıp kullanmanızı öneririm.

Çoğu kişi "heçkır" olmak için linux'u hiç anlamadan kali linux gibi işlere bulaşıp işletim sistemini yanlışlıkla silebiliyor, yanlış disklere format atabiliyor. Tecrübe kazanmanız açısından sanal makineye kurup ardından gerekirse işletim sistemi olarak kullanmanızı öneririm.

Ben Kali'yi denemek için USB Live olarak çalıştırmıştım. Denemek için size önerebilirim. Ama yaptığınız değişiklikler kaydolmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı