Kali Linux'un MBR mi GPT olduğu nasıl öğrenilir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

o1Poseidon

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Kali Linux kurdum ana bilgisayarıma. İkinci laptopumda da Kali Linux var fakat ben buna Windows kuracağım bilgisayarımın özellikleri bunlar.
Marka: Dell n5110.
CPU: i3 3210.
RAM: 3GB.
GPU: GT 555m galiba.

Bu sabah Rufus ile flashıma Windows 8.1 MBR FAT32 olarak yazdırdım ISO'yu fakat boot ederken ekran karıncalaştı. Sebebini araştırdığımda ise Rufus'taki ayarların uyumsuz olduğuna vardım. Sizde MBR mi GPT mi yapayım?

Yani Kali Linux'ta bilgisayarımın MBR mi GPT mi olduğunu nasıl öğrenirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Kali Linux kurdum ana bilgisayarıma. İkinci laptopumda da Kali Linux var fakat ben buna Windows kuracağım bilgisayarımın özellikleri bunlar.

Bu sabah Rufus ile flashıma Windows 8.1 MBR FAT32 olarak yazdırdım ISO'yu fakat boot ederken ekran karıncalaştı. Sebebini araştırdığımda ise Rufus'taki ayarların uyumsuz olduğuna vardım. Sizde MBR mi GPT mi yapayım?

Hocam Windows kuracaksanız GPT yazmalısınız.

MBR ve GPT anakartın ile alakalı diye biliyorum. GPT sanırım yeni sistemlerde, MBR ise eski sistemlerde kullanılıyor. Fakat mesela örnek veriyorum MBR sisteme USB ile GPT Windows kurmayı denersen Rufus bir hata veriyor bilgisayarı başlattıktan sonra kardeş bu MBR diye. Sende bu hatayı vermediyse ISO dosyası bozuk demektir.
MBR ve GPT anakartın ile alakalı diye biliyorum. GPT sanırım yeni sistemlerde, MBR ise eski sistemlerde kullanılıyor. Fakat mesela örnek veriyorum MBR sisteme USB ile GPT Windows kurmayı denersen Rufus bir hata veriyor bilgisayarı başlattıktan sonra kardeş bu MBR diye. Sende bu hatayı vermediyse ISO dosyası bozuk demektir.
Fakat emin olmak için bir de MBR ile dene.

PC UEFI ise şiddetle GPT'yi tercih ediyorum.

PC üretim tarihi 2010 yılının üzerinde ise büyük olasılıkla UEFI'dir.

Fakat emin olmak için bir de MBR ile dene.

Hocam evet anakartla alakalı bir şey ama, benim bildiğim GPT eski, MBR yeni sistemler için. Çünkü ben 8 ya da 7 yıllık bir bilgisayara hep GPT kuruyorum ve sorun olmuyor. Bir ara MBR denemiştim, bilgisayar arkadaşın dediği gibi karıncalandı. Başka bir bilgisayarım daha var, o daha 1 yıllık. Anakartı Gigabyte B450M-H ve ona GPT kurmaya çalıştığımda yine karıncalandı fakat MBR kurunca direk kuruldu. (İki bilgisayarda da UEFI vardı.)

Hocam evet anakartla alakalı bir şey ama, benim bildiğim GPT eski, MBR yeni sistemler için. Çünkü ben 8 ya da 7 yıllık bir bilgisayara hep GPT kuruyorum ve sorun olmuyor. Bir ara MBR denemiştim, bilgisayar arkadaşın dediği gibi karıncalandı. Başka bir bilgisayarım daha var, o daha 1 yıllık. Anakartı Gigabyte B450M-H ve ona GPT kurmaya çalıştığımda yine karıncalandı fakat MBR kurunca direk kuruldu. (iki bilgisayarda da UEFI vardı.)

Hocam konuyu hortlatmışsınız :D Bu arada sorunu çözdüm deneme yanılma ile.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı