Kaliteli bir mouse nasıl olmalı?

Setro

Hectopat
Daha fazla  
Selam. Önümüzdeki günlerde bir mouse almayı düşünüyorum ve bu fareyi hızlı çevirdiğimde bir sorun yaşamak istemiyorum. Şu an Rampage SMX-R22 Phoenix mouse kullanıyorum. Mouseyi hızlı çevirdiğimde algılamıyor ve bu hareketi yapamıyorum. Bu yeni alacağım mousedeki hangi özellik sayesinde hızlı çevirdiğimde bir sorun yaşamam? Ekstra olarak diğer özellikleri nasıl olmalı?

Hızlı optik ve lazer bir mouse işinizi görecektir, razer deadhadder modelleri ve zowie serisi kullanmış ve hala kullanan biri olarak bu markalara bakabilirsin.

• Sensörü iyi olmalı.
  • Skatez kalitesi iyi olmalı.
  • Hafif olmalı. (Tercih meselesi.)
  • En kötü örgü kablolu olmalı.
  • Yazılım desteği olmalı.
  • Switchleri iyi olmalı.

Üstteki yoruma ek olarak •Tutuşun ergonomik kavrayışı olması •Fiyat

Ambidextrous olması ergonomik olmasına engel olmamalı. Mesela kullandığım (Viper8k) farenin sensörü çok iyiyken tutuşu kavraması pek ergonomik olmamış.

En ve boy uzunluğunun yerden yüksekliğine oranı biraz orantısız fazla olmuş bence. Bu kadar yere yakın yükseklikte bir fare en ve boy uzunluğu olarak daha az olabilirmiş.

Teflon kalitesi olarak ortalama. Ana tuşlar sert ve gürültülü. Tiz ama şiddetli bir tıklama sesi var. Ağırlığı da daha hafif olabilirdi.

Fazladan tuşlar olması, yazılımından atama yapmak oyun veya genel bilgisayar kullanımını daha kolaylaştırıyor.

8000 Hertz ayarlayınca fareyi her hareket etirirken aşırı giriş gecikmesi oluşuyor. En fazla 2000'de kullanılabilir şimdilik
650 IPS 50G olması daha bir tepkisellik ve yüksek doğruluk hissi uyandırdı bende ama ben çok düşük segment bir sensör olan Avago3050'den geçtim. Bu yüzden 650/50 kadar yüksek olmasa bile biraz daha düşük değerli diğer üst segment (mesela 400/40) sensörlerdeki farkın da gözle görülecek bir fark oluşturacağını düşünmüyorum ergonomi kadar. Tabiki etkileyecektir. Ama fiyat da işin içine giriyor. Tam aradığım ergonomi olmasa da sensör ve optik tuşların tepkime süresinden dolayı FPS oyunlarındaki performansımı biraz arttırdı, masaüstü kullanımı da isabetlileşti.
Ben 1400lerden 564,99₺'ye düşünce almıştım. 150-200 daha da düşük olabilirdi. Bence baştaki fiyatın yüksekliği de stok sorunu olmasından heralde.
Razer'in yeni 750 IPS sensörlü kablolu faresi de yakında 1000 liranın altına düşer bir kampanyada. Razer fare fiyatları aşırı dalgalı. Pazar doysun öyle alınır çünkü fiyat mecbur düşecek. Ama değmez bence Viper V2 Pro'nun da ergonomik tasarımı da aynı. (Şimdi baktım kablosuzmuş, o zaman hiç alınmaz, fiyatına değmez. 750 tarama hızı yapmışlar ama bunun yarısı havada eriyerek bilgisayara ulaşacak, kablolu da kullanılabiliyor ama pil ağırlığı ve pil bitme sorunu cabası, kablolu da kullanılabilidiği için çok amaçlı olduğu için fiyat abartı, bu özelliği kullanmayan kişi için gereksiz harcama olur, hem kablosuz hem bu sensör birlikte lüks + kavraması pek ergonomik değil, aynı tasarım gibi geldi bana)

Yeni konular

Geri
Yukarı