Kaliteli Müzik Deneyimi İçin Gerekenler Nedir?

Verdiğiniz linkler vs nette de bakarak şunu gördüm sony-hidizs olarak verdiğiniz walkman/playerlar bütçem için uygun ve suan içinde daha çok bu fiyat aralıgında kapasite artırımı düsünüyorum.

Kolay ulaşır ve fiyat konusunda da avantajlı oldukları için benim de beğendiğim bu iki seçeneği ilaveten paylaşmıştım.
SONY bu iş için ciddi çaba gösteriyor, lisanslı teknolojileri ile sektörde en iyisi belki de. Doğal olarak ülkemizde satılmayan en üst seviye WM12Z Walkman modelinin satış fiyatı 3.000$.
sony walkman aldık üstüne de Sony WH-1000XM4 kulaklık aldık. Ekosistem tamam mı yoksa "kulaklıkta dönüştürücü olmadıgı için" ortada mı kalıyoruz?

SONY gürültü engelleme modunun IER-NW500N-IER-NW500NBME kablolu kulaklık ile birlikte kullanıldığında devreye sokulabileceğini belirtmiş. Bu kulaklık, aynı walkman modelinin 32GB ve üstü opsiyonlarında kutuda beraber geliyor ancak 16 GB de yok.
Ayrıca satın almak istediğinizde 130$ gibi fiyatlar gördüm.

WH-1000XM4 yerine SONY MDR 1AM2 daha mantıklı olabilir. Sizin bahsettiğiniz blutooth ile çalışan, içinde ses işlemcileri olan bir sistem. Kablolu olarak kullanımı da mevcut diye gördüm. (Pasif kullanım - var denmiş) Ancak burada dikkat edilmesi gereken mevzu;
Kablolu olarak bağlandığında ses işlemcisi By-pass olup devre dışı kalıyor mu? kalmıyor mu?
Çünkü biri walkman da, diğeri kulaklıkta üst-üste binen iki preamp; gain in artmasına ve seste distortiona yol açacaktır. Tamam firma kendi ürünlerinde bunu düşünerek muhtemelen seviyeyi minimuma çekse de, kullandığımız cihazın preampının ürettiği kaliteli analog sesi neden tekrar dijital bir işleme tabi edelim? O zaman ne anlamı kalıyor bu cihaza para vermenin?

Böyle bir cihazda analog sinyali kaybetmemek için kablolu ve ses özelliği güçlü, içinde elektronik devre bulundurmayan analog kulaklık kullanılması gerekir.

Hidizs de herhangi bir dönüştürücüye gerek olmadan 3.5mm ve 2.5mm jack girişli kulaklıkları kullanabiliyorsunuz. SONY de bu özellik yok.
SONY AW-100 Modelinde mümkün ama NW-55 de Tidal gibi MQA erişimli bir uygulamayı yüklemek mümkün mü değil mi? Onu bilmiyorum ( Hidizs tanıtımlara tidal görsellerini kullanmış sanki) Eğer kendi playerları ile müzik dinleyecekseniz yüksek ses kalitesine sahip dosyaları bulup aktarmak size kalıyor.

Son düzenleme:
Öncelikle, telefondan alacağın kalite telefonun sahip olduğu ses kartıyla doğrudan alakalıdır. Telefonunuz kötüyse kulaklığınız iyi de olsa kalitede bariz bir şekilde eksiklik olduğunu hissedeceksiniz. Aynı şekilde iyi ses kartı olan bir telefona da normal bir kulaklık takarsanız aynı sorunu yaşarsınız. Telefondan dinlerken yüksek performans almak istiyorsanız iPhone'dan şaşmayın. En iyi ses kartlarına kesinlikle Apple sahip. Kulaklık olarak da Sennheiser ve Beats markaları iyidir. (Beats'e kötü diyen kesim var bunu neden diyorlar bilmiyorum. Genelde mid ve high frekanslarının biraz kötü olduğunu söylüyorlar ve bu anlayışla karşılanabilir ama rap dinleyen biri olarak low frekansların -halk ağzında "bass"- çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Mid ve highlar da gayet iyi bana sorarsanız)Telefondan dinlerken yapmanız gerekenler bunlar. Ha bir de , sakınola "booster" tarzı uygulamalar kullanmayın. Kaliteyi rezil eder. Sadece telefona gömülü olan ses arttırıcı uygulamalar varsa onları kullanın onlar güzel olabiliyor.(Her telefonu bilmem ama Xiaomi'ninki çok başarılı,adı ses yükseltici olarak geçse de özünde kaliteyi yükseltme odaklı bir ayar). Ayrıca şarkı dinlerken ekolayzır ile oynamamanızı tavsiye ederim. Zaten dinlediğiniz şarkılar profesyonel ses mühendisleri tarafından düzenleniyor ve en iyi şekilde sunuluyor. Bir de kulaklık alırken bluetooth alacaksanız kablolu da kullanılabilenlerden alın. Kablolu kullanım kat kat daha yüksek kalite ile dinlemenizi sağlar.Bir prodüktör olarak size telefondan şarkı dinlerken yapmanız gerekenler hakkında söyleyebileceklerim bunlar. Bilgisayarda dinlerken ise ses kartı kullanarak dinlerseniz çok daha iyi kalite elde edersiniz. İngilizcesi "audio interface" tir. Ses kartları ses kaydı yaparken arabirim olarak kullanılır ve sesi daha iyi duymanızı da sağlar. Direkt tüm sesi işler. İşin özeti; Apple ürünlerin ses kartı iyi, kulaklık için Sennheiser ve Beats iyi, telefonda booster uygulama kullanmayın(telefona gömülü uygulamalar hariç bazıları iyi oluyor),şarkılara ekolayzır uygulamamaya özen gösterin, bilgisayarda ise ses kartı kullanın.

Konu kısmen hortlamış oldu, @fbfrkn ne yaptınız? :)

@tumer3k Ellerinize sağlık güzel yazmışsınız. Giriş seviyesi bir Sennheiser kulaklık ve iPhone ile bile harika sonuçlar alınabiliyor. Bunun dışında LG'nin bazı telefonlarının da ses çıkışı iyi.

@tumer3k Ellerinize sağlık güzel yazmışsınız. Giriş seviyesi bir Sennheiser kulaklık ve iPhone ile bile harika sonuçlar alınabiliyor. Bunun dışında LG'nin bazı telefonlarının da ses çıkışı iyi.
Sennheiser ürünlerinin arasında uçuk farklar göremezsiniz en ucuzu bile pahalı olan kadar iyi performans verir neredeyse. Bir de iPhone varsa ne güzel. Mis gibi yani , alabileceğiniz en iyi kalite neredeyse bu :)

Öncelikle, telefondan alacağın kalite telefonun sahip olduğu ses kartıyla doğrudan alakalıdır. Telefonunuz kötüyse kulaklığınız iyi de olsa kalitede bariz bir şekilde eksiklik olduğunu hissedeceksiniz. Aynı şekilde iyi ses kartı olan bir telefona da normal bir kulaklık takarsanız aynı sorunu yaşarsınız. Telefondan dinlerken yüksek performans almak istiyorsanız IPhone'dan şaşmayın. En iyi ses kartlarına kesinlikle Apple sahip. Kulaklık olarak da Sennheiser ve Beats markaları iyidir. (Beats'e kötü diyen kesim var bunu neden diyorlar bilmiyorum. Genelde mid ve High frekanslarının biraz kötü olduğunu söylüyorlar ve bu anlayışla karşılanabilir ama rap dinleyen biri olarak Low frekansların -halk ağzında "bass"- çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Mid ve High'lar da gayet iyi bana sorarsanız)telefondan dinlerken yapmanız gerekenler bunlar. Ha bir de, sakınola "booster" tarzı uygulamalar kullanmayın. Kaliteyi rezil eder. Sadece telefona gömülü olan ses arttırıcı uygulamalar varsa onları kullanın onlar güzel olabiliyor.(her telefonu bilmem ama Xiaomi'ninki çok başarılı, adı ses yükseltici olarak geçse de özünde kaliteyi yükseltme odaklı bir ayar). Ayrıca şarkı dinlerken ekolayzır ile oynamamanızı tavsiye ederim. Zaten dinlediğiniz şarkılar profesyonel ses mühendisleri tarafından düzenleniyor ve en iyi şekilde sunuluyor. Bir de kulaklık alırken Bluetooth alacaksanız kablolu da kullanılabilenlerden alın. Kablolu kullanım kat kat daha yüksek kalite ile dinlemenizi sağlar. Bir prodüktör olarak size telefondan şarkı dinlerken yapmanız gerekenler hakkında söyleyebileceklerim bunlar. Bilgisayarda dinlerken ise ses kartı kullanarak dinlerseniz çok daha iyi kalite elde edersiniz. İngilizcesi "Audio interface" tir. Ses kartları ses kaydı yaparken arabirim olarak kullanılır ve sesi daha iyi duymanızı da sağlar. Direkt tüm sesi işler. İşin özeti; Apple ürünlerin ses kartı iyi, kulaklık için Sennheiser ve Beats iyi, telefonda booster uygulama kullanmayın(telefona gömülü uygulamalar hariç bazıları iyi oluyor),şarkılara ekolayzır uygulamamaya özen gösterin, bilgisayarda ise ses kartı kullanın.

@tumer3k ellerinize sağlık güzel yazmışsınız. Giriş seviyesi bir Sennheiser kulaklık ve iPhone ile bile harika sonuçlar alınabiliyor. Bunun dışında LG'nin bazı telefonlarının da ses çıkışı iyi.

Öncelikle belirteyimki son 2 haftadır hem çok yoğun bir süreçteydim hem de telefonumu tamire göndermem gerekti, bu nedenle konu ile ilgilenemedim, kusura bakmayın lütfen.
Henüz alım yapmadım, DAC+kulaklık mı yoksa dap+kulaklık mı almalıyım onu düsünüyorum. Önüme DAC olarak; Q5s+kulaklık, chord mojo + kulaklık, ifi Audio Micro idsd Black label + kulaklık, marantz HD DAC1+ kulaklık seçenekleri çıktı. Ya da fiio M11 Pro dap + kulaklık seçeneği var. Mesela M11 Pro ile kulaklık olarak fiio FH7'nin mükemmel uyumu oldugundan bahsetmişler. İkisini suanda sıfır olarak 8500 TL'ye alabilirim, ilanlara göre söylüyorum.

Telefonum Xiaomi POCO F2 Pro, en güncel işlemciye sahip. Laptopta yenilemiştim birkaç hafta önce. Fakat ben direkt bunlardan müzik dinlemek yerine kalite artırımı düsünüyorum bu nedenle konu açtım. Yani bir DAC ile @tumer3k bahsettiğiniz ses kartı meselesi çözülmüyor mu?
Kulaklık olarak zaten kablolu bir kulaklık almayı düsünüyorum. Bu arada in ear kulaklıklar ile normal kulak üstü kulaklıklar arasında kalite farkı ve mı? Ne düzeyde? Yani normal kulak üstü kulaklıklarda o boyutlarda kullanılan sistem in ear kulaklıklarda o ufak boyutlara taşınabilir mi?

Bu arada in ear kulaklıklar ile normal kulak üstü kulaklıklar arasında kalite farkı ve mı? Ne düzeyde? Yani normal kulak üstü kulaklıklarda o boyutlarda kullanılan sistem in ear kulaklıklarda o ufak boyutlara taşınabilir mi?
Kısmen var diyebiliriz diye düşünüyorum zira kulak üstünde sahne başarımı, detay ayrımı ve bass'ların vuruculuğu daha yüksek oluyor genelde.

Öncelikle belirteyimki son 2 haftadır hem çok yoğun bir süreçteydim hem de telefonumu tamire göndermem gerekti, bu nedenle konu ile ilgilenemedim, kusura bakmayın lütfen.
Henüz alım yapmadım, DAC+kulaklık mı yoksa dap+kulaklık mı almalıyım onu düsünüyorum. Önüme DAC olarak; Q5s+kulaklık, chord mojo + kulaklık, ifi Audio Micro idsd Black label + kulaklık, marantz HD DAC1+ kulaklık seçenekleri çıktı. Ya da fiio M11 Pro dap + kulaklık seçeneği var. Mesela M11 Pro ile kulaklık olarak fiio FH7'nin mükemmel uyumu oldugundan bahsetmişler. İkisini suanda sıfır olarak 8500 TL'ye alabilirim, ilanlara göre söylüyorum.

Telefonum Xiaomi POCO F2 Pro, en güncel işlemciye sahip. Laptopta yenilemiştim birkaç hafta önce. Fakat ben direkt bunlardan müzik dinlemek yerine kalite artırımı düsünüyorum bu nedenle konu açtım. Yani bir DAC ile @tumer3k bahsettiğiniz ses kartı meselesi çözülmüyor mu?
Kulaklık olarak zaten kablolu bir kulaklık almayı düsünüyorum. Bu arada in ear kulaklıklar ile normal kulak üstü kulaklıklar arasında kalite farkı ve mı? Ne düzeyde? Yani normal kulak üstü kulaklıklarda o boyutlarda kullanılan sistem in ear kulaklıklarda o ufak boyutlara taşınabilir mi?
DAC ne bilmiyorum siz ne için alacaksınız DAC'ı? Yanlış anlamadıysam büyük paralar dönecek ve bence telefondan müzik dinlemek için bu paralar çok ama çok gereksiz. O paraya gider kaliteli ses sistemi alır üstüne ses kartı alır üstüne bir de Beats studio 3 alırsınız. Yani DAC dediğiniz ne bilmiyorum ama telefondan müzik dinlemek için 8500 tl sarf etmek ciddi anlamda gereksiz. Keşke o kadar param olsa da kendime odama stüdyo kursam diye hayal ediyorum ben , öyle düşünün. O paraya Scarlett Solo 3 alırım KRK marka 2 tane stüdyo monitörü(hoparlörlere monitör de deniyor yani hoparlörden bahsediyorum)alırım müzik zevkini 6-7 bin Tl civarına zirvelerde yaşatır onlar zaten. Kalan 1500-2000 tl ye de Beats studio 3 alırım. Zaten telefonunuzun ses kartı da orta seviye ya da iyidir diye düşünüyorum hiçbir fikrim yok. Yani hem evde stüdyo ortamı yaratmak üstüne güzel bi kulaklık almak varken asla gidip de sadece telefondan dinlemek için o paraları harcamam. Bu arada. "Telefonumun işlemcisi iyi" demişsiniz de önemli olan içindeki ses kartı. İşlemciyle alakalı olmadığını düşünüyorum büyük ihtimalle de öyle. En iyi ses kartları da iPhone'da. Ama sizin telefonunuz da yeterli olacaktır bence. iPhone çok iyi ama çok pahalı o yüzden iPhone almak yerine gider krk+scarlett solo 3 alırsınız.
DAC ne bilmiyorum siz ne için alacaksınız DAC'ı? Yanlış anlamadıysam büyük paralar dönecek ve bence telefondan müzik dinlemek için bu paralar çok ama çok gereksiz. O paraya gider kaliteli ses sistemi alır üstüne ses kartı alır üstüne bir de Beats studio 3 alırsınız. Yani DAC dediğiniz ne bilmiyorum ama telefondan müzik dinlemek için 8500 tl sarf etmek ciddi anlamda gereksiz. Keşke o kadar param olsa da kendime odama stüdyo kursam diye hayal ediyorum ben , öyle düşünün. O paraya Scarlett Solo 3 alırım KRK marka 2 tane stüdyo monitörü(hoparlörlere monitör de deniyor yani hoparlörden bahsediyorum)alırım müzik zevkini 6-7 bin Tl civarına zirvelerde yaşatır onlar zaten. Kalan 1500-2000 tl ye de Beats studio 3 alırım. Zaten telefonunuzun ses kartı da orta seviye ya da iyidir diye düşünüyorum hiçbir fikrim yok. Yani hem evde stüdyo ortamı yaratmak üstüne güzel bi kulaklık almak varken asla gidip de sadece telefondan dinlemek için o paraları harcamam. Bu arada. "Telefonumun işlemcisi iyi" demişsiniz de önemli olan içindeki ses kartı. İşlemciyle alakalı olmadığını düşünüyorum büyük ihtimalle de öyle. En iyi ses kartları da iPhone'da. Ama sizin telefonunuz da yeterli olacaktır bence. iPhone çok iyi ama çok pahalı o yüzden iPhone almak yerine gider krk+scarlett solo 3 alırsınız.
Sanırım DAC dediğiniz şey de ses kartı gibi bir şeymiş açıkçası pek bilgim yok

Hocam hatırlarsanız size Burak Şolt ve The Odyofil isimli iki arkadaşla iletişime geçmenizi önermiştim. Onlarla konuştunuz mu? Çünkü The Odyofil'in yanlış hatırlamıyorsam birçok DAC incelemesi vardı. O videolardan birinin altına yazarsanız cevaplar diye düşünüyorum.

Keşke o kadar param olsa da kendime odama stüdyo kursam diye hayal ediyorum ben , öyle düşünün. O paraya Scarlett Solo 3 alırım KRK marka 2 tane stüdyo monitörü(hoparlörlere monitör de deniyor yani hoparlörden bahsediyorum)alırım müzik zevkini 6-7 bin Tl civarına zirvelerde yaşatır onlar zaten.
Piyasanın en verimsiz ses kartını kimler alıyor diye merak ediyordum sayenizde buldum. Scarlett en kötü gecikme ve işleme kalitesine sahiptir.
Referans monitörleri Müzik dinlemeye uygun değildirler. Bu monitörlerin flat EQ özeelliği hissiyatsız ve hacimsiz sesler duymanıza sebep olur.

En iyi ses kartları da iPhone'da.
Hayır Iphone un böyle bir iddiası yok. Apple zaten ses kartı ya da işlemcilerini üretmiyor. SONY ve bir çok Hi-rez player var piyasada Apple dan kat kat üstün.

DAC ne bilmiyorum siz ne için alacaksınız DAC'ı? Yanlış anlamadıysam büyük paralar dönecek ve bence telefondan müzik dinlemek için bu paralar çok ama çok gereksiz.
Madem DAC nedir bilmiyorsunuz; "gereksiz olduğuna" dair de bir yorum yapamazsınız.

Piyasanın en verimsiz ses kartını kimler alıyor diye merak ediyordum sayenizde buldum. Scarlett en kötü gecikme ve işleme kalitesine sahiptir.
Referans monitörleri Müzik dinlemeye uygun değildirler. Bu monitörlerin flat EQ özeelliği hissiyatsız ve hacimsiz sesler duymanıza sebep olur.

Hayır Iphone un böyle bir iddiası yok. Apple zaten ses kartı ya da işlemcilerini üretmiyor. SONY ve bir çok Hi-rez player var piyasada Apple dan kat kat üstün.

Madem DAC nedir bilmiyorsunuz; "gereksiz olduğuna" dair de bir yorum yapamazsınız. Niye
Niye saldırma amacıyla bir mesaj yazdınız anlamadım ama ben DAC için o kadar para vermek gereksiz dedim ve ne olduğunu bilmediğimi zaten söyledim. 8500 tl gibi bir paradan bahsediliyor o paraya stüdyo kurulur dedim. Beğenmediğiniz ses kartını Pop Smoke'a prodüktörlük yapan bir adam kullanıyor adama bizzat Instagramdan yazdım canlı yayında soru cevapta ve Scarlett Solo 3 kullandığını söyledi. Beğenmediğiniz stüdyo monitörleri dünyanın en iyi prodüktörleri tarafından kullanılıyor. Burda tek haklı çıkabileceğiniz konu iPhone ile alakalı olan fakat onda da "iPhone'un en iyi olduğu hakkında bir iddiası var" demedim. iPhone rakipsiz dedim ve Sony ürünleri de kullandım ses deneyimi daha kötüydü en çok dinlerken zevk aldığım iPhone'du. Ayrıca rap dinlediğimi söylemiş olmam lazım ve bütün müzik endüstrisi şarkıyı üretirken iPhone'da nasıl duyulduğuna çok önem veriyor ve iPhone bu açıdan da önde. En basitinden aklıma gelen bir örnek , sırf iPhone'da low-mid frekansların duyumu harika olduğu için low-mid frekansları yükselten bir prodüktör görmüştüm ve cidden bana kalırsa çok etkili olmuştu şarkı zaten 500 milyon dinlendi işi bilen kişiler yapıyor. Yorum yapmadan önce mesajları düzgün okumanızı rica ediyorum , Apple şirketinin böyle bir iddiası var falan da demedim sırf muhalefet olmak için boş laf atmanıza gerek yoktu. Beğebmediğiniz ürünleri prodüktörler kullanıyor ve onlara yetiyorken sadece dinleyici birine yetmeyeceğini iddia etmeniz garip.

Yeni konular

Geri
Yukarı