Kaliteli termal macun önerisi

Bu ülkede niye herkes her şeyi direkt anlıyor ? Ben şunu demek istedim, işlemci 90-100 derece arasında çalışacak zaten kaliteliyi sürsen 90 olur normal sürsen 95-100 olur ama her türlü yüksek ısıda çalışır. Arkadaş büyük ihtimalle termal macun ile ısısının 90 derece altına inmesini bekliyor bende macunun büyülü bir şey olmadığını belirtmek istedim.

Her türlü içindeki macunu çöp edeceğim, aptal servis soğutucu bloğu nasıl taktıysa laptopa tıkır tıkır ötüyor fanın biri sürekli, diğerinde ötmüyor. 95 çalışmasını istemiyorum 90 düşürür diye düşünüyorum en iyi olanları. 95 dereceye sabitliyor yoksa sürekli throttling yapıyor. Sıvı metali geçmişte bu yüzden uygulamıştım. Ancak ne bileyim blok üzerinde kuruyacağını.

Bunu alabilirsin. Sıvı metalden çok anlamıyorum fakat öneriliyor. Gazoz dökmek gibi hatalar yapmadığınız sürece gerçekten işe yarar. Gazoz döktüğünğzde bir şey olsun istemiyorsanız stant alabilirsiniz. Biraz daha üste durur böylece sorun teşkil etmez.

Sıvı metal mi? Asla. Gazoz dökme ile alakası yok. Sıvı metal soğutucu blokta temizlenmemek üzere sert şekilde kuruyor.

Yanlış atıldı.

Sıvı metal mi? Asla. Gazoz dökme ile alakası yok. Sıvı metal soğutucu blokta temizlenmemek üzere sert şekilde kuruyor.

Eksik okumuşum pardon. Sıvı metal kuruması nasıl bir şey. Nasıl yaşanıyor bilmiyorum. Ufak bir araştırma sonucu sebeplerini size aktarabilirim. Ama dediğim gibi. Sıvı metal dışında hiçbir şey sana yardım etmeyecek. Bilgisayarın altına stant koysan Max 1 derece, yeni termal macun sürersen Max 5 derece fark edecek. Termal macun yenilemek dışında bir şey yapamazsın o işlemciye. 95 derece onun asıl çalışma sıcaklığı zaten. Anormal bir sıcaklık yok ortada.

Yanlış atıldı.

Eksik okumuşum pardon. Sıvı metal kuruması nasıl bir şey. Nasıl yaşanıyor bilmiyorum. Ufak bir araştırma sonucu sebeplerini size aktarabilirim. Ama dediğim gibi. Sıvı metal dışında hiçbir şey sana yardım etmeyecek. Bilgisayarın altına stant koysan Max 1 derece, yeni termal macun sürersen Max 5 derece fark edecek. Termal macun yenilemek dışında bir şey yapamazsın o işlemciye. 95 derece onun asıl çalışma sıcaklığı zaten. Anormal bir sıcaklık yok ortada.

95 derece asıl çalışma sıcaklığı olamaz, aynı işlemciye sahip daha soğuk laptoplar gördüm ben, 95 derece tepe noktası olduğundan throttle yapıyor, 4090 mhz ile girdiğim oyuna 2-3 el attıktan sonra bakıyorum 2800 mhz civarına düşmeye başlıyor. Kare hızları da düşüşe geçiyor. Sıvı metalin kurumasının sebebi de umrumda değil bu saatten sonra TR Q klavye + yeni soğutucu blok için 6000 TL verdikten sonra umrumda değil metaliymiş sıvısıymış. Bütçe derdim yok en pahalı en iyi soğutan termal macunlardan öneri almaya geldim.

CoolerMaster Mastergel Maker. Kendim kullanıyorum memnunum.
Sepete attım bunu araştırıyorum şuan, yorumları baya iyi görünüyor, teşekkürler.

Son düzenleme:
Evet dün aldığım Cooler Master Mastergel Maker New Edition isimli termal macun elime ulaştı ve MSI'nin orjinal muazzam ötesi macununu temizleyip sürdük (Teknik servisteki eleman öyle diyor, MSI orjinal macundan başka kullanmayın(!) diye). İşlemci ve ekran kartı için aradaki farklar aşağıdaki gibi oldu, her iki testi (önceki ve sonraki) Dead by Daylight oyununda yaptım ve 120 FPS kilidi açık 1080p High ayarlarda 120 FPS akıcı oynadım (her iki görüntü de 2. maçın sonlarında alınmış görüntülerdir) yeni macun ile, ilk dakikalardan itibaren 120 FPS'ten 100 FPS civarına düşüp sonraki maçlar 80-95 FPS dalgalı oynatıyordu sürekli power thottle girdiğinden işlemcim. Cooler Masterin bu macun sanırım bana ilaç oldu. Daha önce sıvı metal vardı Pulsar ice dragonun ancak onun iletkenliği çok yüksenlik olmasına rağmen nedense bununla aynı performansı verdi, çok iyi soğutuyor laflarına kanarak alıp sürdürttüm, taşıp akmasın diye kapton bantta çektirdim sıvı metal için, ancak boşu boşuna soğutucu bloğu yenilemek zorunda kaldım sıvı metal yüzünden, yüksek ısıdan kurumuş kalmış inanmadık bloğu istedik evde bile sıcak havya ile ısıtıp temizleyemedik. Neyse gereksiz fazla uzattım, eğer throttle yiyen gaming adı altında benim gibi dandik laptop kullanan var ise paraya azcık kıysın pahalı termal macun alsın, 93-95 dereceden nasıl 80-85 derecelere iniyor aşağıdaki gibi örneğim mevcut. Öneri yapan arkadaşlara ve bu modeli görüp almamda yardımcı olan @Forum Clerk 'e de çok teşekkürler.

islemci.png

gpu.png

Ekleme: Fanlar daha düşük devirde çalışıyor yeni macun ile, ek olarak eski macundan aldığım görüntüyü sanırım oyuna felan girmeden açmışım programı tepe watt kullanımı çok yüksek çıkmış. Birde son olarak bir not daha düşmek istiyorum elimizde yüksek iletkenliğe sahip bir termal ped yoktu eldekileri kullandık. O halde etki bu yönde. Çok daha iyi termal pedler ile biraz daha iyi sonuçlar alınabilir. (Piyasada 17 w/m-k değerlerinde felan olanlar var, kullandığımız 6 w/m-k olması lazım hatırladığım kadarıyla)

Geri
Yukarı