Kalitesiz güç kaynağı nelere sebebiyet verir?

Eren186

Femtopat
Daha fazla  
Frisby'nin dandik güç kaynağını kullanıyorum ve birkaç konumda bunun üzerine kurulu fakat spesifik olarak sormak istiyorum dandik bir PSU nelere sebebiyet verir örneğin performansa eksi katkısı olur mu? (FPS düşmesi gibi donanımlara yeteri kadar güç verilememesi WATT düşüklüğü inişli çıkışlı olması stabilizasyon sorunları gibi).

Frisby'nin dandik güç kaynağını kullanıyorum ve birkaç konumda bunun üzerine kurulu fakat spesifik olarak sormak istiyorum dandik bir PSU nelere sebebiyet verir örneğin performansa eksi katkısı olur mu? (FPS düşmesi gibi donanımlara yeteri kadar güç verilememesi WATT düşüklüğü inişli çıkışlı olması stabilizasyon sorunları gibi).

Eğer yüksek voltaj gelir de onun hepsini anakarta verirse sistemin selası okunur. Biraz bile olsa kendi içinde absorbe edecek ki sistem zarar görmesin.

Umarım FPS drop sorununu çözebilirim. (detaylı hali konularımda mevcut).

Bunun da PSU kaynaklı olması imkan dahilinde.

Bunun dışında düşük seviye ya da yetersiz bir PSU; donanımların fiziksel olarak arızalanmasından tutun da sistemin stabil çalışmaması, siyah ya da mavi ekran almanıza da sebep olabilir.

PSU'da dikkat edilmesi gereken pek çok faktör söz konusu tek başına güç yetti alıp takayım dediğinizde iş pek de çözülmüş olmuyor. Düşük yüklerde pek bir sorun olmasa da orta veya üst kapasitede soruna sebep olabilir. Ya da korumaları düzgün ayarlanmaması sebebiyle kabul edilebilir voltaj sınırı dışında çalışarak yüksek akıma (doğal olarak yüksek ısıya ve parça ömürlerinin kısalmasına) sebep olabilir. Veya daha çok kaslı kartlarda söz konusu olan güç dalgalanmalarında, PSU'nun yeterli tepkiyi verecek yapıda olmaması sebebiyle sistemin düzgün çalışmamasına sebep olma gibi pek çok konu var.

Son düzenleme:
Bunun da PSU kaynaklı olması imkan dahilinde.

Bunun dışında düşük seviye ya da yetersiz bir PSU; donanımların fiziksel olarak arızalanmasından tutun da sistemin stabil çalışmaması, siyah ya da mavi ekran almanıza da sebep olabilir.

PSU'da dikkat edilmesi gereken pek çok faktör söz konusu tek başına güç yetti alıp takayım dediğinizde iş pek de çözülmüş olmuyor. Düşük yüklerde pek bir sorun olmasa da orta veya üst kapasitede soruna sebep olabilir. Ya da korumaları düzgün ayarlanmaması sebebiyle kabul edilebilir voltaj sınırı dışında çalışarak yüksek akıma (doğal olarak yüksek ısıya ve parça ömürlerinin kısalmasına) sebep olabilir. Veya daha çok kaslı kartlarda söz konusu olan güç dalgalanmalarında, PSU'nun yeterli tepkiyi verecek yapıda olmaması sebebiyle sistemin düzgün çalışmamasına sebep olma gibi pek çok konu var.

Teşekkür ederim güzel bilgileriniz için. Yarın yeni PSU'yu takacağım önceki konumda da bahsetmiştim FPS drop olayını ona da açıklık getireceğim umarım bu sorundan kurtulabilirim.

PSU'nun performans üzerinde etkisi sıfırdır.

Sistemin çalışma toleransı içerisindeyse, yani yeteri gücü ve voltajı verirse sistem sorunsuz çalışır, yeterli gücü vermezse veya voltaj tolerans dışına çıkarsa, ani kapanma, donanım kapanması, yeniden başlatma, mavi ekran gibi sorunlarla zaten bunu belli eder.

Yani PSU kötü o yüzden az FPS veriyor gibi bir şey söz konusu olamaz.

Yani PSU kötü o yüzden az FPS veriyor gibi bir şey söz konusu olamaz.

Bu olmaz da dropları etkileyebilir bayağı. %1 ve %0.1 FPS'ler çakılabilir. Micro stuttering daha çok. 4-5 gün kadar önce buradan bir arkadaş düzgün bir modele geçince tüm drop sorunları çözüldü. O da tesadüfen, drop sorunlarını başka yerlerde arıyordu.

Yani düşününce mantıklı, ani voltaj dalgalanmalarında direkt GPU'nun alacağı gücün sağlığı oynuyor ve milisaniyelik bile olsa droplara sebebiyet veriyor. Yoksa dediğin gibi, PSU'yu iyi alayım FPS artsın diye bir şey yok.

PSU'nun kendi koruma özellikleri olmasa bile, donanımlar PSU'nun güç sorununu hiç affetmiyor, ekran kartı direkt siyah ekrana düşüyor, voltaj kısmında ise SSD'ler bile aniden kapanıyor mavi ekran veriyor.

Micro Stuttering'in sebebi, PSU'nun anlık güç dalgalanması olduğunu farzedelim, ekran kartında PSU spike dayanımının tam tersi gibi bir özellik olması lazım ki, o güç düşüşünde gelen güç kadar çalışıp, tekrar güç gelmesini beklesin, donanımlarda böyle bir özellik olduğu duymadım, görmedim, kendimde deneyimlemedim.

Arkadaşın önceki konusunda tespit yapmaya çalışıyoruz, PSU değiştirmiş herhangi bir düzelme olmamış.

@Oreki

Son düzenleme:

Geri
Yukarı