Kalitesiz PSU sisteme zarar verir mi?

berk3591

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba ben bilgisayarı alalı 5 ay oluyor.

Sistemim.

9600k işlemci, Gigabyte 1660 Ti ekran kartı, B360M anakart, 970 EVO Plus 250 GB SSD, 16 GB RAM 3000MHz.

Şimdi sormak istediğim soru şu; bana bilgisayarı toplarken 600W Dark Force dandik bir marka PSU takmışlar.

Sistemde en son oyunlarda droplar girmeye başlamıştı. Ben her türlü RAM testi, bencmark, FurMark, OCCT programları ile testleri yaptım fakat ne ekran kartında ne işlemcide ne de RAM gibi parçalarda sorun çıkmadı. En son PSU'dan yapabileceğini düşündüm ve kaliteli 650W +80 Gold PSU aldım. Sorunlarım geçti.

Sorum şu; acaba içindeki eski PSU sistemi tam besleyemediği için donmalar yapıyordu, sistemdeki parçalara ekran kartı işlemci anakart RAM vs. bir hasar bırakmış olma ihtimali var mı?

Hasar bırakmış olma ihtimali var mı?

PWR_OK sinyali yanlış olan PSU'lar elektrik kesintisi olduğunda bileşenlere yanlış voltaj veriyor. Bu yanlış voltaj kalıcı bir hasar bırakmış mıdır orasını bilmiyorum maalesef.

PWR_OK sinyali yanlış mı orasını da bilmiyorum çünkü inceleme yok.

Yani, şansınıza bağlı biraz.

Çok üst seviye ürünler de patlayabilir, çok giriş seviyesi modeller de sorunsuz kullanılabilir.

Arkadaşlar çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için. Benim sorum bu PSU'yu kullandığım süre içinde donanıma zarar vermiş olabilme ihtimali var mı? Bunu nasıl test edebiliriz? PSU değiştirdim zaten 650W +80 Gold bir PSU aldım.

Geri
Yukarı