Kalori nasıl hesaplanır?

kxokdakodoka

Picopat
Bütün her şey tamam ama şunu bir türlü yapamadım: Mesela ben 500-600 kalori açığı oluşturmak istiyorum ama yapamıyorum. Onu nasıl yapacağız? Mesela yediğim yemekleri bir tane uygulamadan yapıyorum ama o yediğim kalorilerde kaç saat spor yapmam lazım onu da bilmiyorum.

Kalori hesabını yediğin şeylerin paketlerinin arkasındaki besin degerleri kismindan hesaplayarak yapabilirsin. Kalori acigi olusturma da deneme yanilma ile yapabilirsin. Atiyorum 2000 kalori belirledin kendine. 1 hafta boyunca sabit 2000 alip kilondaki degisime bak. Eger ayniysa biraz daha kalori azalt, azalmaya basladiysa dogru yoldasin.

1 saatten fazla spor genel spor yapan kişilere önerilmiyor. Kalori hesabını da ağırsağlam sitesinden yapabilirsiniz ama kalori açığı oluşturarak kilo vermek zor bir iştir çünkü kas kaybetmemek için çok önemli bir ayarlama yapman lazım. Bir de 600 kalori biraz fazla bir açık gibi geldi. Eğer yeni yapıyorsan 100-200 kalori açığıyla başlaman sağlığın açısından daha iyi olacaktır.

1 saatten fazla spor genel spor yapan kişilere önerilmiyor. Kalori hesabını da ağırsağlam sitesinden yapabilirsiniz ama kalori açığı oluşturarak kilo vermek zor bir iştir çünkü kas kaybetmemek için çok önemli bir ayarlama yapman lazım. Bir de 600 kalori biraz fazla bir açık gibi geldi. Eğer yeni yapıyorsan 100-200 kalori açığıyla başlaman sağlığın açısından daha iyi olacaktır.

Hocam benim spor saati 4.5 saat ama arada sırada ara öğün ya da ana öğün saatleri çıkıyor ara öğün yerken 25 dk bekliyorum ana öğünü yerken 1 saat sonra yapıyorum ama 1 ana öğünde 2 saat sonra yapıyorum 2 ana öğünde 1 saat sonra yapıyorum 1-2 ara öğünde onlarda 25 dk 3 ana yemek ve ara öğünü saymıyorum çünkü 17:00'de zaten spor bitiyor hocam ondan sonrası spor yapmıyorum.

Hocam benim spor saati 4.5 saat ama arada sırada ara öğün ya da ana öğün saatleri çıkıyor ara öğün yerken 25 dk bekliyorum ana öğünü yerken 1 saat sonra yapıyorum ama 1 ana öğünde 2 saat sonra yapıyorum 2 ana öğünde 1 saat sonra yapıyorum 1-2 ara öğünde onlarda 25 dk 3 ana yemek ve ara öğünü saymıyorum çünkü 17:00'de zaten spor bitiyor hocam ondan sonrası spor yapmıyorum...

4.5 saat mi? Sen tuna tavus musun? :D Profesyonel sporcuysan pek yardımcı olamayacağım ama normal fitness olarak yapıyorsan sağlığın için yorum yapabilirim.

Dolu mideyle spor yapmak performansını düşürebilir. Bir de çok sık yemek yemek de senin yağ yakmanı engeller. Yemek ve ara öğünlerinin arasında 4 saat bir açlık olması sağlıklıdır ve yağ yakmanı sağlar. Ayrıca sabah kalktığın zaman 1-2 saat yemek yememek de aynıdır ama sabah kalktığın zaman bir bardak su iç ki metabolizma çalışmaya başlasın.(Bunlar diyetisyenlerden aldığım bilgiler. Suyun içine limon vs. önermiyorum. Çok fazla öneren var ama aç karnına pek mantıklı gelmiyor.)

Profesyonel yapıyorsan da bence bir sporcu diyetisyen yardımını göz ardı etme çünkü bu senin vücudun ve sağlığın önemli. Sağlık sonrasında kolay kazanılmaz. Hele ki çok protein ile böbrekleri yoruyorken. Bu kadar spor yapıyorsan çok protein alıyorsundur diye düşünüyorum ve karbonhidrat olarak da bence pirinç, bulgur vs. yiyorsundur ki bunların fazlası pek yararlı değil. Protein fazla aldığın için vücudunun bunu idare edebilmesi için bol bol sebze yemelisin. Mesela benim tanıdığım vücut geliştirmeye çalışan hocam bol haşlama sebze yerdi. Ha bir de baklagilleri sakın unutma. Tüm aminoasitler ette var ama doymuş yağı da çok fazla. Vegan vücut yapanlar da olduğu için gönül rahatlıyla eti azaltabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı