Kamburluğu nasıl düzeltirim?

Daha fazla  
Hafif kamburluğum var normal dururken eğri duruyorum bunu düzeltmek için egzersiz falan var mı? Korse takıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim bende kifoz(öne doğru olan kamburluk) vardı 85 dereceydi ve ameliyat olmak zorunda kalmıştım. Acilen bir hastaneden skolyoz röntgeni iste eğer seninde kifoz veya skolyozun yüksek bir derecedeyse çok sıkıntılı.

Korse takman güzel. Eğer yapabiliyorsan yüzme yap. İnanılmaz faydası olacaktır. Bir de göğsünü germeye kendini alıştır.
Eğer kifoz derecesi 75 derece veya üzeri ise(bazı doktorlara göre 65 derece)cerrahi tedavi gerekir. Ben de bu ameliyatı olduğum için biliyorum.

Hafif kamburluğum var normal dururken eğri duruyorum bunu düzeltmek için egzersiz falan var mı? Korse takıyorum.
Hastanede tanıdığın varsa bana skolyoz röntgeni alırmısın de onlar alır zaten.

Hocam, arkadaşların dediği gibi röntgen çekilmelisin öncelikle. Basit bir kamburluksa zaten egzersiz tavsiye edecektir doktor. Farklı tedaviler de gerekir. Ancak bunu biz bu konu üzerinden bilemeyiz, kimse bilemez ne yazık ki.

Eğer kifoz derecesi 75 derece veya üzeri ise(bazı doktorlara göre 65 derece)cerrahi tedavi gerekir. Ben de bu ameliyatı olduğum için biliyorum.
Evet ama doktor sana öneri verdi mi ? Genelde kemik hatalarına yüzme öneriliyor. Kardeşimin gittiği yüzme havuzundan biliyorum. Kemik erimesi olan skolyoz olan birçok kişi var. Ama arkadaş hafif olduğunu söylemişti.

Evet ama doktor sana öneri verdi mi? Genelde kemik hatalarına yüzme öneriliyor. Kardeşimin gittiği yüzme havuzundan biliyorum. Kemik erimesi olan skolyoz olan birçok kişi var. Ama arkadaş hafif olduğunu söylemişti.

Hafif olup olmadığını kendisi bilemezki. Ben öylesine kamburum var mı diye röntgen çektirmiştim bir baktık bayağı fazla bir eğrilik var. Yani bunu insan kolay kolay anlayamaz.

Evet ama doktor sana öneri verdi mi ? Genelde kemik hatalarına yüzme öneriliyor. Kardeşimin gittiği yüzme havuzundan biliyorum. Kemik erimesi olan skolyoz olan birçok kişi var. Ama arkadaş hafif olduğunu söylemişti.
Bana öneri vermedi zaten belli bir dereceyi geçmiş senin dediğin olay 60 derecede falan yapılıyor.

Ameliyattan sonra herhangi bir kısıtlama oldu mu? Spor vs
Baya bi kısıtlama oldu. Yaklaşık 1 yıl hareketlerime çok dikkat ettim. Yanlış bir hareket yaparsan rotların ve vidaların kırılma ihtimali var. 1. yılına kadar futbol basketbol vb şeyler yasak 6. ayına kadar eğilmek yasak. Ama ameliyattan 2 yıl sonra istersen amuda kalk istersen ters takla at bir şey olmuyor. Rotlarla vidalar omurganla kaynaşmış olduğu için onlara çok yük binmiyor bu yüzdende hareket kısıtlılığı ortadan kalkıyor. Tabi bu vidaların nereye koyulduğunada bağlı çok aşşağı koyarlarsa hareket kısıtlılığın olur ama omurganın hareketsiz kısmına koyarlarsa hiçbir hareket kısıtlılığı olmuyor.

Bayağı bir kısıtlama oldu. Yaklaşık 1 yıl hareketlerime çok dikkat ettim. Yanlış bir hareket yaparsan rotların ve vidaların kırılma ihtimali var. 1. yılına kadar futbol basketbol vb şeyler yasak 6. ayına kadar eğilmek yasak. Ama ameliyattan 2 yıl sonra istersen amuda kalk istersen ters takla at bir şey olmuyor. Rotlarla vidalar omurganla kaynaşmış olduğu için onlara çok yük binmiyor bu yüzdende hareket kısıtlılığı ortadan kalkıyor. Tabii bu vidaların nereye koyulduğunada bağlı çok aşağı koyarlarsa hareket kısıtlılığın olur ama omurganın hareketsiz kısmına koyarlarsa hiçbir hareket kısıtlılığı olmuyor.

2 yılın ardından ağırlık kaldırma vs sorun yaratır mı?

Geri
Yukarı