Kamera Bulunan Cihazlardan Bizi İzleyebilirler mi?

dispoLL

Hectopat
Daha fazla  
Çok merak ettiğim bir şey var, belki size çok saçma gelebilir ama günlük hayatta kullandığımız laptop, telefon veya tablet vs. her şeyde kamera var. Bu kameradan bizi istedikleri zaman izleyebiliyorlar mıdır? Bugün bir hocam uygunsuz zamanlarda sizin odağınızda olmasın gibi yorumda bulundu. Belki biz kimiz ki yahu bakacaklar dersiniz ama merak ettim bilgisi olan var mı bu konu hakkında? :)

Kötü amaçlı uygulamalar veya programlar varsa izleyebilirler. Bant yapıştırabilirsiniz veya uygulamaların kamera iznini kapatabilirsiniz. Kime güvenileceği belli olmuyor. Kendinizin izin verdiği uygulamalar da koşulları uyuyorsa kamerayı başka amaçla kullanabilirler. Her şeyi okumakta fayda var. Apple’ın falan öyle bir şey yapacağını düşünmüyorum ama her ihtimale karşı önlem alabilirsiniz.

Açıkçası ben izleyeceklerini pek düşünmüyorum çünkü o kadar boş gereksiz görüntüyü kim izleyecek, kullanacak? Ama bazı yetişkin sitelerinde eğer izlenebilirse izleneceğini düşünüyorum. Oradaki görüntüler bazı kötü niyetli kişilerin işine yarayabilir çünkü. Her ihtimale karşı bant çekmek kolay bir çözüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belki biz kimiz ki yahu bakacaklar dersiniz ama merak ettim bilgisi olan var mı bu konu hakkında? :)

Öyle deme mesela Netflix dizi bölümü: Shut Up and Dance
İzleseler bile ne olacak? Bir ara dizi film sitelerinin kamera ile kullanıcıları izleme imkanlarının olduğuna dair haber okumuştum. Kamera önünde yanlış bir şey yapmıyorsan sorun yok. :D Google zaten her hareketimi izliyor. Neleri sevdiğimi, nereye gittiğimi, hangi reklamlara tıkladığımı ve hatta bazı özellikler açıksa konuştuklarımı dinliyor ve buna göre içerik çıkartabiliyor. (Sonuncusu benim uydurmam)

Son düzenleme:
Bana da izlendiğimiz fikri saçma geliyor, ancak olabilir de, neler olmuyor. İzleniyorsak bile bunları insanlar izlemiyordur, yapay zekalar inceliyordur.
Şuan kullandığımız işletim sistemlerini yapan adamlar çok rahat içine izlemelerini sağlayacak kodlar yerleştirebilir. Ama her an izleniyoruz (diyelim), bunca veri nasıl aktarılıyor, nerede depolanıyor. Böyle de bir mantıksızlık var.

Ayrıca yani örnek olarak Zuckerberg kamerasını kapatıyor. Pek bir şey kaybetmezsin için rahat edecekse.

Çok merak ettiğim bir şey var, belki size çok saçma gelebilir ama günlük hayatta kullandığımız laptop, telefon veya tablet vs. her şeyde kamera var. Bu kameradan bizi istedikleri zaman izleyebiliyorlar mıdır? Bugün bir hocam uygunsuz zamanlarda sizin odağınızda olmasın gibi yorumda bulundu. Belki biz kimiz ki yahu bakacaklar dersiniz ama merak ettim bilgisi olan var mı bu konu hakkında? :)
İzlemediysen bunu da bir izle derim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı