Kamera odaklı telefon tavsiyesi

Musa B.

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba, halihazırda A8 2018 kullanıcısıyım. Telefonum 3 yıllık belki yeni denilebilecek düzeyde fakat gerek küçük kardeşimin gerekse benim bazı hatalarımdan ötürü çok yıprandı. Arka kasası kırıldı, parmak izi okuyucusu bozuk (yani sanırım, ona hiçbir darbe veya bir şey yapmadım ama çalışmıyor garip bir biçimde, çok fazla parmak izi kalıyor üzerinde ve bu da okumasına engel galiba) ve en önemlisi şarj kısmı bozuk. Şarj kısmı genel anlamda bozuk çünkü orijinal şarj kablosu ve adaptörü almıştım geçen yıl ve ona rağmen artık hızlı şarj olma özelliğini kaybetti diyebilirim. Kabloyla en ufak temasta sorun çıkıyor ayrıyeten bir uçan göz kullanıcısı olarak kendi telefonumu uçan göz kumandasıyla kablo ile eşleştiremiyorum.

Uzun lafın kısası cihazımı değiştirme vakti geldi diyebilirim, bütçe konusunda ailemden net bir miktar alamadım fakat sanırım en iyi alabileceğim telefon Samsung S10+ (5000₺). Başlıkta belirttiğim gibi kamera benim için önem arz ediyor, takip edenler bilir çok sık olmasa da çekmiş olduğum fotoğrafların konusunu açar sizlere sunarım (ve şu ana kadar gerçekten beni mutlu eden geri dönüşler aldım :)) veyahut sosyal medya hesaplarımda paylaşırım.

Telefonda yaklaşık birkaç aydır hiç oyun oynamıyorum fakat dolaşmayı seven, müzik dinlemeyi seven biri olduğumdan bataryayı çok hızlı tüketebiliyorum. Dediğim gibi daha çok beklentim kamera yönünde, Xiaomi´yi ve Huawei´yi araştırdığımda açıkçası çok fazla teknik bilgi verdiklerinden ve benim de teknik bilgi anlamındaki eksikliğimden ötürü bir şey anlayamadım. İnternetteki karşılaştırmalara baktığımda diyafram gibi teknik bilgiler yer alıyor ve 48MP kameranın diyaframı 64MP diyaframından daha iyi. Bu durumda hangisini tercih etmem gerektiğini çözemedim.

iPhone kesinlikle tercih etmeyeceğim ki zaten bütçem de ona yetmeyecektir diye düşünüyorum, bakmadım. Sizlerden ricam lütfen önerdiğiniz telefonları neden önerdiğinizi de yazmanız. Telefondan pek anlamıyorum ve alacağım telefonun beni 3 yıldan fazla götürmesi gerek. Ondan dolayı bilginizi de aktarabilirseniz müteşekkir olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçe varsa;

Yoksa;

İkiside S10 Plus'tan daha iyi kameraya sahip.

Bütçe varsa;

Yoksa;

Peki bunlar harici en fazla 3900₺ olursa bütçe ne önerirsiniz? Benim gözümde en çok dikkat çeken (3900₺ fiyat bandında) A71 oldu. Sizce?

Bütçe varsa;

Yoksa;

Hocam bir sorum olacaktı, S20 Fe´yi düşünüyoruz şuan da ekranın arkasında kalan (arka kamera galiba) kamerası 12MP olarak yazıyor. Mevcut telefonumda 16MP bir kamera var. Kalite olarak aratmaz değil mi? Bilgim olmadığından ötürü sorma gereği hissettim.

Hocam bir sorum olacaktı, S20 fe´yi düşünüyoruz şu an da ekranın arkasında kalan (arka kamera galiba) kamerası 12MP olarak yazıyor. Mevcut telefonumda 16MP bir kamera var. Kalite olarak aratmaz değil mi? Bilgim olmadığından ötürü sorma gereği hissettim.

Kamera kalitesi MP boyutuyla değil lenslerle belirlenir. Örneğin gidin DSLR bir fotoğraf makinesine bakın MP boyutu günümüze göre çok düşük gelse de kamera fiyatına alınan lenslerle o kalite inanılmaz derecede artıyor. iPhone gibi düşünebilirsiniz MP olayını ayrıca örnek fotoğraflarına bakabilirsiniz S20 fe'nin.

Kamera kalitesi MP boyutuyla değil lenslerle belirlenir. Örneğin gidin DSLR bir fotoğraf makinesine bakın MP boyutu günümüze göre çok düşük gelse de kamera fiyatına alınan lenslerle o kalite inanılmaz derecede artıyor. iPhone gibi düşünebilirsiniz MP olayını ayrıca örnek fotoğraflarına bakabilirsiniz S20 fe'nin.
Çok açıklayıcı olmuş, teşekkür ederim. Fiyat anlamında yüksek olduğu için içimde bir ukde kalmasın istiyorum.

Geri
Yukarı