Kanada'ya nasıl gidebilirim?

Bastığın yerleri "toprak!" diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehîd oğlusun, incitme, yazıktır atanı;
Verme, dünyâları alsan da, bu cennet vatanı

Türkiye'de ufak bir iş yeri bile açsanız, yurtdışında okuyup geri dönüp burada mühendis bile olsanız ülkeye, ekonomisine katkı sağlayacağınızı biliyor musunuz? Neden gençlik çözümü yurtdışında arıyor? Bizim dedelerimiz biz rahat edelim diye savaştılar.

Hocam şu sırlar malum pasaport skandallarından sonra Türk vatandaşlarına eğer Avrupa'ya da Amerika bağlantısı yoksa vize verilmemesi konusunda konsolosluklara talimat gittiği yönünde iddialar var. Ayrıca Kanada konsolosluk yetkililerine ulaşmak istediğiniz zaman da hiçbir şekilde geri dönüş yapmıyorlar. Şu dönemde Kanada'dan bir iş teklifi almadıysanız ya da göçmenlik vizesine hak kazanmadıysanız Kanada macerasına bulaşmamanızı -en azından ülkemizin itibarı düzelene kadar- tavsiye ederim. İllaki başvuracağım diyorsanız da konsolosluğa verdiğiniz paranın karşılığını alamamak da var (yani vize çıkmayınca yaptığınız bütün ödemeler boşa çıkmış oluyor).
O kadar haklısın ki... Ben pasaportumun süresini uzatmak için Kanada konsolosluğuna başvurdum, vatandaşı olmama rağmen ilgisiz davrandılar. Dışardaki güvenlik bile daha iyi davrandı valla.

Verme, dünyâları alsan da, bu cennet vatanı

Türkiye'de ufak bir iş bile

Refah içinde yaşamak herkesin hakkı ve doğal olarak insanlar refah içinde yaşayan ülkelere göç ediyor. Kızgın atılacak bir sebep bulamadım.

Ülkeler arası yaşam kalitesi sıralamasında Kanada 18. oluyor, Türkiye ise 44. sırada. Sadece biraz altımızda kartellerin yönettiği ülke olan Meksika var öyle düşün.

Son düzenleme:
verme, dünyâları alsan da, bu cennet vatanı

Türkiye'de ufak bir iş yeri bile açsanız, yurt dışında okuyup geri dönüp burada mühendis bile olsanız ülkeye, ekonomisine katkı sağlayacağınızı biliyor musunuz? Neden gençlik çözümü yurt dışında arıyor? Bizim dedelerimiz biz rahat edelim diye savaştılar.
Türkiye'yi sevmiyorum diye bir şey demedim sadece başlıkta dediklerimi iyice okursan ne kızgın atmana ne de insan gibi tartışmak yerine duyar kasmana gerek kalmaz.

Vize, Pasaport ve biletler vs. derken 22.000 TL'yi bulacaktır. Vize aldıktan sonra gerisi kolay zaten.

Peki çalışma izni ile de gidilebiliyormuş bunu nasıl yapabilirim ya da sizce mantıklı bir seçim midir?

Yeni konular

Geri
Yukarı